Виплати ВПО у березні: який розмір доходу для призначення виплати та як оскаржити її скасування — відповіді юристки

Виплати ВПО у березні: який розмір доходу для призначення виплати та як оскаржити її скасування — відповіді юристки

Інфографіка

З 1 березня 2024 року після змін у постанові КамбінаПостанова Кабінету міністрів №709 виплати переселенцям нараховуватимуть за новими критеріями. Уряд змінив загальний принцип виплати допомоги ВПО — відтепер для розрахунку братиметься сукупний дохід всіх членів родини переселенців.

Як нараховуватимуть допомогу з 1 березня, хто з переселенців, зокрема і з Донеччини та Луганщини, й надалі зможе отримувати виплати — Суспільне Донбас попросило пояснити юристку організації "Донбас SOS" Богдану Гончар.

Кому продовжать виплати ВПО з 1 березня

Як йдеться у постанові № 709 Кабінету міністрів з 1 березня автоматично продовжать нараховувати виплати:

 • людям з інвалідністю I чи II групи;
 • дітям з інвалідністю віком до 18 років;
 • тяжкохворим дітям;
 • сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування;
 • батькам-вихователям та прийомним батькам;
 • пенсіонерам, які отримують пенсію менш ніж 9444 гривні.
Гроші виплати ВПО переселенці Донбас Луганщина Донеччина
Фото: Суспільне Донбас

Гроші виплати ВПО переселенці Донбас Луганщина Донеччина
Фото: Суспільне Донбас

Розмір пенсії або доходу для продовження виплат ВПО

Юристка організації "Донбас SOS" Богдана Гончар розказала, як будуть розраховувати дохід з 1 березня і якою має бути пенсія, аби людина продовжила отримувати "переселенські":

"Пенсіонер запитав: наприклад у нього пенсія 11 тисяч, у його дружини — 5 тисяч гривень, якщо сумарно скласти ці гроші  — буде 16 тисяч. Ми ділимо на два, виходить 8 тисяч. Ми розуміємо, що це менше ніж 9444. Але у цьому випадку ми повинні розмежовувати чоловіка окремо, його дружину — окремо. Тобто дружині, буде продовжено автоматично виплати, чоловік, на жаль, не підпадає під цю категорію", — пояснила юристка Богдана Гончар.

Гроші виплати ВПО переселенці Донбас Луганщина Донеччина
Фото: Суспільне Донбас

Яким має бути дохід родини для продовження виплат ВПО з 1 березня

Інші сім'ї ВПО мають право на соціальну виплату, якщо дохід родини менш ніж 9444 гривень на людину та у разі, коли у складі сім'ї є особа, що не працює, а також:

 • доглядає за дитиною віком до 14 років, або за трьома і більше дітьми до 18 років та при цьому сім'я живе в зоні бойових дій;
 • проживає з родиною на відносно безпечній території та доглядає за дитиною, яка навчається онлайн частково чи повністю, бо відсутні місця у садочку чи школі; 
 • зареєструвалася у центрі зайнятості та має дитину, яка відвідує заклади дошкільної освіти/загальної середньої/професійної або вищої освіти;
 • доглядає людину з І групою інвалідності, або з I чи II групою інвалідності, пов'язаною із психічним розладом;
 • доглядає дитину з інвалідністю віком до 18 років, чи дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження, або доглядає людину, якій 80 років і більше;
 • протягом останніх 6 місяців відкрила ФОП, отримала грант на власний бізнес і має дитину віком до 14 років. 

Юристка наголошує: при рішенні — чи продовжувати виплати переселенцям продовження — розглядатимуть дохід всієї родини і її фінансову платоспроможність.

Продовження виплат ВПО без урахування доходу та дати переїзду: вагітні та діти

Вона наводить приклад: вагітна жінка після 30 тижня вагітності (про що має бути запис в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я або довідка лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка) — має право на продовження виплат без прив'язки до дати переміщення та доходу.

Також Богдана Гончар зазначає, на продовження виплат має право діти до 14 років, які змінити місце проживання без законного представника:

"Малолітня дитина до 14 років за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах, які підтверджені документально, також має право на продовження виплат без прив'язки до дати переміщення та доходу", — зазначила Богдана Гончар.

Чи можна оскаржити або повернути собі виплати ВПО

За словами Богдани Гончар, якщо людина не підпадає під цей перелік, вона все одно може звернутись із заявою до ЦНАПу або управління соцзахисту. Там отримати офіційну відповідь про продовження виплат або відмову.

Якщо виплату не погодили, додає Гончар, можна звернутись організації "Донбас SOS" за безкоштовною юридичною консультацією, аби встановити правомірність такої відмови.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок