"Брак снарядів відчувався. Але лоб в лоб на нас вони боялись". Як галицька "вісімдесятка" билась за Святогірськ

"Брак снарядів відчувався. Але лоб в лоб на нас вони боялись". Як галицька "вісімдесятка" билась за Святогірськ

Два роки тому, коли російським силам вдалось захопити частину Святогірська, бійці 80-ї окремої десантно-штурмової Галицької бригади зайняли оборону. Разом із іншими підрозділами вони утримували рубежі та виграли час для інших підрозділів і не пустили війська РФ далі. Окупанти не змогли форсували річку Сіверський Донець5 червня 2022 року територія міста, яка була розташована на лівому березі ріки Сіверський Донець, була окупована, а українські військові зайняли позиції на горах на іншому боці річки., захопити місто повністю і далі продовжити наступ на Слов’янськ. Зброї тоді, визнають військові не вистачало. Якими були ті бої військовослужбовці 80 окремої десантно-штурмової бригади розповіли Суспільне Донбас.

Святогірськ, звільнення міста Донеччини
Святогірськ жовтень 2022 року. Фото: Суспільне

"Якби нас туди не запустили, може, вони б і пройшли би, тому що та бригада, яка там стояла, вона стояла попереду нас ще, ще нижче. Але весь акцент йшов на нашу роту, на нашу бригаду, яка там стояла в обороні", — згадує військовослужбовець 80 ОМБр Віталій.

Святогірськ мапа захоплення
5 червня 2022 року територія міста, яка була розташована на лівому березі ріки Сіверський Донець, була окупована, а українські військові зайняли позиції на горах на іншому боці річки. Графіка Суспільне Донбас

Бійці відчували і брак боєприпасів, і брак озброєння. Мали протитанкові засоби: NLAW, Javelin, AT4, Panzerfaust — перераховує ще один боєць "вісімдесятки" Богдан.

FPV-дронів тоді не мали, працювали гаубицями Д-30.

"Не було задіяно скидів з дронів. Гаубиці Д-30, до речі, були трофейні. Конкретно наш батальйон працював цими гаубицями і, в принципі, доволі успішно. Хоча, в порівнянні кількості снарядів відчувався брак, звісно ж", — розповідає Богдан.

Військовий 80 ОМБр
Військовослужбовець 80-ї окремої десантно-штурмової Галицької бригади Віталій. Кадр з відео Суспільне Донбас

Попри це нищили російських військових і не давали наблизитись.

"Ворожі підрозділи боялися напряму, прямо відкрито висувати свою техніку. Тобто в них уже було розуміння за місяць, навіть не місяць, уже два місяці бойових дій, що ми успішно нищимо їхню техніку на підступах. І там вони боялись відкрито цілими групами, взводними, ротними, висуватися лоб в лоб до нас. Вони працювали по суті виключно дистанційно", — говорить Богдан.

Святогірськ Донецька область
Святогірськ у травні 2023 року. Суспільне Донбас/Артем Степанов

Чоловік згадує, на які хитрощі йшли окупанти: прикидались "своїми". Одного разу таку групу знищив дружній підрозділ іншої бригади, згадує Богдан.

"Виходить якийсь там косоокий, бурят чи не бурят — не знаю, хто він там саме був по національності — підняв руки і кричить: «Свої, свої, братки, не стріляйте». І в той же момент в полісі чути шурхіт, як підбирається якась ще група з боку, з флангу. Відповідно, старший від підрозділу 81-ї бригади дав команду відкривати вогонь на ураження. Спрацювали в напрямку почутих рухів, відповідний був контакт. Ну і своїх намірів їм не вдалося втілити і, відповідно, тікали драпали звідти", — пригадує Богдан.
Кадр з відео Суспільне Донбас
"Нам, я вважаю, тоді не вистачало бронезасоів, які можуть працювати в штурмових діях"
Богдан80-та окрема десантно-штурмова Галицька бригада

"Якби у нас була більша кількість БТР, БМП тоді, і, звісно, більша кількість дронів та артзасобів, ми могли б повноцінно просуватися і ще далі-далі-далі вглиб по нашій території, звільняючи села за селами".

Що відомо про звільнення Святогірська

В ніч на 12 вересня 2022 року під час наступу українські військові звільнили Святогірськ, місто стало першим деокупованим у Донецькій області. Удосвіта бійці батальйону імені Кульчицького на човнах переплили Сіверський Донець та закріпились у місті. Росіяни швидко втекли.

Святогірськ
Деокупований Святогірськ, Донецька область, червень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Цього ж дня офіційно стало відомо про звільнення села Богородичне.

1 жовтня 2022 року український прапор замайорів над деокупованим Лиманом.

На початок