Що почитати: 8 книжок від письменників і письменниць із військовим досвідом

Що почитати: 8 книжок від письменників і письменниць із військовим досвідом

Що почитати: 8 книжок від письменників і письменниць із військовим досвідом
. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Суспільне Культура підготувало добірку книжок, написаних військовими — серед них поезії, проза та есеїстика.

Артур Дронь, "Тут були ми" (Видавництво Старого Лева)

Артур "Давид" Дронь у цивільному житті працював менеджером подій у "Видавництві Старого Лева", а з початком повномасштабного вторгнення пішов добровольцем і відтоді несе службу в 125 окремій бригаді територіальної оборони ЗСУ.

У грудні 2023 року в рідному "Видавництві Старого Лева" вийшла друком його збірка віршів "Тут були ми", проілюстрована роботами Катерини Сад, а також уривками листів, які військові отримали від дітей.

"Вірші цієї поетичної збірки написані на фронті, але вони не про війну. Вони про людей, які люблять більше, ніж бояться. Які були тут і не пішли звідси. Такою мовою солдати згадують своїх, а діти пишуть листи на аркушах шкільного зошита. Нею говорять про біль і надію. Прощаються і люблять", — йдеться в описі до збірки.

"Бачив фото, як її читають у трамваях — я про таке мріяв у свої сімнадцять. І бачив фото, як її читають біля могил на Марсовому полі я досі не знаю, що сказати про це і якими словами", — написав Артур Дронь на своїй сторінці у Facebook.

Максим Кривцов, "Вірші з бійниці" (Наш Формат)

Максим "Далі" Кривцов працював ментором для дітей у проєкті "Строкаті єноти", контент-менеджером у Центрі реадаптації та реабілітації учасників АТО та ООС "ЯРМІЗ" та у Veteran Hub. Він пішов на війну добровольцем у 2014 році, а після повномасштабного вторгнення у лютому 2022-го повернувся до лав ЗСУ.

У 2023 році Кривцов видав збірку поезій "Вірші з бійниці".

Незабаром її визнали однією з найкращих українських книжок 2023 року за версією "Українського ПЕН". У виданні вміщено світлини автора та записи поезій.

7 січня 2024 року стало відомо про смерть Максима Кривцова на фронті. З ним загинув і рудий кіт, про якого Далі написав одну зі своїх останніх поезій.

Кривцов писав на фронті роман, який залишився незакінченим.

"Він дуже хотів видати збірку і боявся, що може не встигнути зробити це за життя. А коли книжка вже була в друкарні, ділився з редакцією ідеями наступних збірок. Пам'ять про Максима збережеться у його віршах", — написали у видавництві "Наш Формат".

Артем Чех. "Точка нуль" (Наш Формат)

Артем Чех — автор 12 прозових та нонфікшн-книжок. Головний редактор проєктів "94 дні. Євромайдан очима ТСН" та "Війна очима ТСН". У 2015 році мобілізований у п'ятій черзі, письменник пробув 10 місяців на передовій. Від моменту повномасштабного російського вторгнення повернувся до лав ЗСУ.

Збірка есеїв Артема Чеха "Точка нуль" вийшла у 2017 році та присвячена його досвіду під час російсько-української війни на Донбасі. Книжка мала три перевидання. Чех казав про той час: "То була маленька смішна війна — смерть одного товариша на місяць була надзвичайною подією".

Зараз Чех пише історичний роман про громадянську війну в Сполучених Штатах. Головні герої — колишній кріпак з України і колишній темношкірий раб, які беруть участь у бойових діях. Назва роману відсилатиме до поеми Волта Вітмена — книга називатиметься "Пісня відкритого шляху".

Артем Чапай. The Ukraine (Видавництво 21)

Артем Чапай — український письменник, перекладач, член "Українського ПЕН". З початком повномасштабного вторгнення мобілізувався до Збройних сил України.

Книга присвячена двом головним персонажам, які починають знаходити в Україні ті речі, про які можна сказати "the Ukraine" – саме та Україна, яку знають зараз у світі. У ній поєднано документальні свідчення та витвір уяви автора. Робота над книгою тривала близько восьми років.

До збірки також увійшло оповідання, яке було опубліковане в журналі The New Yorker у 2022 році.

А у Франції друком вийшла книга Чапая "Звичайні люди не носять кулеметів" (Les gens ordinaires ne portent pas de mitraillettes). Її переклала Ірина Дмитришин.

Олександр Михед. "Позивний для Йова" (Видавництво Старого Лева)

Олександр Михед наразі проходить військову службу в Збройних силах України. До повномасштабного вторгнення він працював артдиректором видавництва ArtHuss, створював подкаст про літературу "Станція 451", видавав свої твори.

"Позивний для Йова" — це дев'ята книга автора. У ній письменник розповідає історії зі свого життя та життя своїх друзів під час повномасштабної війни. Над виданням Михед працював впродовж 13 місяців, почавши робити перші записи ввечері 24 лютого 2022 року. У книзі всі події розміщені в хронологічному порядку. Історіями діляться, зокрема, мати письменника Тетяна Михед, військовий Євген Терещенко, який у 2014 році захищав Донецький аеропорт та повернувся знову на фронт під час повномасштабної війни, а також журналіст Євген Спірін, який допомагав ексгумувати тіла з масових поховань у Бучі.

Михед від початку повномасштабної війни вів фотощоденник, на його основі художник Мітя Фєнєчкін зробив ілюстрації. Він також підготував обкладинку — це малюнок за світлиною письменника, зробленою в помешканні батьків у Бучі. Вікна з житла виходять на Гостомель та аеропорт.

Ярина Чорногуз. "[dasein: оборона присутності]" (Віхола)

З 2010 року Ярина Чорногуз була активісткою Громадянського руху "Відсіч", а згодом — учасницею Революції гідності, організаторкою акції "Весна на граніті". Служила парамедикинею-волонтеркою на ротаціях у медичному добровольчому батальйоні "Госпітальєри". У 2020 році була бойовою медикинею за контрактом. Коли у 2020 році загинув її коханий, вона зрозуміла, що війна "буде ще" і їй "хотілося в наступний раз бути готовою". Наразі Ярина — єдина жінка в 503 батальйоні морської піхоти.

У 2023-му вона випустила друком поетичну збірку "[dasein: оборона присутності]", що складається з віршів, написаних під час перебування на фронті.

Павло Вишебаба. "Тільки не пиши мені про війну" (Видавництво Однієї Книги)

Павло Вишебаба — родом із Краматорська Донецької області. У 2015 році брав участь у російсько-українській війні в складі добровольчого батальйону "Гарпун". Нині він на передовій — командир відділення 68 ОЄБр імені Олекси Довбуша.

"Тільки не пиши мені про війну" — перша збірка Вишебаби. До неї увійшло 43 поезії на 112 сторінках.

"Мене підписниця попросила написати вірш на настрій, коли опускаються руки. Для психологічної підтримки. Я відповів віршем «Тримайся»", — каже автор.

Валерій Пузік. "З любов'ю — тато" (Лабораторія)

Український письменник, художник та режисер Валерій Пузік на фронті з 2015 року. Брав участь у бойових діях на Донбасі в складі батальйону Добровольчого українського корпусу "Правого Сектору". Наразі служить у лавах Збройних сил України.

Збірка есеїв для сина, написана на війні, вийшла друком у 2023 році. Ця розповідь — розмова із сином, який залишається далеко, але водночас завжди поруч.

За словами автора, збірка є живим свідченням історичних подій, які відбуваються в Україні.

Про реакцію сина Ореста на есей, Валерій відповідає так: "Дружина читала йому листи, і він дуже довго не відповідав на них. Через декілька місяців він зрештою попросив Іру записати мені відповідь. Можливо, він у деяких місцях думає, що тато нудѝть, бо багато моралізаторства".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок