Обстріли, погода, нестача людей. Скільки лісу на Лиманщині вигоріло у травні та за який час можливо його відновити

Обстріли, погода, нестача людей. Скільки лісу на Лиманщині вигоріло у травні та за який час можливо його відновити

Ексклюзивно
Пожежа у Лиманському лісі, Донецька область, 25 травня 2024 року
Пожежа у лиманському лісі, Донецька область, 25 травня 2024 року. Головне управління ДСНС України у Донецькій області/Facebook

В останні два тижні майже щодня внаслідок обстрілів горять ліси Лиманської громади, що у Донецькій області, днями вогнеборці під обстрілами майже вісім годин гасили одну з пожеж на площі 13 гектарів, ще одну — локалізували.

Як розповів Суспільне Донбас телефоном директор ДП "Лиманське лісове господарство" Олексій Приходько, від початку травня понад 1200 гектарів Лиманського лісу згоріли.

"Горіли соснові дерева. Наразі орієнтовно за цей період лісові пожежі охопили близько 600 гектарів на Лиманщині. Є ті пожежі, які ще тривають. Гасіння пожеж ускладнюється тим, що коли прибувають пожежні загони на ліквідацію вогню, вони стають ціллю й їх обстрілюють. В ДСНС нещодавно побило машину під час обстрілу. Серед співробітників лісгоспу не було втрат. Зараз ми гасимо лісові пожежі, локалізуючи шляхом обпахування. Працює три трактори з пожежним плугом та три бригади співробітників ДСНС, які займаються розмінуванням", — уточнив Олексій Приходько.

Він додав, що хвойні дерева дуже пожежонебезпечні, а суха та вітряна погода в області сприяють розповсюдженню лісових пожеж.

"У Ямпільському лісництві за місяць вигоріло все. Точно сказати не можу, бо це зона активних бойових дій, однак шляхом супутникового моніторингу, можу зробити висновок, що все вигоріло. Там близько дев'яти тисяч гектарів лісу. У нас не було дощу з весни. Ще й постійні обстріли додались. Зараз відсутня можливість швидкого виявлення пожеж, бо не працює система відеоспостереження, яка була раніше. Навіть в тих умовах, які були раніше, загасити пожежі, було б важко", — розповів Олексій Приходько.

За словами директора ДП "Лиманське лісове господарство", лісгоспу не вистачає техніки та працівників.

"Зараз все заміноване, ще й техніки не вистачає. Державна лісова охорона, а це сім людей, які працюють на 27 тисячах гектарів Лиманського лісгоспу. До нас належать три лісництва: Ямпільське, Дробишевське та Лиманське. В нас орієнтовно 17 тисяч гектарів соснових насаджень та 10 тисяч — листяних. Штат укомплектований на 10 відсотків. Обстріли по працівникам призводять до того, що у нас зменшується можливість для гасіння пожеж", — уточнив Приходько.

"Наше підприємство не має бронювання. Тому люди не влаштовуються. В нас є техніка, на яку ми можемо посадити людей. З питання бронювання я звертався до Державного агентства лісових ресурсів, ми підготували документи восени, в жовтні подали вперше. Ми подавали три пакети документів, наразі це питання не вирішене. Нас мають визнати стратегічним підприємством. Є критерії підприємств, які підлягають бронюванню. Ми підлягаємо бронюванню по цих критеріям, однак Держагентство не розглянуло та не передало далі ці відомості", — розповів Олексі Приходько.

Він додав, що лісгоспу потрібні водії та трактористи.

Що буде з деревами, які пошкоджені лісовими пожежами

"Ліс вигорів по-різному. Деякі дерева пошкоджені до всихання, деякі — ще можуть вижити. Залежно від того, яким чином пошкоджене дерево, загиблі — мають видалити та спрямувати на дрова, фортифікації, на дошку, а на їх місці або буде висаджене нове дерево, або ліс має відновитись сам внаслідок самосіяння", — пояснив Олексі Приходько.

Скільки треба часу, аби відновити ліси на Лиманщини

"Середній вік цих лісів 60 років. Для того, щоб відновити ці ліси в такому вигляді, як вони були до початку повномасштабного вторгнення потрібно буде близько 70 років. Ми можемо приблизно засаджувати дві-три тисячі гектарів на рік, якщо будуть сприятливі умови. За дев'ять-десять років посадити все можна та плюс 60 років, щоб дерева виросли до такого вигляду, як було до цього", — підсумував директор ДП "Лиманське лісове господарство".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок