"Підприємство зруйновано майже на 100 відсотків": історія Азовсталі

"Підприємство зруйновано майже на 100 відсотків": історія Азовсталі

"Підприємство зруйновано майже на 100 відсотків": історія Азовсталі
. Азовсталь під час обстрілу. Фото: AZOV media

Міст у Генуї, дамба у Венеції, мережа залізниць від кордонів ЄС до Далекого Сходу – усе це створено з маріупольського металу, виробництва Азовсталь. Металургійний комбінат почали будувати у 1930 році, а 24 лютого 2022-го, за понад 90 років роботи, його вперше законсервували. За три місяці повномасштабного вторгнення російські окупанти знищили завод майже повністю. І 20-го серпня – рівно три місяці з того дня, як українські військові отримали наказ припинити оборону Маріуполя і вийти з території Азовсталі.

Азовсталь: "металева" історія
Азовсталь, фото: пресслужба "Метінвест"

Читайте також: Азовсталь: історія оборони. Свідчення учасників подій, їхніх рідних та очевидців

До повномасштабного вторгнення Росії на територію України, завод мав чотири виробничі комплекси: коксохімічний, доменний, конвертерний та прокатний. На комбінаті з 2014-го року працював Максим Нотченко.

“Я працював майстром з ремонту обладнання в управлінні складського господарства. Цей підрозділ займався тим, що зберігав у себе різноманітне обладнання для ремонтів, для забезпечення роботи всілякого устаткування, різні хімікати, все різне, від булавки до вантажопіднімальних кранів. Все це у нас зберігалося і ми все це видавали нашим підрозділам у міру їх нагальної потреби”, – згадує колишній працівник Азовсталі Максим Нотченко.

Азовсталь: "металева" історія
Максим Нотченко. Фото: Суспільне Донбас

З початком бойових дій Максим разом з родиною понад місяць був вимушений ховатися від обстрілів в оточеному Маріуполі.

“Ми понаходили укриття, зробили все необхідне, щоб забезпечити життя в таких умовах, щоб уберегти дітей, своє життя, своїх жінок, аж поки не з’явилася можливість виїхати з Маріуполя. І так я з родиною виїхав і наприкінці березня я опинився у Запоріжжі. Тут зустріли нас волонтери, дали нам тимчасове поселення. І також я мусив шукати собі роботу і знайшов її” ,– розповів Максим.

Він вирішив залишитися в Запоріжжі. Нині працює також на металургійному комбінаті.

“Зазвичай на Азовсталі працювало в день, десь близько 20 тисяч людей. І це були працівники не тільки Азовсталі, а й працівники різноманітних підприємств, які допомагали нам з виробничими процесами та ремонтами. Ми спілкуємось з ними всіма, підтримуємо зв’язок і уважно слідкуємо за ситуацією в Маріуполі й чекаємо на можливість відновлення нашого підприємства Азовсталь, – говорить Максим.

Азовсталь: "металева" історія
Азовсталь після російських обстрілів. Фото: Associated Press

Комбінату Азовсталь майже 100 років. Його площа 11 квадратних кілометрів. Розташований він на березі Азовського моря та має власний порт. Перші фундаменти майбутнього заводу заклали восени 1930 року, у 33-му був виготовлений перший чавун.

Азовсталь: "металева" історія
Азовсталь. Фото: пресслужба "Метінвест"

1943 року, під час відступу, нацисти підірвали майже всі мартенівські та доменні печі, коксові батареї, зруйнували електромережі. У 44-му завод почали відбудовувати, а у 45-му там вже знов виплавляли метал.

Азовсталь: "металева" історія
Азовсталь. Фото: пресслужба "Метінвест"

Цьогоріч, 24-голютого, на комбінаті законсервували домені печі й зупинили виробництво. Азовсталь стала фортецею для захисників Маріуполя. Українські бійці тримали там оборону 87 днів. Артилерійськими обстрілами, ракетними ударами й багатотонними авіабомбами російська армія знищила завод, метал з якого постачали до 90 країн світу, три чверті експорту йшло до Європи.

“Я хочу навести приклад вам, це в центрі Лондона стоїть великий“Осколок”The Shard (з англ. - «Уламок скла») - хмарочос у Лондоні, як вони його самі звуть, а у ньому 10000 з половиною тонн виробництва сталі комбінату Азовсталь. Міст який відбудували у Генуї, там 3500 тонн листа комбінату Азовсталь. Ми брали участь та поставляли до Венеції, є дамба, яка закриває подачу і рівень води морської. Коли рівень підіймається чи опускається, так от деякі захисні частини дамби зроблено з нашого металу. Вся “Укрзалізниця” і всі ми з вами їздимо тільки на рейках Азовсталі”, – розповів генеральний директор металургійного комбінату Азовсталь Енвер Цкітішвілі.

Азовсталь: "металева" історія
Енвер Цкітішвілі. Фото: Суспільне Донбас

За словами Цкітішвілі, тільки на обстеження території та споруд Азовсталі, демонтаж зруйнованих приміщень, знадобиться щонайменше три, а то й чотири роки.

“На жаль, підприємство зруйновано майже на 100 відсотків. Відновити у тому вигляді, в якому підприємство було до війни, вже неможливо. Саме таке підприємство. Тому, що коксові батареї потрібно знести, повністю обстежити фундаменти, обстежити комунікації, доменний цех також дуже сильно постраждав від артилерії та бомб”, – розповів Енвер Цкітішвілі.

Та генеральний директор додає, що новий завод планують будувати у Маріуполі.

Детальніше дивіться у відео

Читайте також

Азовсталь: історія будівництва, рекордів та руйнацій

Як захищалась сталь: хроніка оборони Азовсталі

Азовсталь: три місяці по тому

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок