Повністю не захопили. Бої за Святогірськ та окупація — спогади про оборону, життя, звільнення

Повністю не захопили. Бої за Святогірськ та окупація — спогади про оборону, життя, звільнення

400 людей за півтора року повернулися до звільненого від окупантів Святогірська, наразі у місті проживають 950 жителів. Два роки тому, 5 червня 2022 року ,російські війська окупували частину міста. У вересні Сили оборони звільнили його. Як російські війська захоплювали Святогірська, як жили люди під час боїв та окупації та як Силам оборони вдалося не дати окупантам піти далі — Суспільне Донбас зібрало спогади містян та військових.

У місто зайшли, але цілком не захопили

Після російської окупації у Святогірську — потрощені будинки, бази відпочинку, спалена військова техніка. У місто російські окупанти зайшли 5 червня 2022 року.

До цього обстрілювали Святогірськ ракетами, авіабомбами та артилерією.

спалена військова техніка окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони Святогірськ Донецька область
Спалена військова техніка, Святогірськ, Донецька область, червень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

пошкоджена будівля окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони Святогірськ Донецька область
Пошкоджена будівля бази відпочинку внаслідок обстрілів, Святогірськ, Донецька область, червень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Начальник Святогірської військової адміністрації Володимир Рибалкін розповідає, наступ на місто почався 1 червня 2022 року о шостій ранку. Просувалися російські війська від Новоселівки Лиманської громади, далі окупували Ярову, після зайшли у Святогірськ.

"Сам штурм Ярової закінчився близько 11-ї години ранку, Ярова більшою частиною вже не належала нам. Трошки сунулися в середину Святогірська Збройні сили та потім близько 12 години пішов штурм Студенка — це Харківщина — теж на межі Святогірська", — згадує начальник Святогірської військової адміністрації.

деокупація окупація армія РФ обстріли бої Сили оборони Святогірськ Донецька область
Російські війська просувалися від Новоселівки Лиманської громади, далі окупували Ярову, після зайшли у Святогірськ. Фото: Суспільне Донбас

"Якщо кажемо про повну окупацію, то 5 червня зранку був підірваний міст, через річку Сіверський Донець і Збройні сили закріпилися на горах, а в місто почали заходити окупанти", — говорить Володимир Рибалкін.
Окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони зруйнований міст Святогірськ Донецька область
Зруйнований міст, Святогірськ, Донецька область, червень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Тоді, у 2022 році, Рибалкін був у складі територіальної оборони.

"Це було людей 15, які мали бажання, гідність взяти зброю і допомагати Збройним силам України, які почали вивчати ситуацію, місцевість, готуватися до бойових дій і цей підрозділ проіснував приблизно сто днів, якраз ми вийшли 2 червня з цієї частини Святогірська", — говорить він.

Окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони начальник Святогірської військової адміністрації Володимир Рибалкін Святогірськ Донецька область
Начальник Святогірської військової адміністрації Володимир Рибалкін, Святогірськ, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Боронили Святогірську громаду й бійці 80-ї окремої штурмової бригади.

"Використовували такі хитрощі — перевдягали групи в нашу піксельну форму і відволікаючим маневром працювали для наших бійців на передових, а в той момент з флангу намагалися заходити організовано вже злагоджена група фахівців, які мали розбити лінію фронту нашу", — згадує тактику російських військових боєць 80-ї ОДШБр Богдан.

Окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони військовослужбовець 80-ї ОДШБр Богдан Святогірськ Донецька область
Військовослужбовець 80-ї ОДШБр Богдан, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Форсувати річку Сіверський Донець в окупантів не вийшло. Місто окупували не повністю, не вдалося захопили й селище Тетянівка.

"Вулиця Зарічна — вона належить до Святогірська, на якій знаходиться і лавра, і будинки — це теж Святогірськ. Тому частина Святогірська знаходилася завжди під Україною", — говорить Володимир Рибалкін.

деокупація окупація армія РФ обстріли бої Сили оборони Святогірськ Донецька область
Вулиця Зарічна, Святогірськ, Донецька область. Графіка Суспільне Донбас

"На тому напрямку в них недокомбінована була робота усіх засобів. Там працювали якось поперемінно — або літали дрони, або пробувала йти піхота, або просто обстрілювали: "засівали" весь ліс і наші позиції, і наші підходи артилерією, і танками. А комплексної роботи не було помітно", — згадує Богдан.

За словами військовослужбовця 80-ї ОДШБр Віталія, якби окупанти пройшли далі, групи українських військових опинились у дуже неприємній ситуації.

"Якщо б вони, далі би пройшли в той час, по-перше, ті групи, які були на передових позиціях опинилися би в дуже не приємній ситуації. Якби нас туди не запустили, може б вони і пройшли би, тому що та бригада, яка там стояла, вона стояла попереду нас ще, ще нижче, але все акцентування йшло на нашу роту, на нашу бригаду, яка там стояла в обороні", — говорить військовослужбовець 80-ї ОДШБр Віталій.

спалена техніка окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони Святогірськ Донецька область
Спалена військова техніка, Святогірськ, Донецька область, червень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

"В окупації старалися старалися не дивитися, не вітати"

У квартирі жительки Святогірська Валентини внаслідок обстрілів пошкоджені вікна та вхідні двері.

"Воно тоді в нас летіло і бахкало, так, що ми сиділи всі, хто залишився, всі виїхали, в коридорчику в мене. Стільці поставили, сиділи між двох стін. Ми не виходили, нічого. Страшно було вийти", — згадує Валентина.

Окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони пошкоджений будинок Святогірськ Донецька область
Пошкоджений будинок внаслідок обстрілів, в якому квартира Валентини, Святогірськ, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Люди готували їжу на вулиці, сусіди змайстрували піч, каже жінка: "Ми шишки збирали, спочатку гілки ламали. А коли почали бомбити — дерева падали, ми вже їх пиляли".

обстріли окупація армія РФ бої деокупація Сили оборони Святогірськ Донецька область
Під час обстрілів люди готували їжу на вулиці, Святогірськ, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Валентина чотири місяці прожила в окупованій частині Святогірська.

"Звісно страшно було, вони жили в "Сонячному" — за нами одразу стоять п'ятиповерхові будівлі — і вони проходили повз нас: ми старалися не дивитися, не вітати. Як ходять зараз наші хлопці — ми з ними балакаємо. А тоді було страшно. Ми боялися з хати вийти", — згадує жителька Святогірська Валентина.

Все життя 78-річна Валентина прожила у Святогірську, працювала медикинею до початку повномасштабного вторгнення. Розповідає, чекала весь час на звільнення від окупантів.

"Ну це ж наша Україна, ну як без неї. В мене всі українці — папа українець, мама українка, ми тут виросли. І сестра, і брат українці, вони українською мовою всі говорять", — ділиться Валентина.

Окупація армія РФ обстріли бої деокупація Сили оборони жителька Святогірська Валентина Святогірськ Донецька область
Жителька Святогірська Валентина, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Сили оборони України звільнили місто у вересні 2022 року.

"Ми намагаємося писати нову історію Святогірська в межах держави України. Коли ми підняли документи, жодного міста-побратима, крім російських не було взагалі. На сьогодні ми вже маємо одно місто побратим — місто Істон. Зараз працюємо ще з іншим американським містом Ашленд, ми будемо підписувати договір про співпрацю", — говорить начальник Святогірської військової адміністрації Володимир Рибалкін.
деокупація окупація армія РФ обстріли бої Сили оборони Святогірськ Донецька область
Деокуповане місто Святогірськ, Донецька область, червень 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Після деокупації Святогірська повернулися 400 місцевих жителів, розповідає Володимир Рибалкін. Наразі тут проживають 950 людей.

Що відомо про звільнення Святогірська Донецької області

5 червня 2022 року територія Святогірська, яка була розташована на лівому березі ріки Сіверський Донець, була окупована, а українські військові зайняли позиції на горах на іншому боці річки.

Сили оборони України звільнили Святогірськ в ніч на 12 вересня 2022 року. Місто стало першим деокупованим у Донецькій області. Удосвіта бійці батальйону імені Кульчицького на човнах переплили Сіверський Донець та закріпились у місті. Росіяни швидко втекли.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок