Антологія українського альбому. Табула Раса

Антологія українського альбому. Табула Раса

Антологія українського альбому. Табула Раса
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Суспільне та Радіо Промінь продовжують спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у рамках якого ми знайомимо або нагадуємо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. В тринадцятому матеріалі розповідаємо про альбом ”Сказка про май" гурту Табула Раса. Як усе починалося та розвивалося, можна послухати в ефірі Радіо Промінь за посиланням.

1997 рік. 19 грудня полетів в космос перший український космонавт Леонід Каденюк. Королева Великобританії Єлизавета II довела всім, що і монархи йдуть в ногу з часом, відкривши перший офіційний королівський сайт. В Україні з'явилися металеві гривні, що нагадували радянський рубль. На телеекрани вийшов перший вітчизняний серіал "Роксолана". У Києві відкрився перший ресторан всесвітньої мережі "МакДональдс".

В українській музиці так само з’являються нові музичні відкриття. Дедалі популярнішими стають рок-команди. Вже щосили гримлять зі своїми хітами Воплі Відоплясова та Грін Грей. І наші герої знаходяться на піку популярності та перебувають в чудовому настрої – це гурт Табула Раса!

Антологія українського альбому. Табула Раса

Її фронтмен – Олег Лапоногов. Співак, гітарист, актор. У 96-му році його група цілком впізнавана, вони часті гості на всіляких музичних фестивалях, а дискографія "Табули Раси" налічує вже 4 повноцінних альбоми. Їх концерти знімають і показують в телеефірах національні канали, а тут на горизонті з'являється людина, завдяки якій незабаром Табула Раса стане знаковою для української рок-музики. Цією людиною був музичний продюсер Віталій Климов, відомий завдяки співпраці з Океаном Ельзи, Альоною Вінницькою та Сергієм Бабкіним.

Шейк шей шей

Лапоногов прийшов до Климова з піснею “Шейк шей шей”. Продюсеру сподобалось, вирішили знімати кліп. Компанія для цієї авантюри підібралася відмінна: режисером став Віталій Докаленко – він же монтував кліп, а оператором став Василь Сікачинський. Але своїм успіхом кліп зобов'язаний ще одній людині – Віталію Лінецькому, актору театру і кіно, який блискуче виконав роль сумного клоуна.

Після того як кліп "Шейк шей шей" був відзнятий – Табула Раса та Віталій Климов приймають рішення про подальшу взаємну співпрацю. Фактично, Клімов стає продюсером колективу, хоча сам він терпіти не може слово "продюсер", вважаючи за краще називати себе менеджером.

Любимая машина

Насамперед, менеджер Климов вирішив активно крутити кліп на телебаченні. Однак, у 1997 році українське телебачення знаходиться ще в зародковому стані. Тільки починає мовлення канал “1+1”, перші кроки робить канал СТБ. Вже існує ICTV – вони першими беруть курс на розважальні програми. Правда, все ще існують і непогано себе почувають телевізійні кнопки УТ-1 і УТ-2 – саме до них вирушає Клімов зі звичайною касетою в руках.

Віталій Клімов згадує, що іноді між програмами траплялися дірки, а випускаючим редакторам потрібно було їх чимось заповнювати. В апаратній лежали касети з музичними номерами на цей випадок – туди менеджер тихенько поклав касету Табула Раси.

Наступний кліп робили вже за всіма законами шоу-бізнесу. Застосували навіть модний прийом “продакт-плейсмент”, який потроху проникав в український шоу-бізнес. Це прихована реклама, коли реквізит на майданчику має реальний комерційний аналог. Наприклад, у кліпі “Любимая машина” рекламували “Газель”.

Мой дом

Всі пісні з альбому "Сказка про май" належать авторству фронтмена гурту Олега Лапоногова. Деякі з них писалися легко та одразу ставали хітами, деякі створювалися болісно, ночами, в маленькій студії на вулиці Прорізній. Коли пісня ніяк не хотіла прийняти свій остаточний вигляд – на допомогу приходили друзі.

“Я не встигав з піснями, а в той час на студії "Нова" працював Кузьма. Під час перекуру я попросив його допомогти з одним треком. Андрій не відразу, але приніс мені текст, який і став основою пісні "Мій дім", – розповідає Олег Лапоногов.

Вельветовый пиджак

Представляючи наступну пісню, так і хочеться згадати вислів класика "Коли б ви знали з якого сміття, ростуть вірші не відаючи сорому". Іноді хороша пісня може вийти тільки тому, що вам дуже подобається предмет вашого гардеробу. Наприклад, натхнення для наступної пісні Лапоногов знайшов у секонд-хенді, коли побачив вельветовий піджак.

Дивно, але практично кожна пісня Табула Раса, написана в той час – моментально ставала хітом. Навіть зараз, через 20 років, Лапоногов не закінчує свої концерти без “Шейк шей шей” або “Любимой машины”. Хоча сам музикант досі не розуміє, чому вони стали такими популярними.

З матеріалом потрібно було їхати в тур. Офіційно альбом "Сказка про май" вийшов навесні 97-року. Віталій Климов знаходить спонсорів, які надають потужну фінансову підтримку. Підписує контракт з концертним агентством "Єврошоу". Самим музикантам дозволили думати тільки про музику. А 20 листопада музиканти вирушили на великі українські гастролі, які тривали понад два місяці та дійсно охопили всю країну.

Майже завжди виступали на стадіонах або в Палацах спорту. Іноді концертна програма складалася з двох відділень – під час першої виступала зірка меншого калібру. Таким чином на розігріві у Табула Раси співали і Ель Кравчук, і Наташа Могилевська. І навіть для Святослава Вакарчука і Океана Ельзи виступ у КПІ в 1997 році став першим квитковим концертом

Альбом "Сказка про май" став одним з найпопулярніших українських альбомів 90-х років. На той час існувало дійсно мало драйвових команд, а альбомів, які містили б виключно хіти – й подавно. Цей диск був наскрізь пронизаний романтикою. Він запам’ятався вдалими експериментами зі звуком.

Тоді здавалося, що нібито ще трішки, і команда Табула Раса вийде на світову арену. Однак, несподівано для всіх, Олег Лапоногов заявив про розпад групи. Незабаром він надовго зникне з поля зору мас-медіа, шанувальників і численних друзів. Повернеться "Табула Раса" тільки в 2004 році. Але то буде вже зовсім інша історія.

Антологія українського альбому

На початок