"Сепар з позивним «Одеса» вистрілив з РПГ. Я мав померти". Луганський прикордонник — про бій та смертельне поранення

"Сепар з позивним «Одеса» вистрілив з РПГ. Я мав померти". Луганський прикордонник — про бій та смертельне поранення

Ексклюзивно

Юрій Гладченко — офіцер відділу спецпроєктів Держприкордонної служби, народився і виріс на Луганщині. У 2013 році пішов на контракт у прикордонну службу. Чоловік був серед луганських прикордонників, які з 2 по 4 червня давали бій російським найманцям і витримали триденну облогу. Юрій обороняв будівлю автопарку зі сторони траси. Близько опівдня 2 червня він дістав поранення в живіт: це був постріл з РПГ. У свідомості півтори години чекав на швидку. Про події десятирічної давнини Юрій Гладченко розказав Суспільному.

Кадр з відео Суспільне Донбас
Це другий день народження мій. З такого поранення мало хто викарабкується. Я читав ще до армії, що поранення в живіт – це болісна смерть. Вижити на полі бою після цього поранення відсоток нереальний. Ось виявляється один відсоток реальності.
Юрій Глаченкоприкордонник

Далі — пряма мова.

Тоді в місті сепарські загони дуже вороже ставилася до інших формувань. Поліція вже перейшла на їхню сторону. Але не прикордонники. Ми розуміли, що рано чи пізно, особливо після 21 травня, коли був перший напад на на Станично-Луганський відділ и захопили у заручники прикордонників , що незабаром почнеться і в нас.

Штурм прикордонної застави у Луганську та бій

З 1 червня ми вже інтенсивно готувалися, нас піднімали раз за разом по тривозі. Тому, коли все почалося о 4-й ранку 2 червня, я думав, що знов якась навчальна тривога. Але як побачив червону ракету — і моментально почався обстріл прикордонного загону, ми вже прийняли бій.

Луганська застава прикордонників
Це територія прикордонної застави. Кадр з відео пропагандистських ЗМІ, в той час, у 2014 році російські пропагандисти фільмували бої, штурми та атаки. Пропагандистські ЗМІ

Вони (бойовики — ред.) займали висотні будинки, 9-поверхівки, розташовані за 120 метрів від загону на кварталі "Мирний". Це через яр, за 300 метрів плюс-мінус. Також штурмували нас з боку траси. Тобто у них дуже вигідні позиції були. Вони перебували на висоті, а ми в низині. А ще у них кількість особового складу значно перевищувала наш особовий склад.

Ми були контрактники, 20-річні хлопці. Всі хто був у загоні, всі відстрілювалися — від полковника до солдата.

Вони мали в основному стрілецьку зброю: автомати, кулемети, ручні кулемети Калашнікова І судячи з відео, які самі сепари виставляли, у них були снайперські гвинтівки. Це зброя яку вони, скоріш за все, або привезли з Росії, або захопили в СБУ.

Стріляли вони хаотично, мабуть, більш хотіли налякати нас. Вони думали, що прокатить, як з обласним військкоматом. Вони під’їхали тоді, постріляли по них, і на КПП лапки підняли, строковиків розігнали по домівках. Вони думали, з нами теж так прокатить, але не так вийшло.

Поранення

Я наводив свого побратима з ГП-25, підствольним гранатометом (однозарядний 40-мм підствольний гранатомет, призначений для використання в комплекті з автоматами АКМ, АК-74), на їхні позиції. Вони ховалися за парниками, там їх місцеві облаштували, і вони стріляли звідти, з-під тенту. Видно не було, і я забрався на другий поверх і за допомогою дзеркала спостерігав, де вони і наводив.

Вони побачили, що я дзеркалом блищу і почали "насипать" туди. Я звідти виповз, а вони зрозуміли, що не викурили мене звідти. І вирішили з РПГ "шмальнути" по будівлі. Кумулятивним снарядом, яким стріляють у танк, вони стріляли в людей.

Спогади про облогу луганських прикордонників у 2014 році
Бойовик стріляє з даху будинку по прикордонній заставі, Луганськ, 2 червня 2014 рік. AP

Так вийшло, що сепар з позивним "Одеса" вистрілив і поцілив у стіну, а за стіною був я. Мене пробило і далі все наскрізь пробило.

Я сміятися почав. Я засміявся і кажу: "Що це так бабахнуло?" А в очах все біле. Потім я розумію, щось не так, бо в мене роздулися ноги. Я бачу, що в мене кишківник випав. І спина дуже сильно боліла. Тобто адреналін одразу в голову ударив і я не відчув того сильного болю сильного.

Я був притомний десь годину-півтори, поки не приїхала швидка. Я не втрачав свідомість, але наприкінці вже думав — все, почав прощатися з усіма. Але приїхала швидка — було тимчасове перемир’я — і нас поранених вивезли.

На той час не розуміли, що з такими пораненнями робити. З розірваним животом, коли кишківник випадає. Його накриваєш марлею і чекаєш — або помре людина, або не помре. Побратими, що були поряд, віддали свої бинти мені, старі оці індивідуальні перев’язувальні пакети із ватою і шматком бинта. Якесь знеболювальне укололи мені, яке не допомагало зовсім. Це навіть не морфін був, а якийсь, що в аптеці можна було купити.

Спогади про облогу луганських прикордонників у 2014 році
Прикордонник Юрій Гладченко, Київ, 2024 рік. Кадр з відео Суспільне Донбас

Навіть не знаю, скільки було тих операцій. Пам’ятаю, коли мене забирали з обласної лікарні, з Києва прилетів вертоліт, сів у полі і мене у поле вивезли, щоб забрати. Лікар-реаніматолог, який забирав мене, казав: один відсоток є — чи довезе мене. І в Ізраїлі те ж саме казали, що дуже складне поранення.

Прикордонник Юрій Гладченко
Прикордонник Юрій Гладченко. Кадр з відео Суспільне Донбас

У мене була галюцинація або під наркозом марення якесь. Ніби я йду по залізній дорозі, туман повсюди і наді мною світяться проєкції з мого життя. Я потім кажу: "Мені тут не подобається", і якийсь голос каже: "Чого ти сюди прийшов? Іди звідси".
Юрій Гладченкоприкордонник

У мене була чи галюцинація або під наркозом марення якесь. Ніби я йду по залізній дорозі, навколо туман повсюди і наді мною світяться проєкції з мого життя. Я потім кажу: "Мені тут не подобається", і якийсь голос каже: "Чого ти сюди прийшов? Іди звідси".

***

Луганські прикордонники три дні давали відсіч російським найманцям. Тоді внаслідок штурму були поранені були вісім прикордонників. 4 червня командування ухвалило рішення про відхід. Йшли групами, дехто перевдягався у цивільне. 5 червня луганські прикордонники вже були у Києві.

Лікування та реабілітація Юрія в Ізраїлі тривала близько 4 місяців. Далі він повернувся на службу в ДПСУ на цивільну посаду. Там і досі.

Прикордонник Юрій Гладченко
Прикордонник Юрій Гладченко. Кадр з відео Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок