Митрополит Арсеній оскаржив запобіжний захід: чи випустив суд настоятеля Святогірської лаври з-під варти

Митрополит Арсеній оскаржив запобіжний захід: чи випустив суд настоятеля Святогірської лаври з-під варти

Оновлено
Суд у справі митрополита Арсенія
Митрополита Арсенія взяли під варту на 60 діб без права внесення застави 25 квітня. Суспільне Донбас

Сьогодні, 13 березня, у Дніпровському апеляційному суді розглядали апеляцію щодо запобіжного заходу митрополиту Арсенія (Яковенко), якого підозрюють у поширенні даних про розташування Сил оборони України. Адвокати оскаржили ухвалу щодо тримання настоятеля Святогірської лаври під вартою без права внесення застави.

Як повідомила кореспондентка Суспільне Донбас, перед початком засідання біля суду зібрались близько двадцяти людей, які прийшли "підтримати митрополита".

Віряни зібрались під будівлею суду щоб "підтримати" митрополіта Арсенія
Віряни зібрались під будівлею суду щоб "підтримати" митрополіта Арсенія. Суспільне Донбас

"Ми не згодні з вироком і судовим процесом над митрополитом Арсенієм. Це в першу чергу людина віри. Молиться за наших військовослужбовців, я мати військовослужбовця. Жодного разу він не відмовив в молитві за мого сина. Молився завжди за перемогу наших хлопців проти кацапської навали", — розповіла Віра з Павлограда.

Суду над митрополитом Арсенієм зі Святогірської лаври
Віра прийшла під будівлю суду щоб "підтримати" митрополіта Арсенія. Суспільне Донбас

На питання стосовно того, в чому підозрюють митрополита, жінка відповілацитата розширена 15 травня 2024 року в коментарі Суспільному: "Я не вірю в це, в те, за що його судять. Я думаю, що він не навмисно, знаєте як. Бува таке. Ми всі не янголи. Питання в тому, що обвинувачення було висунуто йому через 6 місяців після цієї літургії, на якій нібито він сказав те, в чому його звинувачують".

Митрополит Арсеній та двоє його захисників присутні на засіданні онлайн, ще двоє адвокатів митрополита — у залі суду, також зібрались люди, які підтримують настоятеля Святогірської лаври.

Митрополит Арсеній оскаржив запобіжний захід
Митрополит Арсеній онлайн на судовому засіданні 13 травня 2024 року. Суспільне Донбас/Кадр з відео

"З юридичної точки зору, я вважаю, що підозра не обґрунтована. Сторона захисту зараз збирає певні докази, я зараз не буду казати які, але відповідні запити вже направили до Міністерства оборони. І я не буду розкривати ще до кого. З метою перевірити ті обставини, які сторона обвинувачення виставляє як обґрунтування підозри", — заявив в коментарі Суспільному адвокат підозрюваного Сергій Туманов.

Намісник лаври звинувачення, що нібито він на загал повідомив місце розташування блокпостів Сил оборони, не визнає.

"Мені представниками СБУ було сказано, що виїздить поліцейський пост, який перевіряє документи людей, які приїжджають з інших областей. Я з представниками СБУ за ці сім місяців, поки мене не взяли під варту, я з ними спілкувався. Ніяких нарікань з їхнього боку не було", — пояснив митрополит Арсеній.

Прокурор Олександр Луценко у суді наголосив: митрополит Арсеній розголосив дані, які не були ніде оприлюднені:

"Місця, які називає в своїй проповіді підозрюваний, на них здійснювали чергування представники Збройних сил України, Служби безпеки та представники національної поліції. Інформація про місця розташування не була розміщена у відкритих джерелах Генерального штабу України, Головним управлінням розвідки України на офіційних сторінках, інших медіа ресурсах або в ЗМІ. Розголошення інформації, яку називає в своїй проповіді, та яка підтверджена листом керівництва ОТУ Лиман, може нести шкоду державній безпеці України".
Митрополит Арсеній оскаржив запобіжний захід, прокурор під час слухання апеляції
Прокурор під час розгляду судом апеляційної скарги митрополита Арсенія на запобіжний захід, 13 травня 2024 рік. Суспільне Донбас/Кадр з відео

Захист просив в суду встановити заставу — близько 60 тисяч гривень.

Як пояснив ще один адвокат підозрюваного Роман Пономарьов, сума така — "виходячи з матеріального стану мого підзахисного. "Він є релігійною людиною і керівником релігійної організації, не забороненої сьогодні в Україні, яка є неприбутковою організацією", — додав адвокат.

Судді залишили запобіжний захід без змін: перебування під вартою до 22 червня 2024 року без права на заставу.

Митрополит Арсеній оскаржив запобіжний захід: чи випустив суд настоятеля Святогірської лаври з-під варти
Судді під час розгляду апеляційної скарги митрополита Арсенія, 13 травня 2024 рік. Суспільне Донбас/Кадр з відео

Що відомо про справу митрополита Арсенія — настоятеля Святогірської лаври

Настоятелю Святогірської лаври УПЦ (МП) митрополиту Арсенію оголосили підозруза ч. 2 ст. 114-2 Кримінального кодексу України — поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ, за можливості їх ідентифікації на місцевості. у тому, що він у вересні 2023 року розголосив інформацію про розташування блокпостів Сил оборони у Краматорському районі на Донеччині. Це відбулося під час його літургії. Про це 24 квітня Суспільне Донбас розповіла речниця СБУ у Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа.

Зокрема, за даними слідчих, під час своєї проповіді він розповів вірянам про місця розташування блокпостів, а також підрозділів ЗСУ, СБУ, НПУ й Сил оборони України на території Святогірської МГ.

Наприкінці квітня Арсенію повідомили про підозру та взяли під варту. Йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без альтернативи внесення застави за ч. 2 ст. 114-2 КК України.

Митрополит Арсеній оскаржив запобіжний захід
Митрополит Арсеній у судовій залі. Свято-Успенська Святогірська Лавра/Facebook

Кореспондент Суспільного телефонував отцю Лазару, який відповідав раніше за комунікації зі ЗМІ у Святогірській лаврі, аби дізнатися позицію митрополита, той пообіцяв переказати запит, більше на зв'язок не виходив.

У квітні 2023 року "Українська правда" опублікувала розслідування щодо 20 священнослужителів цієї церкви мають російське громадянство, серед яких йшлося і про митрополита Арсенія. В УПЦ МП спростували цю інформацію.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок