Юлія Федів може очолити Міністерство культури: головне з біографії ексочільниці УКФ

Юлія Федів може очолити Міністерство культури: головне з біографії ексочільниці УКФ

Юлія Федів може очолити Міністерство культури: головне з біографії ексочільниці УКФ
Юлія Федів. Yuliia Fediv/Facebook

Міністерство культури та інформаційної політики найближчим часом може очолити Юлія Федів — колишня директорка Українського культурного фонду та нинішня координаторка ЮНЕСКО з питань культури.

Раніше джерела Суспільного повідомляли, що Федів прийняла пропозицію і прем'єр Шмигаль вже готує пропозицію до парламенту. Вона сама офіційно не коментувала цю інформацію.

Ім'я Федів звучало з боку представників культурної спільноти як ім'я ефективної культурної менеджерки та людини, що могла б задовольнити інтереси спільноти ще під час відставки Олександра Ткаченка у липні.

Суспільне Культура наводить основні біографічні та професійні факти претендентки на посаду голови Мінкульту.

Юлія Олександрівна Федів народилася 20 грудня 1986 року в Чернівцях. Вона відома в українському інформаційному просторі насамперед як держслужбовиця, культурна менеджерка та громадська діячка.

З початку незалежності лише дві жінки були міністерками культури: акторка Лариса Хоролець (яка також була першим міністром культури незалежної України) та співачка Оксана Білозір (лютий-жовтень 2005 року).

Юлія Федів може очолити Міністерство культури: що відомо
Юлія Федів. Facebook/Yuliia Fediv

Освіта

  • 2004 — Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (за фахом "Міжнародні відносини").
  • 2004 — Національна академія управління (за фахом "Господарське право").
  • 2009 — Бременський університет (за фахом "Міжнародне та європейське право").
  • 2010 — практика в Організації Об'єднаних Націй у місті Бонн, Німеччина (тривалість — 3 місяці).
  • 2011 — практика в Німецькому парламенті в Берліні (тривалість — 6 місяців).
  • 2015 — 5-денний тренінг для тренерів за програмою "Молодіжний працівник" у Києві.
  • 2015 — програми підвищення кваліфікації для керівників у Берліні, Німеччина.

Опанувала чотири іноземні мови: англійську, німецьку, російську та польську.

Кар'єра Федів

Свою громадську діяльність Юлія Федів розпочала 2011 року в соціальній сфері: на посаді менеджерки проєктів з питань захисту прав дітей у Німецько-польсько-українському товаристві в Україні (Київ).

У 2015 році Юлія була координаторкою журналістських проєктів у німецьких медіа: інформаційному агентстві n-ost та на Deutsche Welle.

Окрім інформаційної політики, у той період Федів спрямовувала зусилля в театральну сферу — координувала проєкт від Європейської театральної конвенції (2015, Берлін).

У 2016–2017-му Федів координувала проєкти від Німецького агентства технічної допомоги Україні GIZ. Також у 2016 році вона була регіональною координаторкою проєкту "Партнерство з містами України" й керувала Національним бюро програми ЄС "Креативна Європа" в Україні.

Юлія Федів може очолити Міністерство культури: головне з біографії ексочільниці УКФ
Юлія Федів. Колаж Суспільне

7 лютого 2018-го Юлію Федів обрали першою виконавчою директоркою державної установи "Український культурний фондУКФ (Український культурний фонд) — це державна установа, створена для того, щоб забезпечувати сприятливі умови для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості й суспільства; широкого доступу громадян до національного культурного надбання; підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність УКФ координує Мінкульт.". Наступного дня, 8 лютого, Міністерство культури уклало з нею контракт на три роки.

Після завершення трирічного контракту Федів подала свою кандидатуру на нові вибори виконавчої директорки УКФ, проте 23 березня 2021 року відкликала її. Передумовою до цього рішення став скандал: Спілка концертної індустрії звинуватила УКФ у порушеннях під час видавання грантів.

У липні 2021 року Юлія Федів стала директоркою ГО "Громадське телебачення". Її кандидатуру обрали серед 90 претендентів, що подалися на конкурсний відбір на посаду керівника hromadske.

Однак влітку 2022 року вона звільнилась, адже проходила стажування у США: у 2022–2023-му академічному році Федів брала участь у програмі ім. Г. Гамфрі, що пропонує стажування у США.

Окрім цього, у 2021 році отримала премію Women in Arts у категорії "Культурний менеджмент".

Зараз Юлія Федів співпрацює з ЮНЕСКО.

Скандал з УКФ

У березні 2021 року Юлія Федів опинилася в епіцентрі резонансної історії. Спілка концертної індустрії України (СКІУОб’єднання представників української концертної індустрії, яке з’явилося в лютому 2021 року. Спілку заснував керівний партнер Stereo Plaza Максим Шульженко. Також до неї увійшли Дмитро Феліксов — керівний партнер Concert.ua, Микола Ісідоров — засновник фестивалю UPark і концертної агенції Melnitsa UA, Володимир Андрусишин — засновник компанії Alight, Сергій Дудник — засновник / партнер FCA.ua / "Перша Концертна Агенція", Ольга Кушпітовська — керівна партнерка Zinteco, Сергій Малецький — засновник концертної агенції H2D, та Лідія Клов — засновниця Pop Corn CA.), яку заснували лише за місяць до цього, випустила статтю, де звинуватила Український культурний фонд у порушеннях процесу видавання грантів. У своїй заяві СКІУ зібрало 20 грантових угод, у яких нібито простежуються правопорушення.

Голова Спілки концертної індустрії України Максим Шульженко аргументував позицію свого об'єднання так:

"Питання не в діяльності інституції, в порушеннях, які відбулися, а також чому вони відбулися. (...) Чому гроші виділялися на ремонти, купівлю унітазів, гирь, спортивних майданчиків, або на допомогу дитячим садочкам, при чому з явним порушенням норм. Як це співвідноситься із діяльністю в сфері культури? Але при цьому низка людей, які роками працюють у галузі культури, були «відфутболені» по формальних ознаках. Тож або правила одні для всіх, або це дуже дивно виглядає. Я би назвав це дивною вибірковістю”.

Учасники спілки наголосили, що хочуть з'ясувати, як функціонує механізм видавання грантів, а також як обсяг можливого гранту залежить від форми господарювання заявника.

Представники індустрії стали на захист Юлії Федів. Зокрема, тодішній директор "Довженко-Центру" Іван Козленко назвав ситуацію "свідомим тиском на Федів". На його думку, СКІУ прагнула вплинути на результати виборів директора УКФ.

На стороні Юлії опинилися й інші представники культурної спільноти. В медійному просторі на цю тему запустили флешмоб #КейсЮліїФедів, #YuliiaFedivCase.

Хто така Юлія Федів: основна кандидатка на посаду голови Мінкульту
Юлія Федів. Колаж Суспільне Культура

Попри підтримку культурної спільноти, 23 березня 2021 року Юлія Федів повідомила, що відмовляється брати участь у конкурсі на посаду виконавчої директорки УКФ.

"Я усвідомлюю всю відповідальність, яка покладена на мене як чинну директорку. Але вважаю, що моя місія, моя мрія і мій час тут добігає кінця. Ухвалюючи це рішення, я керувалася єдиною метою: зберегти УКФ як сталу інституцію, життєво необхідну нашій культурній сфері. Дякую спільноті за потужну підтримку впродовж трьох років і особливо останніх складних тижнів", — написала вона на своїй Facebook-сторінці.

Ситуація набирала обертів. У вересні 2021 року щодо Федів відкрили кримінальне провадження. Пані Юлія повідомила, що її звинувачують у нецільовому використанні 57 мільйонів гривень під час роботи виконавчою директоркою Українського культурного фонду.

У звіті Держаудитслужби про використання коштів, спрямованих на боротьбу з пандемією COVID-19, зазначено, що за програмою інституційної підтримки УКФ використав 3,85 млн грн в нецільовому напрямі, 792 тисячі грн з порушенням власних інструкцій, ще 62 млн грн з наданих на розподілення фондом не було використано. Загалом на програму було виділено 581 млн грн.

"57 млн збитків і кримінальне провадження – так виглядає подяка держави за роки самовіддачі, важкої праці та розвиток цілої інституції", — поділилася Федів у Facebook.

За її словами, СКІУ найбільше акцентує на порушенні з КВЕДамиКВЕД — класифікація видів економічної діяльності. заявників. Водночас Федів додала, що зауваження до суті проведених заходів грантоотримувачів немає — а Мінкульт реагує на ситуацію пасивно.

"Я не хочу боротися. Я просто хочу створювати країну, в якій хочеться жити. І для того, щоби хотіти жити в Україні, потрібно змінювати правила гри. Якщо я не могла змінити правила гри, перебуваючи на посаді в державній установі, тому що стара система насправді просто випхнула, не захотіла змінюватись, тоді ми будемо змінювати систему зі сторони громадянського суспільства", — прокоментувала звинувачення Юлія Олександрівна в інтерв'ю для Суспільне Культура.

У жовтні 2021 року Держбюро розслідувань отримало заяву про можливу змову членів Наглядової ради УКФ, Державної аудиторської служби та представників "Спілки концертної індустрії України". Востаннє про справу проти Федів повідомляли у 2021 році.

Що відомо про відставку Олександра Ткаченка

27 липня Верховна Рада відправила у відставку Олександра Ткаченка з посади міністра культури та інформаційної політики. У вечірньому відеозверненні 20 липня президент Зеленський попросив прем'єр-міністра знайти заміну Ткаченку. Сам Ткаченко ввечері того дня заявив, що йде у відставку через "хвилю непорозуміння щодо важливості культури під час війни", і написав заяву на звільнення.

Наразі в Мінкульту немає постійного міністра. 28 липня Кабмін призначив Ростислава Карандєєва, першого заступника Ткаченка, виконувачем обов'язків очільника МКІП. За місяць роботи на посаді Карандєєв серед іншого вручив Шевченківську премію, а також завершив справу щодо заміни серпа і молота на тризуб на монументі "Батьківщина-Мати".

У коментарі Суспільне Культура він розказав про свої плани реорганізувати міністерство.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок