Антологія українського альбому. Крихітка Цахес

Антологія українського альбому. Крихітка Цахес

Антологія українського альбому. Крихітка Цахес
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Суспільне та Радіо Промінь продовжують спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у рамках якого ми знайомимо або нагадуємо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. В дванадцятому матеріалі розповідаємо про альбом ”На першому місці" гурту Крихітка Цахес. Як усе починалося та розвивалося, можна послухати в ефірі Радіо Промінь за посиланням.

2005 рік. У Римі на 85-му році життя помер Іван Павло II, перший за попередні 455 років Папа Римський неіталійського походження, імовірно перший Папа-слов'янин. 51-річна Ангела Меркель обрана федеральною канцлеркою ФРН. Елтон Джон і його бойфренд Девід Ферніш одружилися – це один із перших гомосексуальних шлюбів у Великій Британії. У 2005 році, через 5 місяців після Помаранчевої революції про Україну знову заговорив весь світ – ми вперше стали господарями пісенного конкурсу Євробачення.

Також у 2005 році на поличках українських музичних крамниць з’являється дебютний диск Олександри Кольцової та гурту Крихітка Цахес.

Антологія українського альбому. Крихітка Цахес

“Ангела, як я”

Олександра Кольцова (псевдонім Каша Сальцова) — українська співачка, журналістка, композиторка, поетеса, продюсерка. Керівниця благодійного фонду “Фундація Дарини Жолдак”, що займається популяризацією читання.

У дитинстві Саша цікавилася музикою, багато читала, мріяла про подорожі та пробувала писати вірші. Перші аматорські аудіозаписи зробила вдома на касету ще у 15 років – акомпанементом слугували 2 струни гітари, радіо, фортепіано і метроном.

“Я рано зрозуміла, що писати цікаві історії – це моє. Спостережливість і література завжди стануть у нагоді в усіх майбутніх професіях”, – впевнена Кольцова.

Вищу освіту дівчина здобула у Київському національному лінгвістичному університеті. Тоді ж вона керувала молодіжним журналом “Молоко”. Ба більше, вела власну колонку та відповідала на листи читачів. Проте весь цей час працювала над власною музикою, наполегливо шукаючи автентичний стиль. І музикантів-однодумців, які допоможуть їй почати музичну кар’єру.

“Всі джерела відкриті”

Українською Крихітка заспівала не одразу. Спочатку репертуар молодої команди був виключно англійським. Гурт спробував писати й російською, але невдовзі зрозумів, що хоче бути частиною української культури.

На початку грали досить агресивну, складну музику з соціальними текстами. Через 3 місяці музиканти зробили тримовну програму і виступали разом з панк-гуртами в маленьких клубах. Перший свій концерт у 1999 році Саша Кольцова й досі пам’ятає дуже добре.

“Це був малесенький сарайчик під назвою “СКІФ”, де вдень ледве не лопати зберігали, а ввечері ставили апарат і приходили грати панк-музиканти”, – розповідає вона.

“Прима”

Напевно, найчастіше молоді музиканти чули запитання щодо чудернацької назви свого колективу – зовсім небагато виявилося людей, що читали Гофмана (хоч це й частина шкільної програми).

Кольцову постійно порівнювали з закордонними співачками, найчастіше – з Пі Джей Харві. Іронічно, що на початку двохтисячних якраз почав набирати популярності гурт Фактично самі Ірени Карпи, яка зі студентських років була подругою Саші.

Насправді у дівчат було не так вже багато спільного, проте їх об’єднувала любов до музики та літератури. Завдяки цій дружбі вже у першому альбомі Крихітки Цахес з’явиться пісня “Прима”, натхненна їхнью дружбою. Перша, але не остання!

“Lumipallo”

Завдяки тісним дружнім стосункам, єдиному музичному фронту та особистому впливу Карпи у Крихітки Цахес з’явилась ще одна, найліричніша пісня з альбому.

“Назва "Lumipallo" означає “снігова кулька” з фінської. Жінки постійно ведуть внутрішній діалог – як і ця пісня. Мелодія одноманітна, але ритм-секція наростає, і кульмінація схожа на ефект снігової кулі”, – пояснює Кольцова.

“В мене є мен”

Найголовнішим хітом альбому вважається майже автобіографічна пісня про почуття Кольцової до гітариста Крихітки Цахес. На жаль, це не було взаємно. Проте хлопець не тільки надихнув Олександру на написання ліричного тексту, а й склав до нього крутий гітарний риф, з якого і починається пісня.

“Для мене, як для автора, дуже важливо йти за мелодією, – каже Саша. – Я дуже люблю наші пісні, які починаються саме з хороших музичних ідей”.

Згодом на цю пісню відзняли кліп – одне з перших відео гурту Крихітка Цахес зробили концертним. Знімали під час виступу в одному з київських клубів, а режисерами були Олена та Євген Сінельнікови, які згодом стали продюсерами суперуспішного телешоу “Орел і решка”. Вийшов кліп с бюджетом 150 доларів і його взяли у ротацію центральні канали.

“На першому місці”

Наступне відео Крихітки було вже більш змістовним та яскравим – за справу взялася сама Саша Кольцова. Ставку зробили на яскраві кольори. Взяли в оренду халати, покликали зніматись усіх знайомих хлопців. Потім на М1 Крихітку ще сварили, казали, що чекали від них якоїсь альтернативи.

У ті часи українським кліпмейкерам доводилося постійно навідуватися до Москви, щоб надати своєму творінню пристойну якість. В Україні на початку 2000-х просто не було таких технічних можливостей, і їхати доводилось особисто, бо плівку могли запороти (якось у Другої Ріки був такий прикрий випадок). Тим не менш, бюджету тоді вистачило, кліп з’явився й одразу почав штурмувати ефіри музичних телеканалів.

Вихід альбому

Антологія українського альбому. Крихітка Цахес

Альбом "На першому місці" побачив світ 7 червня 2005 року. Роздаючи численні інтерв’ю з приводу дебютної платівки, музиканти охоче називали орієнтовну дату виходу нової – осінь 2006 року. Але цим планам здійснитися не судилось.

Після одного з концертів гітарист сказав, що в нього німіють пальці і йому важко грати. Один зі спільних друзів наполіг, щоб Міша зробив МРТ – через кілька тижнів вони дізналися про пухлину в мозку, яка виявилась невиліковною. Втрата одного з засновників потягнула за собою низку інших проблем – усі розуміли, що не можуть продовжувати грати в тому ж складі.

Гурт відродиться за рік у зовсім іншому складі. Музиканти змінять назву літературного підґрунтя, скоротивши її до Крихітка. Група й досі популярна, проте кожен з учасників крім музики має ще якісь захоплення – тому концертів в житті Саші Кольцової значно поменшало.

“Ми ніколи не були тільки музикантами. Мені стало нецікаво виходити на сцену і грати старі пісні – я розуміла, що роблю це для кого завгодно, але не для себе”, – згадує солістка.

Нехай вас не лякає така категоричність Саші. Насправді не все так сумно. Ми точно знаємо, що зараз Крихітка працює над новим матеріалом, а це означає, що скоро ми почуємо новий радіохіт, а згодом, можливо, і новий альбом. Але це вже буде зовсім інша історія.

Антологія українського альбому

На початок