Назвали 100 найкращих дитячих книжок усіх часів за версією BBC

Назвали 100 найкращих дитячих книжок усіх часів за версією BBC

Назвали 100 найкращих дитячих книжок усіх часів за версією BBC
Колаж Суспільне Культура

На сайті BBC Culture опублікували список 100 найкращих дитячих книжок усіх часів. За словами видання, вдалось опитати 177 книжкових експертів з 56 країн світу.

У BBC зазначили, що список не є вичерпним, а "лише надихає до подальших відкриттів та дискусій". А взагалі вирішили створити такий список після дискусій про те, що дитячі книжки дуже недооцінені у порівнянні з дорослими.

Раніше у програмі "Сьогодні" на BBC Radio 4 письменник Френк Коттрелл-Бойс гостро нарікав на брак дискусій навколо дитячих книжок: "Навколо [них] взагалі немає критичної дискусії, яка необхідна".

Кожен учасник голосування назвав 10 найкращих дитячих книжок. У підсумку видання отримало список, який відображає широкий спектр дитячої літератури в різні епохи — від "Панчатантри", збірки індійських дитячих оповідань, датованої ІІ століттям до нашої ери, до найновішої книги списку "Своєрідна іскра" (A Kind of Spark), що вийшла друком у 2020-му році.

У списку є книги із саги Джоан Ролінг про Гаррі Поттера – "Гаррі Поттер та філософський камінь" та "Гаррі Поттер та вʼязень Азкабану".

Також у списку є:

  • "Аліса в Каїні Див" Льюїса Керрола
  • "Пеппі Довгапанчоха" Астрід Ліндгрен
  • "Маленький принц" Антуана де Сен-Екзюпері
  • "Хоббіт" Джона Толкіна
  • "Лев, Біла Відьма та шафа" — перша книжка серії "Хроніки Нарнії" Клайва Льюїса.

А також книжки Роальда Дала, зокрема "Чарлі та шоколадна фабрика" та "Матільда".

Повний список книжок читайте тут.

Цензура чи еволюція: що не так з книжками Роальда Дала

Раніше Суспільне Культура розповідало, що критики у Великій Британії звернули увагу на те, у що книжках Роальда Дала, надрукованих видавництвом PuffinBooks, зазнали змін деякі уривки тексту.

Напркилад Августус Ґлуп, антагоніст Чарлі у книжці "Чарлі і шоколадна фабрика", яка вперше вийшла друком у 1964 році, тепер не "надзвичайно товстий", а просто "величезний".

А у новому виданні "Відьом" героїня, яка видає себе за звичайну жінку, може працювати "провідним науковцем або керувати бізнесом", а не "касиром у супермаркеті або друкувати листи для бізнесмена".

дитячі книжки роальд дал зміни
Книжки Роальда Дала, які зазнали змін.

Критики зазначають, що переробки, пристосовані до вимог ХХІ століття, "ризикують підірвати геній великих митців" і заважають читачам "стикнутися зі світом таким, який він є".

Суспільне Культура поговорило з літературознавцем, критиком та директором видавництва "Смолоскип" Ростиславом Семковим та перекладачкою Ярославою Стріхою і спробувало розібратися, для чого взагалі видавництва вдаються до такого перероблювання та чи необхідні такі зміни українській літературі.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок