Торецьк на Донеччині з початку загострення на фронті потерпає від обстрілів. Найбільше дістається прилеглим до міста селищам. Попри небезпеку, медики громади продовжують надавати послуги населенню. Про роботу первинки в умовах війни ми розпитали в очільниці центру первинної медико-санітарної допомоги Ганни Рябової та її команди.

Усі амбулаторії в громаді наразі працюють, навіть у Нью-Йорку, який нині найбільше потерпає від російської навали. Вони забезпечені запасами води та харчами, підготовленні укриття, каже керівниця ЦПМСД.

"Близько 20% колективу виїхали з міста, але вони всі в Україні й на зв’язку. У нас дуже дружній колектив і ми намагаємося триматися купи. У нас по кожній амбулаторія є пункти видачі гуманітарної допомоги. Ми сформували дуже плідну співпрацю з гуманітарними організаціями, які надають нам ліки. Будь-хто може звернутися – вся інформація є на наших сторінках у соцмережах".
Попри надскладну ситуацію у громаді, центр не закрив жодного медичного пакета, запевняє Ганна Рябова. Крім того, працюють усі пункти щеплення, діє туберкулінодіагностика, лікарі також продовжують надавати паліативну допомогу пацієнтам. Мобільні бригади адресно виїжджають до онкохворих, лежачих, до людей після інсульту.

"Багато хто з важкохворих лишається у місті, не зважаючи на наші вмовляння щодо їхньої евакуації. Тому лікарі, коли їдуть до них, не лише надають медичну допомогу, а й часто-густо розв'язують гуманітарні питання, як то принести води чи завести продукти", – розповідає очільниця центру.
Паліативна допомога
Торецький Центр первинної медико-санітарної допомоги – один з небагатьох на Донеччині, де є паліативна допомогаПаліативна допомога – це комплекс заходів спрямованих на покращення якості життя пацієнта з захворюваннями, що обмежують життя, або з захворюваннями, що загрожують життю, шляхом запобігання та полегшення фізичних, психологічних, духовних страждань і допомоги членам його сім’ї..
Запит на такі медичні послуги у Торецьку є постійним, зазначає лікар мобільної бригади Сергій Соломатін. Кожного місяця на облік спрямовуються від 5 до 8 пацієнтів. З січня поточного року організована також бригада з надання паліативної допомоги дітям.
"Її важливість полягає у допомозі тяжкохворим пацієнтам, які мають невиліковні прогресуючи захворювання, що ведуть до скорочення тривалості життя, а також у полегшенні страждань пацієнта та членів їхніх родин або опікунів", – пояснює Сергій Соломатін.
Щодня фахівці спілкуються зі своїми хворими. Консультують чи проводять огляд безпосередньо виїжджаючі додому або ж за допомогою телефона чи відеозв’язку.

Пацієнтів лікарі переконують виїхати з небезпечної території. Але погодилися на евакуацію лише 13 людей. Мобільні бригади спільно з волонтерами брали активну участь в організації такого переїзду.
"У громаді майже постійно чутно вибухи, але хворих лікарі відвідують регулярно. Їдуть до людей у Нью-Йорк, Південне, Залізне, Курдюмівку та Дружбу. Нині головна складність обслуговування паліативних хворих – це психологічне вигорання. З початку військових дій ця проблема загострюється страхом за своє життя та життя пацієнтів", – ділиться переживаннями Соломатін.

"Діти з майбутнього"
Не зупинив свою роботу й Центр розвитку дитини "Діти з майбутнього". Спеціалісти, щоправда, здебільшого онлайн, продовжують консультувати торецьку малечу та їхніх батьків, навіть, якщо ті за кордоном.

"Дисграфіки, дислексики відвідують заняття – школярам є можливість допомогти. Усі наші презентації динамічні й цікаві, тому дітлахи дуже активні на них. У тому, чим ми не можемо допомогти дистанційно, надаємо поради їхнім батькам, які долучаються до вправ", – розповідає принцип роботи фахівців центру логопединя Людмила Шуляченко.
Команда психологів підтримує не тільки дітей, а й дорослих.
"Для того, щоб діти хотіли розвиватися та прагнути до успіхів, поруч мають бути ресурсні батьки. Тому ми консультуємо усіх, особливо мам, які поїхали й змушені самотужки долати купу проблем. Емоційний та психологічний стан може бути до цього не готовий. Стрес від війни має свої наслідки", – підкреслила Юлія Шуріберко психологиня центру "Діти з майбутнього".
Після перемоги роботи буде багато
"У нас були дуже великі плани, війна, на жаль, на них поставила хрест. Сподіваємося, що не на довго. Ми хотіли робити ремонт в амбулаторії №2, майже завершили роботи у Курдюмівському ФАПі. Але, оскільки селище вже на лінії фронту, то роботи ми призупинили. Там лишалося поклеїти шпалери. Мріємо, що цей об’єкт стане першим, який ми зробимо після перемоги", – оптимістично підсумувала очільниця Торецького ЦПМСД Ганна Рябова.
Читайте також
- Я не можу плакати, бо психологічно виснажена. Історія переселенки Антоніни Бородіної
- “Крок за кроком”. Як переселенцям з Костянтинівки скандинавська ходьба допомагає долати труднощі війни
- Адаптація пухнастих переселенців. Краматорчанин опікується 11 котами, яких евакуював разом з сім'єю
- "Їхали два дні та дві ночі". Історія евакуації вихованців Луганського обласного будинку дитини