Кілька місцевих медіа Донецької області вирішили не публікувати контент протягом 48 годин, щоб привернути увагу до важливості присутності ЗМІ під час бойових дій через припинення грантового фінансування. Вже декілька днів в стрічках локальних онлайн видань почали з'являтись пости про "48 годину тишу".
В Інституті масової інформації Суспільне Донбас повідомили, що щонайменше шість медіа регіону долучились до цієї акції. До акції приєдналися:
- Вільне радіо;
- 6262.com.ua;
- ОбщеЖитие;
- Слов’янські відомості;
- Kramatorsk Post;
- Про100 медіа.
"Справи у регіональних ЗМІ Донецької області дійсно йдуть не дуже гладко, і не лише через зупинку фінансування, але ж наразі ця проблема найактуальніша. Тому я абсолютно не здивована акції, яку сьогодні оголосили шість онлайн медіа з Краматорська та Слов’янська, насправді ЗМІ, які постраждали через брак фінансування у зв’язку з зупиненням підтримки США значно більше", — розповіла Суспільне Донбас 11 лютого журналістка, регіональна представниця ІМІ в Донецькій області Юлія Гаркуша.
Вона розповіла, що маленькі та великі регіональні ЗМІ Донеччини мали фінансування від іноземних донорів.
"Всі регіональні ЗМІ Донеччини так чи інакше були залежні від іноземних донорів, від допомоги іноземних партнерів України. А Краматорськ та Слов’янськ, це та невелика територія Донецької області, де ще працюють місцеві журналісти. Точніше, де ще мають змогу працювати, враховуючи відносну безпеку в цих містах, хоча насправді на мапі Донеччини зараз є тільки небезпечні та вкрай небезпечні локації. Дехто з колег мешкає безпосередньо в цих містах, хтось буває наїздами. Тому сказати о заробітках грошей на рекламі для ЗМІ Донеччини, ну це навіть не смішно. Як ще заробляти журналістам?", — розповіла Гаркуша.
Юлія Гаркуша зазначила, що величезних проблем додає окупація регіону.
"Для прикладу до повномасштабного вторгнення колектив великого місцевого сайту Маріуполя складав декілька десятків людей, зараз це одна редакторка, і та через брак коштів працює на волонтерських засадах, безкоштовно, адже їм не продовжили допомогу від американського донора", — уточнила регіональна представниця ІМІ в Донецькій області Юлія Гаркуша.
Вона зазначила, що журналісти регіону працюють за грантовими програмами від міжнародних організацій, не лише від США, це і країни Євросоюзу та Великобританія.
"Сьогодні про два дні тиші заявили шість сайтів Донеччини, уявіть, що це не два дні, а на завжди, що ви будете читати? Де брати інформацію? Так читач та глядач ніколи не отримає достовірної інформації по-справжньому незалежних сайтів, адже гранти – це сувора звітність перед донором, по суті це гарант стандартів журналістики, так от якщо регіональні ЗМІ частково зникнуть, або частково перейдуть на передоплату своєї роботи, то і новин не буде. Так можна опинитися в повному інформаційному "вакуумі", — підсумувала журналістка, регіональна представниця ІМІ в Донецькій області Юлія Гаркуша.
Засновник сайту міста Слов'янська 6262COM.UA Валерій Гармаш розповів, що ідея такого протесту виникла після отримання повідомлення від донорських організацій про припинення фінансування.
"Ми отримували листи від донорських організацій, вони написали нам, що ми маємо зупинитися працювати прямо тут і зараз. Звичайно, медіа в цьому ризику зупинились не повністю, тому що продовжувати працювати з новинами все одно потрібно, постійно збирати інформацію та публікувати різні матеріали, це треба точно продовжити. В наших шістьох медіа, які зараз беруть участь в цій акції, щодня працює 53 людини", — каже Валерій Гармаш.
"Ми хочемо просто привернути увагу і сказати на те, що про це точно треба замислитись. Як раніше, не буде. Ми мовчимо для того, щоб бути почутими"
За його словами, медіа, які беруть участь в акції хочуть показати наскільки важлива незалежна журналістика та люди, які працюють над створенням контенту.
"Це точно не перша криза, яка існує в медіа, тому що ми колись проходили ситуацію з ковідом, колись з повномасштабним вторгненням, тобто коли ринки повністю обвалювались рекламні. І тут, звичайно, всі знаходили якесь рішення. Ми й в цей раз його точно знайдемо, але нам точно потрібна підтримка в цей момент. Треба точно орієнтуватись на те, що є потреба перебудовувати процес сприйняття інформації, тому що так склалося, що інформація вся безкоштовна, ми просто її отримуємо. Насправді це величезні кошти, які незалежні медіа шукають самостійно і розвиваються", — говорить Гармаш.
Що відомо про USAID та замороження зовнішньої допомоги від США
20 січня Дональд Трамп підписав указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. Це вплинуло на USAID United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.USAID фінансувала різні проєкти, зокрема соціальні програми, підтримку місцевого самоврядування, інклюзію, допомогу ветеранам та внутрішньо переміщеним людям.— агенцію США з міжнародного розвитку, засновану у 1961 році.
2 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що USAID "керувала купка радикальних божевільних". Трамп також розглядає злиття USAID з Державним департаментом. Американський мільярдер, технологічний підприємець Ілон Маск заявив, що президент США Дональд Трамп погодився з тим, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) має бути “закрите”.
7 лютого Суспільне Культура повідомляла, що тимчасово перестануть надавати газету "Слобідський край" в деокуповані громади та гуманітарні хаби на Харківщині. Про зупинку фінансування повідомило і видання "Цукр" із Сум: "«Цукр» залежний від американських коштів на 60 %. Більш ніж половину часу існування «Цукру» ми мріяли про зменшення залежності від грантових коштів… На сьогодні нам вдається покривати близько 25 % витрат організації завдяки внескам 700+ небайдужих людей". Підтримати медіа закликало і Hromadske — там повідомили, що тимчасово зупиняють частину проєктів, які вони реалізовували завдяки грантам. А "Українська правда" повідомила, що гранти USAID покривали приблизно 10 % їхніх витрат на редакційну команду. Про проблеми повідомило херсонське видання "Кавун.City". Головна редакторка Євгенія Вірлич розповіла, що поки кошти на продовження роботи є, але один проєкт доведеться закрити.
А у коментарі Суспільному редакторка видання "Гречка. Кропивницький" Анастасія Дзюбак розповіла, що їхній бюджет на 60 % складається з донорської підтримки: "Ми готували резервний фонд, але саме на ці «заморожені» гроші розраховували. Якщо ситуація не зміниться, доведеться скорочувати й так дуже малу команду, а це значить, зменшиться продуктивність, про розвиток і мови не буде".
Також частину фінансування втратили: "Мост" (Херсон), Bihus.Info, "Наші гроші", "Soda" (Запоріжжя), "Перший Криворізький", "Інтент" (Одеса), NGL.media, агенція медійного росту "Або".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram