"Я не залежу від обленерго". Як буковинець встановив сонячні панелі вдома та за скільки часу вони окупились

Власник сонячної станції Сергій Вдовиченко. Суспільне Чернівці

Сергій Вдовиченко із Заставни, що на Буковині, власноруч почав встановлювати сонячні панелі з 2010 року. Спочатку він планував стати незалежним від системи енергетики, але врешті почав продавати надлишок за зеленим тарифом.

Облаштування сонячної станції відбувалось поступово — завдяки тому, що зміг зробити це сам та шукав дешеве обладнання, зекономив приблизно половину вартості. Це було нескладно, бо за фахом чоловік — енергетик.

Зараз його сім’я не помічає, коли вимикають електрику — вся техніка в будинку продовжує працювати. Суспільне Чернівці дізналося, чи вигідно утримувати сонячну станцію, чи варто вкладати в неї гроші зараз та як вона працює взимку.

Вирішив встановлювати панелі, бо жити ставало дорожче

У Заставні Сергій був одним із перших, хто почав використовувати сонячну енергію. Зацікавився цим, коли сонячні панелі і обладнання до них стали більш доступними. Перейти на автономну систему його спонукало поступове підвищення тарифів на електрику та опалення. Спершу купив чотири сонячні панелі на дах літньої кухні.

“Одна панель на 250 ват на той час коштувала приблизно 100 доларів. Складного для себе я не побачив нічого. Але результат мене не порадував”, — розповідає Сергій.

Сонячні панелі працювали удень, коли надворі світло. У той час нікого не було вдома й потужність не була потрібна, а в кінці місяця різниця в платіжці між тим, як платили раніше, була лише в 100 гривень.

Опісля він вирішив перейти до використання потужнішого інвертора, щоб накопичувати електроенергію й використовувати її ввечері. Для цього купив інвертор на 4 кіловати з можливістю підключення акумуляторних батарей.

“Цей результат мені більше сподобався. Можна задати, як ти хочеш використовувати енергію. Чи користуватися одразу, чи накопичувати. Головне, що цей інвертор може працювати, коли немає світла від держави, від загальних мереж”, — каже Сергій.

Впродовж кількох років Сергій докуповував сонячні панелі та збільшував їхню площу вдома.

"Нащо ти це робиш? Коли воно окупиться?"

За кілька років чоловік витратив на усе обладнання до 15 тисяч доларів. Це — сонячні панелі, гібридні інвертори, акумулятори та обладнання для кріплення. Каже, вдалось зекономити, бо сам займався встановленням, а також шукав дешеві варіанти в інтернеті.

Водночас на той час ринкова ціна за облаштування 30-кіловатної станції становила 28-30 тисяч доларів.

"Я собі наставляв цих сонячних панелей, лазив по дахах, купував труби, каркаси робив, а люди все казали: "Нащо ти це робиш? Коли воно тобі окупиться?" Так, окуповується воно довго. Не за рік і не за два, але воно того вартує, особливо сьогодні", — розповідає Сергій.

У середньому, вважає Сергій, треба чотири роки, аби вартість обладнання та встановлення окупилась. Зараз не буває місяця в році, коли він боргує гроші обленерго. Натомість менше отримує з продажу енергії взимку, коли менше сонячних днів. Тобто роботи станції йому вистачає, аби покрити усі потреби в будинку впродовж року.

“Плюс який — я енергонезалежний. Можу відключитися від РЕМу. В потужному споживанні я, можливо, обмежений. Якщо захочу увімкнути всі прилади одразу, то це обмежить потужність моєї станції. Але комфортно жити, щоб усе працювало — можливо. Працює телевізор, компʼютер, посудомийка. Чесно кажучи, останніми роками я навіть не аналізую своє споживання, бо я за нього не плачу”, — каже чоловік.

Коли Сергій перемикається з загальної енергосистеми на свою — чути лише кількасекундний звук обладнання. Усе в будинку продовжує працювати.

Як продавати надлишок енергії

У приватному господарстві площа дахів і прибудинкових територій дозволяє встановити таку кількість панелей, якої вистачає не лише для власних потреб, а й для продажу надлишку в централізовану електромережу. За це отримувати гроші.

Сергій продає надлишок енергії з 2018 року, коли це дозволили роботи. Для цього потрібно було оформити документи.

“До повномасштабної війни у літні місяці досить солідна оплата була. Був такий рік, що ми отримали гроші від енергопостачальної компанії за два місяці й поїхали відпочивати на 10 днів у Туреччину”, — згадує чоловік.

З початком повномасштабної війни гроші за зелену енергію оплачують невчасно. Зараз з ним розраховуються ще за 2023 рік.

Що робити, аби встановити сонячну станцію вдома

Сергій каже, що зараз немає дня, аби хтось з людей не запитав, скільки коштує така станція та де її купити. Люди задумуються через регулярні відключення світла, які тривають.

Водночас багато залежить як від площі встановлення панелей, так і від споживання конкретного будинку. Тому перш ніж встановити сонячну станцію радить порахувати власні потреби і взяти обладнання із запасом потужності.

Сергій пропонує почати із гібридних станцій. Вони можуть забезпечити автономність. Гібридна станція може накопичувати енергію в акумуляторах та автоматично переключатися, коли вимикають світло.

“Можна бути десь в Іспанії і дивитися, що в тебе тут у Заставні. Скільки за день, місяць чи рік станція дала електроенергії. Скільки ти заробив, якщо продаєш її за зеленим тарифом. Скільки спожив будинок", — каже чоловік.

Яка ситуація з відновленням енергосистеми України

Восени 2022-го Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. Після масованого обстрілу військами РФ 23 листопада в Україні почали розгортати "пункти незламності". "Пункти незламності" — це місця, де в разі тривалого відключення світла через обстріли, людина може підзарядити мобільні пристрої, зігрітись та випити гарячі напої. Пункти можна знайти на онлайн-мапі.

Міжнародні організації та уряди країн відправили Україні генератори та іншу допомогу для відновлення електрики. 13 грудня в Парижі відбувся перший енергетичний "Рамштайн", де серед іншого ухвалили 1 мільярд доларів Україні на проходження зими.

Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.

У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.

25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.

30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист об’єктів енергетики й важливо вчасно провести всі заплановані заходи. Він наголосив, що до початку опалювального сезону перед Міненерго стоїть чітке завдання — додати в енергосистему 1,7 ГВт потужності. До кінця року, впродовж листопада-грудня, — додати в систему ще 1,2 ГВт. Ідуть ремонти та захист енергооб’єктів.