Підозра митрополиту Арсенію: коли матеріали передадуть до суду

Підозра митрополиту Арсенію: коли матеріали передадуть до суду

Ексклюзивно
Суд над метрополітом Арсенієм
Митрополит Арсеній у судовій залі. Свято-Успенська Святогірська Лавра/Facebook

Сторони закінчили ознайомлення з матеріалами кримінального провадження щодо митрополита Арсенія. Наміснику Святогірської лаври інкримінують розголошення даних про блокпости Сил оборони на Донеччині.

Про закінчення ознайомлення з матеріалами кримінального провадження Суспільне Донбас повідомив один з адвокатів священника Сергій Туманов сьогодні в суді Дніпра, де розглядались клопотання сторони обвинувачення.

"Нас троє адвокатів. Сьогодні закрили ознайомлення зі всіма адвокатами (митрополита Арсенія захищають у суді троє адвокатів — ред.) матеріали справи завтра підуть до суду. Розгляд має бути у Слов’янському суді", — розказав Сергій Туманов.

Термін, на який намісника Святогірської лаври, взяли під варту спливає 22 червня. За словами адвоката, суд має знову розглянути це питання.

Що відомо про підозру митрополиту Арсенію — настоятелю Святогірської лаври

У квітні 2024 року настоятелю Святогірської лаври УПЦ (МП) митрополиту Арсенію оголосили підозру у тому, що він під час літургії у вересні 2023 року розголосив інформацію про розташування блокпостів Сил оборони у Краматорському районі на Донеччині.

Зокрема, за даними слідчих, під час своєї проповіді він розповів вірянам про місця розташування блокпостів, а також підрозділів ЗСУ, СБУ, НПУ й Сил оборони України на території Святогірської громади.

Священника взяли під варту та обрали запобіжний захід: тримання під вартою без альтернативи внесення застави.

Підозру оголосили за поширення інформації про переміщення рух та розміщення підрозділів Збройних сил України за можливості їх ідентифікації на місцевості — за ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України. Йому загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.

На засіданні 13 травня, де митрополит вперше оскаржував запобіжний захід, Арсеній заявив, що не визнає звинувачення.

7 червня відбулось судове засідання, під час якого розглядали клопотання адвоката підозрюваного митрополита Арсенія щодо зміни запобіжного заходу. Сторона захисту просила суддів відпустити митрополита Арсенія на поруки або визначити розмір застави. Суд відмовив у клопотанні, термін перебування під вартою лишився без змін — до 22 червня.

Митрополит Святогірський Арсеній: біографія

Як йдеться у біографії на сайті Свято-Успенської Святогірської Лаври, митрополит Арсеній (Ігор Яковенко) народився 21 червня 1968 року в Карелії.

З 1986 по 1988 рік він служив в армії. З 1989 року вчився у Московській Духовній семінарії, після у 1992 році він був рукопокладений в сан диякона та в сан ієрея.

Спочатку він був пострижений в чернецтво та став другим священником до Петропавлівського храму Лимані (тоді Красний Лиман), а у з 1993 року Арсенії увійшов до братії Свято-Успенського монастиря, його призначили на посаду благочинного обителі.

У 1995 році його призначили намісником Святогірського монастиря та возвели у сан ігумена, пізніше — у сан архімандрита.

У 2005 році Арсеній став єпископом Святогірським, вікарієм Горлівської єпархії. У 2007 році лавру підпорядкували Донецькій єпархії, тому він став вікарієм Донецької єпархії. У 2010 році піднесений в сан архієпископа, а в 2015 — митрополита.

Митрополит Арсеній Ігор Яковенко
Митрополит Арсеній. Офіційний сайт Свято-Успенської Святогірської лаври

Що відомо про погляди митрополита Арсенія та що відбувалось у Святогірській Лаврі, коли він був намісником

У листопаді 2018 року настоятель Лаври Арсеній зробив низку заяв в інтерв’ю РБК-Україна, зокрема звинуватив українських військових, які "за вказівкою Турчинова сюди прийшли війська і почали бомбардувати Слов'янськ". Також він висловився щодо Криму: "Чий Крим, нехай вирішує народ Криму, у нього й питайте. Усі люди, які там живуть. У моєму церковному розумінні це досі канонічна територія УПЦ".

У 2020 році у Святогірській Лаврі, за намісництва Арсенія, відбувався форум "Люди миру". Організатором виступила Українська православна церква Московського патріархату, його проводили "аби розробити програму по припиненню конфлікту, відновленню мирного життя на Донбасі та Сході України".

У січні 2021 року в інтерв’ю Радіо Свобода генерал-майор СБУ і тоді – міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна повідомила, що бачила у Святогірській Лаврі російських спецслужбовців. "Про Святогірську лавру можна багато чого розповідати, але я сама туди виїжджала, ще коли була на окупованій Донеччині. І я на власні очі бачила там російських спецслужбовців. Скажімо так, спецпризначенців", – казала Лапутіна.

У січні 2023 року після указу президента України Володимира Зеленського про призупинення громадянства низки служителів УПЦ (МП), видання LB повідомило, що серед них був і митрополит Арсеній.

У квітні 2023 року видання "Українська правда" опублікувало розслідування щодо 20 священнослужителів цієї церкви мають російське громадянство, серед яких йшлося і про митрополита Арсенія. В УПЦ МП назвали "недостовірною та маніпулятивною" інформацію про російське громадянство у духовенства УПЦ МП.

Святогірська лавра: умови та терміни договорів обласної влади із Свято-Успенським монастирем УПЦ МП

У травні 2023 року обласна адміністрація повідомила Суспільне Донбас, на яких умовах споруди та ділянку, де розташована Святогірська лавра, передали Свято-Успенському чоловічому монастирю УПЦ МП.

Святогірська Свято-Успенська лавра — комплекс пам’яток історії та культури — має статус державного історико-архітектурного заповідника. Він у комунальній власності обласної ради.

Святогірська лавра
Святогірська лавра у жовтні 2022 року після звільнення громади. Фото: Анастасія Дашко/Суспільне Донбас

"Адміністрація державного історико-архітектурного заповідника у м. Святогірськ" створили у квітні 2019 року. Проте умови користування територією, церковними та іншими спорудами визначені документами та угодами, що ухвалювали та укладали понад двадцять років тому, повідомили у відповіді.

В 1999 році керівництво облдержадміністрації віддало Свято-Успенському чоловічому монастирю УПЦ МП у користування:

  • Св. Миколаївську церкву,
  • печерну церкву пр. Антонія і Феодосія,
  • комплекс печерних споруд,
  • нижній та верхній павільйони прочан,
  • східну та західну вежі,
  • Кирило-Мефодіївські сходи.

Всі ці об'єкти у 2003 році Слов’янська міська, у власності якої перебував весь комплекс, за договором передала у безоплатне безстрокове користування Свято-Успенському чоловічому монастирю УПЦ МП.

У 2008 році Святогірську лавру передали з власності громади Слов’янська у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, яка перебуває в управлінні обласної ради. Відтоді комунальний заклад "Державний історико-архітектурний заповідник в м. Святогірську" підпорядковується обласній раді, яка і має право приймати рішення щодо всього комплексу.

Ділянку землі у приблизно 11,5 гектарів монастир отримав від Святогірської міськради у 2004 році в оренду на 50 років.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок