Антологія українського альбому. ВУЗВ, "Планове засідання"

Антологія українського альбому. ВУЗВ, "Планове засідання"

Антологія українського альбому. ВУЗВ, "Планове засідання"
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте ви, хто їх започаткував? Суспільне та Радіо Промінь запускають спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у рамках якого ми знайомитимемо або нагадуватимемо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. У першому матеріалі проєкту розповідаємо про перший український хіп-хоп альбом.

1997 рік. Білл Клінтон вдруге перемагає на виборах президента США, у Великій Британії видана перша книжка про Гаррі Поттера, в житті звичайних українців з’являється нове захоплення — серіал "Роксолана". А на музичний ринок України виходить перший хіп-хоп-гурт — "Вхід у змінному взутті".

Школярі Сашко Стьоганов і Сашко Польовий познайомились у рівненському Палаці піонерів у 1989-му. Хлопці займалися музикою, танцями, діставали зарубіжні касети з інструменталом і кліпами та дуже захоплювались американським репом. Підліток Стьоганов запропонував другу стати першими хіп-хоперами — представників цього жанру в Україні доти не було.

Хлопці вирішили, що треба їхати до Києва, і подалися на "Червону руту", відбірковий тур якої проходив у рівненському відділенні культури. Уже на самому фесті за перемогу змагалися 10 конкурсантів. Серед них були EL Кравчук, Марина Одольська, Наталія Могилевська, Катерина Бужинська, гурти "Шао Бао", "Зе Вйо" та, власне, "Вхід у змінному взутті".

ВУЗВ стали лауреатами "Червоної рути-95" із треком "Сірко". Ідею пісні про Україну запропонувала мама Сашка Стьоганова: "Люби країну свою, дивись футбол і хокей, і буде в тебе все завжди окей".

Фестиваль "Червона рута" був духом свободи та музичних експериментів. Тогорічний фест проходив у Криму: у Сімферополі та Севастополі. В один із цих літніх вечорів з’явилась назва майбутнього альбому ВУЗВ — "Планове засідання". Незабаром, коли хлопці вже жили в Києві, Сашко надіслав факс із привітанням "Території А" на її перший день народження. Замість подяки Олександр Бригинець (президент "Території") запросив ВУЗВ у гості — з цього почалася їхня співпраця.

Альбом "Планове засідання"

Антологія ВУЗВ

У 1997 році вийшов перший альбом ВУЗВ "Планове засідання", який писали протягом 6 років. На початку, в 1995 році, робота з "Територією А" була здебільшого аматорською. Пісню "Час коралів", наприклад, придумали під час посиденьок за пляшкою горілки зі Скрябіним. Навіть свій перший кліп на трек "Бо вже той день, коли..." ВУЗВ запропонували зняти самі.

"Ми сказали, що нам потрібен кліп. На що в "Територія А" виділили 50 доларів і сказали: "Ідіть беріть камеру і знімайте!". Ми взяли камеру, оператора, вийшли на дах. Щось робимо, співаємо, а оператор питає: "А що знімаємо, хлопці?" — згадує Олександр Стьоганов.

З 1995 по 1999 роки ВУЗВ постійно гастролювали. Гурт мав 20-30 концертів щомісяця, фан-клуби в усіх містах і постійні аншлаги. Дебютний кліп ВУЗВ крутили тричі на день у хіт-парадах "Території А" на ICTV.

"Нам не платили за концерти, тільки фіксована місячна зарплатня. Усе, що в нас було — це фанати, але нам так подобалося співати, що ми готові були виступати і вдень, і вночі", — згадує Стьоганов.
Антологія ВУЗВ

"Планове засідання" став платиновим альбомом — він був проданий накладом більш ніж 100 тисяч копій. З тих продажів хлопці не отримали ні копійки, а от у Бригинця з’явився новий Мерседес. ВУЗВ весь час виступали, проте постійно чули, що ледве виходять в нуль. Із цього приводу навіть з’явилась пісня: "Как же так, я вхожу все время в ноль?"

Але робота тривала, і Бригинець продовжував писати для гурту тексти. Трек "Час, що минає" моментально став популярним. Настільки, що на нього відразу зняли кліп — друге відео в історії ВУЗВ.

Хоч "Територія А" і давала ВУЗВ ефіри на телебаченні та виступи на найкращих майданчиках, грошове питання досі стояло гостро. До остаточного розриву з агенцією хлопців підштовхнуло серйозне ДТП, реабілітація після якого тривала майже півроку.

"Усе трапилось на Великдень. Нас відправили виступати у нічному клубі в Запоріжжі, хоча ми не хотіли їхати. Рудницька погрожувала нам розривом контракту і наполягла на концерті. Дорогою ми потрапили у страшну аварію, ледве вижили, перебували в реанімації. Наші продюсери не провідали нас хоча б із кілограмом яблук. Тоді ми зрозуміли, що навряд чи зможемо працювати далі з цими людьми", — казав Олександр.

Після успіху платівки "Планове засідання" та розставання з "Територією А" ВУЗВ повернулися до рідного міста, а з 1998 року припинили свою діяльність на кілька років, щоби згодом повернутись, але вже в іншому складі.

Олесь Николенко, музичний редактор Суспільного:

Альбом ВУЗВ "Планове засідання" — це не перший альбом в історії українського репу, як зазвичай про нього говорять. "Офіційно першою" була платівка харківського гурту S.Y.D. "Стоит ли жить" 1996 року, де можна почути молодого та зеленого Фагота із ТНМК. Але "Планове засідання", яке вийшло два роки по тому, продемонструвало зовсім інший, більш глибокий рівень розуміння хіп-хоп культури. До сьогодні цей реліз лишається найуспішнішим у розірваній, сумній історії українського репу: більше нікому не вдавалося так ювелірно адаптувати цю музику до вітчизняних реалій і прогриміти на всю країну.

Читайте також: "Перемоги української музики в 2019 році: за що радіти і кого слухати"
На початок