Українські кіноорганізації підписали відкритий лист із вимогою відставки керівництва Держкіно

Українські кіноорганізації підписали відкритий лист із вимогою відставки керівництва Держкіно

Українські кіноорганізації підписали відкритий лист із вимогою відставки керівництва Держкіно
. Фото ілюстративне. Джерело: Суспільне Чернівці

Відкритий лист до української влади підписали представники найбільших громадських кіноорганізацій з вимогою відставки керівництва Держкіно. Про це 24 листопада у соціальних мережах повідомила пресслужба "Довженко-Центру".

Лист, із закликом звільнити голову Державного агентства України з питань кіно Марину Кудерчук "за поглиблення кризи в українському кінематографі", підписали Національна спілка кінематографістів України, Спілка кінокритиків України та Українська гільдія режисерів.

Крім того, серед вимог: відправити у відставку усе керівництво Держкіно, скасувати наказ про "реорганізацію" "Довженко-Центру" та призначити на посаду генерального директора Олену Гончарук, яка виграла конкурс ще у 2021 році. А також надати інституції статус Національного фонду фільмів та зібрати погоджувальний круглий стіл, аби призначити "компетентне і доброчесне керівництво Держкіно".

Реорганізація "Довженко-Центру": велике інтерв'ю з очільницею Держкіно Мариною Кудерчук

У листі підписанти звинувачують Держкіно у:

 • неефективному використанні коштів державного бюджету;
 • перешкоджанні участі українських фільмів на міжнародних кінофестивалях;
 • порушенні обов’язків при виконанні договорів про надання державної підтримки на виробництво;
 • перевищенні службових повноважень головою Держкіно у сфері діяльності державних кіностудій;
 • намаганні знищити "Довженко-Центр" шляхом "реорганізації".

Лист адресований Президенту України Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, голові Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микиті Потураєву, міністру культури та інформаційної політики України Олександру Ткаченку та голові Національного агентства України з питань державної служби Алюшиній Наталії.

"Гра в наперстки триває": як відреагувала культурна спільнота на призначення Андрія Алферова очільником Довженко-Центру

Що відомо

 • 16 серпня стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У Центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву. Мінкульт зазначає, що не знали про це рішення.
 • 26 серпня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики одноголосно ухвалив рішення про звернення до Кабінету Міністрів України та Держкіно щодо скасування наказу про реорганізацію.
 • 14 вересня петиція про скасування реорганізації "Довженко-Центру" набрала понад 25 тисяч підписів. 10 жовтня Кабмін надав відповідь – правонаступником "Довженко-Центру" стане "Українська анімаційна студія".
 • 17 жовтня Фонд державного майна розпочав процес приватизації двох корпусів "Довженко-Центру".
 • 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію"
 • 2 листопада Держкіно опублікувало наказ про усунення Олени Гончарук від виконання обовʼязків, призначивши нового виконуючого обов’язки генерального директора. Нею стала Юлія Каждан, яка за інформацією з відкритих джерел є керівницею та засновницею двох юридичних фірм, а також засновницею та керівницею Кінологічного Центру.
 • 8 листопада представники "Довженко-Центру" та ЗМІ зустрілись із призначеною Держкіно в.о. генеральної директорки Юлією Каждан та заступником голови Держкіно Максимом Александровим на сходах до закладу. Усередину співробітники Центру їх не пустили.
 • 10 та 11 листопада працівники СБУ, поліції та прокуратури проводили обшуки в Центрі. За словами співробітників, шукали документи, повʼязані із колишнім директором та забудовником. Залишаючи будівлю, силовики не надали працівникам установи копії протоколу, а також забрали печатку ДЦ.
 • 15 листопада міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко ініціював зустріч з керівництвом Держкіно, "Довженко-Центру", представниками Офісу Президента та депутатами стосовно врегулювання ситуації. За результатами зустрічі, Держкіно оголосило, що наказ про реорганізацію призупиняється.
 • 17 листопада Юлія Каждан написала заяву про звільнення з посади в.о. директора ДП "Національний центр Олександра Довженка" у зв'язку з розчаруванням у "культурній спільноті". Держкіно призначило нового тимчасового в.о гендиректора. Ним став Андрій Алферов.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок