Виплати ВПО після змін: на який термін призначають виплати та чи для всіх діє умова мінімального доходу

Виплати ВПО після змін: на який термін призначають виплати та чи для всіх діє умова мінімального доходу

Переселенці
Переселенці у шелтері. Фото: Суспільне Львів

Родини переселенців, які не встигли подати заяву на продовження допомоги у 2 тисячі гривень дорослому та 3 тисячі на дитину від держави у квітні, можуть зробити це у травні. Однак, якщо при зверненні у минулому місяці нарахування були з березня, то з травня "заднім числом" допомогу не призначатимуть. Після зміни умов нарахування виплат ВПО організація "Донбас SOS" отримує більше питань: у квітні було понад дві тисячі звернень на "гарячу лінію" щодо виплат переселенцям, розповіли Суспільному в організації. Люди питали щодо виплат пенсіонерам та неповнолітнім, як рахується дохід студента, який живе окремо від батьків, чи враховується дохід військовослужбовця та інше.

Суспільне Донбас попросило консультантів організації розповісти, на який термін відтепер призначатимуть виплати ВПО, для кого не діє умова мінімального середньомісячного доходу та відповісти на інші питання.

На який термін призначають виплати ВПО

Згідно із новими умовами26 січня Кабмін видав постанову № 94 "Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб". Цим документом змінили правила, за якими виплачують допомогу переселенцям. Зокрема, ввели обмеження та звузили коло людей, які мають право на продовження виплат з весни 2024 року.Останні зміни в умовах виплат ВПО — постанова КМУ № 331 від 23 березня 2024 року. Цей документ дещо розширив перелік тих, хто має право на продовження виплат., більше, ніж на два шестимісячних періоди — тобто на один рік — виплати ВПО більше не призначатимуть.

У "Донбас SOS" зауважують, що пов’язано це з необхідністю зменшення витрат уряду на соціальне забезпечення та зміною підходу до того, хто має право на отримання допомоги від держави.

Нажаль, ці зміни виключають велику частину ВПО з кола отримувачів допомоги вже зараз. А через 6 місяців переважна частина всіх ВПО, які були змушені покинути домівки до осені 2023 року втратять право на одержання допомоги.

"Станом на сьогодні норми постанови передбачають, що допомога не буде призначатися більше ніж на 12 місяців. Проте варто розуміти, що є категорії ВПО, для яких припинення допомоги буде критичним. І станом на сьогодні ще не створено інструментів для підтримки таких громадян окрім як надання грошової допомоги на проживання. Тому, можливо, буде прийняте рішення про продовження строків надання допомоги", — відзначили в організації у відповідь на питання Суспільного.

Переселенка у хостелі
Жінка-переселенка у хостелі на Закарпатті, 2022 рік. УНІАН

Як переселенцю з’ясувати, чи має він право на подальші виплати

Як пояснюють в організації "Донбас SOS", після останніх змін, переселенців, які мають право на допомогу мають, можна розділити на дві групи:

  1. ВПО, яким продовжать виплату незалежно від дати першого або повторного переїзду.
  2. ВПО, яким виплати будуть продовжені, якщо вони покинули домівки після 1 січня 2022 року або після цієї дати переїхали вдруге.

"Повторне переміщення означає, що людина, яка переїхала до 1 січня 2022 року, знову змінює місце проживання через те, що на новому місці також почалися воєнні дії. Наприклад, після 2014 року людина переїхала з Донецьку в Харків, а в 2022 року через початок повномасштабної війни переїхала у Чернівці. В такому випадку вона повторно перемістилася в 2022 році з зони бойових дій", — пояснили в організації.

Також це правило розповсюджується і на людей, які виїхали з району, де немає бойових дій через те, що їхнє житло зруйноване або просто непридатне для проживання через збройну агресію РФ. Такі переселенці прирівнюються до ВПО з зони бойових дій і мають право на продовження виплати за умови, що відповідають встановленим у документі уряду критеріям.

Кому з переселенців продовжили виплачувати допомогу незалежно від дати переїзду

ЦНАП у Києві
Чоловік у центрі надання адмінпослуг. УНІАН

Автоматично без заяви (лише для цієї людини, а не для всієї сім’ї)

  • Непрацездатні, зокрема ті, кому виповнилось 60 років і ті, хто отримує пенсію не більш як 9440 гривень4 прожиткових мінімуми для непрацездатних.
  • Люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю до 18 років, діти з тяжкими захворюваннямиХворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органу, потребують паліативної допомоги, але не мають інвалідності.
  • Діти-сироти та дітиСеред них — ті, хто перебуває у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, позбавлені батьківського піклування, віком до 23 років. Також продовжили виплати автоматично батькам-вихователям, прийомним батькам та опікунам (піклувальникам).

Подати заяву, аби продовжили виплати, мають:

  • Діти, які прибули без супроводу законного представника. Заяву подає член родини або інша людина, яку батьки або законні представники уповноважили супроводжувати дитину.
  • Діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя на період перебування дітей у сім’ї патронатного вихователя, а також патронатним вихователям, та дітям щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, з числа внутрішньо переміщених осіб.
  • Вагітні жінки після 30-го тижня вагітності або 27-го тижня вагітності (якщо вони віднесені до I-IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС).
  • Непрацездатні люди, які не мають права на пенсію та отримують державну соцдопомогу як особи з інвалідністю з дитинства, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї не більше 9440 грн.
  • Люди з тяжкими захворюваннями(зокрема рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, з тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги)., які не мають інвалідності.

Кому продовжать виплачувати допомогу в разі повторного переїзду з зони бойових дій після 1 січня 2022 року

Виплати для переселенців
Дитячий ровер у модульному містечку у Львові, де живуть переселенці. Фото: Лія Русик

1. Сім’ям, у складі яких є непрацююча працездатна людина які виховують дітей до 18 років (одну або трьох). За умови, що діти живуть вдома. Родина має жити або на території, де ведуться бойові дії, або там, де немає можливості вчитися офлайн.

2. Серед членів родини є непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості, або є діти (до 23 років), які навчаються.

3. Серед членів родини є людина, яка доглядає за дитиною до 3 років або за дитиною до 6 років(потрібен висновок лікаря).

4. Серед членів родини є людина, яка доглядає людиною з інвалідністюI групи і I/II групи (внаслідок психічного розладу), людиною старше 80 років, дитиною з інвалідністю до 18 років або тяжко хворою дитиноюХворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність..

5. У складі сім'ї є фізична особаПотрібне документальне підтвердження, яка надає соціальні послуги з догляду.

6. Серед членів родини є люди, які втратили працездатність, та діти до 18 років або студенти до 23 років.

"Якщо студенти від 18 до 23 років проживають окремо від батьків, вони можуть звертатися за призначенням допомоги самостійно як окрема сім’я", — уточнили в організації "Донбас СОС".

7. У складі сім’ї є ті, хто займаються підприємницькою діяльністю або незалежною професійною діяльністю, зокрема, які протягом попередніх шести місяців працевлаштувалися або зареєструвалися як ФОП або отримали допомогу грант на розвиток бізнесу або ваучер на навчання.

8. Люди старше 55 років, які зареєструвалася в центрі зайнятостіяк безробітні або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працює, провадить підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання.

7. У родині лише непрацездатні особи.

Який дохід має бути для нарахування виплат ВПО

Виплати продовжать, якщо середньомісячний сукупний дохід на одну людину, яка отримуватиме допомогу в родині, не перевищує 9440 гривень.

Всім, окрім громадян старше 55 років, виплату призначають або на всю сім’ю або не призначають нікому.

У разі, коли в сім’ї ВПО з переліку вище, є кілька непрацюючих працездатних осіб, всі , крім одного отримувача допомоги, зобов'язані зареєструватися в центрі зайнятості. У разі невиконання умови — виплату допомоги припинять з наступного місяця.

"Втім, на практиці органи соціального захисту населення не застосовують цю норму і вимагають від працездатних осіб розпочати трудову діяльність або стати на облік в центрі зайнятості до моменту подання заяви", — зауважують у "Донбас СОС".

"Як ми можемо побачити, деякі категорії дублюються. Це означає, що в разі невідповідності ВПО вимогам, коли виплату мали б призначити автоматично (наприклад, розмір пенсії в пенсіонера більше 9440 грн.), можна претендувати на поновлення — написати заяву у складі сім’ї. В такому разі загальний дохід сім’ї ділиться на всіх її членів і фінальна сума може бути меншою граничної. Проте, в такому випадку до них застосовується критерій щодо переміщення не пізніше 1 січня 2022 року", — пояснили у "Донбас SOS".

Які захворювання, окрім перелічених у документі, вважаються тяжкими, уряд не уточнив. Також незрозуміла і ситуація стосовно тих, хто є ФОПом і не припинив реєстрацію, проте не сплачує податки і не веде діяльність, додали в організації.

Переселенці, які офіційно мають роботу — навіть якщо роботодавець залишився на окупованій території або трудові відносини призупинені і працівник не отримує виплат, — у разі призначення виплат родині будуть вважатися працевлаштованими.

Виплати ВПО: чи враховується зарплата військового

Серед питань щодо виплат переселенців, розповіли у "Донбас SOS": "чи враховується дохід військовослужбовця?"

Як пояснюють на сайті організації, відповідно до пункту 8 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги не враховуються доходи військовослужбовців отримані ними у період безпосередньої участі у заходах забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Потрібно надати документ, який це підтверджує до, щоб доходи такого члена сім’ї не були враховані.

Виплати ВПО: куди звертатися

Подати заявку на виплату переселенці можуть через "Дію". Також можна звернутися із заявою до ЦНАПу або управління соцзахисту. Там же потрібно попросити і офіційну відповідь про продовження виплат або відмову.

Якщо виплату не погодили, можна звернутись організації "Донбас SOS" за безкоштовною юридичною консультацією, аби встановити правомірність такої відмови.

Телефон "гарячої лінії" Донбас СОС: 0 800 309 110

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок