Через обстріли енергетичної інфраструктури українці в різних регіонах опинилися без світла. Для багатьох цей новий досвід став переосмисленням повсякденного життя та пошуком нових занять та хобі. Окрім того, такі моменти можуть стати нагодою для перезавантаження, цікавого спілкування або занурення у творчість.
У цьому матеріалі Суспільне Культура пропонує 10 ідей, як можна провести час, коли немає електрики — як у колі друзів, так і наодинці: від медитації до настільних ігор при свічках, ці способи допоможуть не лише відволіктися від побутових незручностей, але й знайти нові джерела натхнення та спокою. Цінуйте час поруч із рідними, друзями та своїми домашніми улюбленцями, які потребують вашої уваги та тепла.
- Написання листів або щоденника
Щоденники — одна з важливих форм документування війни, але й також спроба терапії та саморефлексії, спроба осмислити своє місце у світі та висловити власну позицію щодо важливих питань.
Написання листа — це акт особливої уваги та підтримки тим, хто для вас є важливими. У воєнний час особливо цінно підтримувати людей, які незаконно ув'язнені та перебувають у полоні. Такий лист може стати джерелом надії та зв'язку з зовнішнім світом. Кожне таке послання — це можливість нагадати людині, що про неї пам'ятають і за неї борються.
Як написали лист військовополоненому — дивіться в інструкції від Міністерства реінтеграції.
- Читання паперових книг
Читання — це чудовий спосіб насолодитися літературою без технологій. Свічка або ліхтарик допоможуть створити затишну приватну атмосферу.
Ось кілька добірок книжок від Суспільне Культура, які можуть стати в пригоді:
- Вивчення поезії
Можна вивчити нові вірші напам'ять або навіть спробувати написати свої поезії. Наприклад, письменник і музикант Павло Коробчук розповів, що, на щастя, під час вимкнень світла має постійний доступ до інтернету, тому продовжує працювати. А от раніше, коли зв'язок зникав, то писав вірші. "Писав вірші, багато віршів у повній темряві", — розповів він Суспільне Культура.
- Акторські вправи або імпровізація
Акторські вправи та імпровізація — гарний спосіб розважитися в компанії друзів, навіть коли немає світла. Вони допомагають розвивати креативність, покращувати комунікативні навички, а також просто розслабитися та повеселитися. Ось кілька варіантів таких розваг:
Гра "Що в коробці?"
Правила: Один із гравців тримає уявну коробку і повинен описати, що там лежить. Це може бути що завгодно — від тривіальних речей до найбільш божевільних предметів. Інші гравці мають вгадати, що це за предмет, а той чи та, хто тримає коробку, імпровізує, як його використовувати.
Приклад: У коробці може бути уявний літак для мурах, і гравець або гравчиня, що тримає коробку, може показувати, як той працює, викликаючи сміх і химерні питання від друзів.
"Жестова вистава"/ "Крокодил"/ "Пантоміма"
Правила: Один із гравців зображує певну сцену без слів, лише за допомогою жестів і міміки. Інші гравці мають вгадати, що це за сцена або дія.
Приклад: Гравець або гравчиня може зображати людину, яка намагається зловити рибу в сильний шторм або навчає танцювати уявних слонів.
- Малювання або скетчинг
Навіть у слабкому освітленні можна малювати за допомогою простого олівця, наприклад, як це робить художниця Інга Леві — від початку повномасштабного вторгнення вона створює щоденник "Подвійна експозиція", який розповідає про новини війни та її особистого життя. В одному з матеріалів для Суспільне Культура мисткиня намалювала історію про повернення в Київ.
- Рукоділля
В'яжи, вишивай або роби прості поробки, використовуючи залишки матеріалів. В'язання або вишивка — це чудова можливість провести час в тиші, зосередитися на процесі та відволіктися від повсякденних турбот. Просте рукоділля, як-от плетіння з бісеру або створення фігурок із залишків тканини, може бути креативним способом переробки непотрібних матеріалів. Крім того, готові вироби можуть стати приємними подарунками для близьких або ж прикрасами для власної оселі.
Нитки та навіть старий одяг можуть слугувати матеріалом для створення сучасного мистецтва. Одним із яскравих прикладів є роботи японської художниці Чіхару Шіоти. Вона створює масштабні інсталяції, використовуючи тисячі ниток, які перетворюють простір на складну мережу переплетінь. Її роботи, такі як The Key in the Hand ("Ключ у руці"), використовують нитки для уособлення зв'язків між людьми, пам'яті та минулим, надаючи мистецтву глибокого емоційного і символічного значення.
В українському мистецтві з текстилем працюють Яся Хоменко, Стас Туріна, Люба Малікова, Володимир Кузнецов та багато інших. Частина з митців і робіт були представлені на виставці "Матерія Matters. Український арттекстиль", яка є репрезентацією практики українських художників — від традиційного гобелена до експериментальних робіт із використанням текстильних матеріалів.
- Слухання радіо
У такі моменти радіо стає важливим джерелом інформації та натхнення. На хвилях Радіо Культура ви знайдете на лише цікаві розмови про культуру та мистецтво, улюблену класичну музику, літературні подкасти, але й радіодрами за творами української та світової класики.
- Складання пазлів або настільні ігри
Якщо світло дозволяє, проведіть час із друзями чи родиною за настільними іграми. Ось два приклади ігор, які будуть цікави людям різного віку:
"Мафія"
Правила: У грі учасники діляться на два табори — мирних жителів та мафію. Мафія намагається приховати свою ідентичність і "вбивати" мирних жителів вночі, тоді як мирні жителі намагаються виявити мафію під час обговорень. Гра розвиває логіку, вміння переконувати та спостережливість.
"Діксіт"
Правила: Кожен гравець і гравчиня отримують карти з різними художніми зображеннями. Один із гравців обирає карту та придумує до неї асоціацію (фразу, цитату, опис), а інші повинні знайти серед своїх карт ту, яка найбільше підходить під цей опис. Гра стимулює уяву та здатність до нестандартного мислення.
- Обговорення мистецтва та літератури з близькими
Проведіть розмову про улюблені фільми, картини, книги або поділися своїми відкриттями та запитайте рідних та близьких про їхні вподобання та враження.
- Медитація або йога
Темрява — чудовий час для релаксації. Виконай прості вправи йоги або медитуй, щоб відчути спокій. Потурбуйтеся про себе та бережіть своє ментальне здоров'я.
Уперше текст був опублікований 21 вересня.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]