Гренландія сьогодні є частиною Королівства Данія і не продається, але "цілком можливо" знайти спосіб забезпечити сильнішу присутність Сполучених Штатів у Гренландії для захисту Арктичного регіону.
Про це на брифінгу перед неформальною зустріччю лідерів ЄС заявила прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен.
"Си дуже чітко заявили — від Королівства Данія, за великої підтримки європейських партнерів і Євросоюзу, — що всі мають поважати суверенітет усіх національних держав у світі. Гренландія сьогодні є частиною Королівства Данія. Це частина нашої території, і вона не продається. Голова уряду Гренландії також чітко заявив, що вони не продаються", — сказала вона.
Водночас очільниця данського уряду зазначила, що погоджується з американцями у питання важливості Арктичного регіону і його оборони.
Високі широти, Арктичний регіон, стають дедалі важливішими, коли ми говоримо про оборону, безпеку та стримування. І цілком можливо знайти спосіб забезпечити сильнішу присутність (США, — ред.) у Гренландії. Вони вже там є, і можуть мати ще більше можливостей. Водночас Королівство Данія, готове нарощувати зусилля. І, гадаю, НАТО дотримується тієї ж позиції. Отже, якщо мова йде про забезпечення безпеки нашої частини світу, ми можемо знайти шлях уперед", — сказала Фредеріксен.
Що відомо про бажання Трампа перебрати Гренландію під контроль США
Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі. У відповідь на ці слова, прем’єр-міністр Ґренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається.
Водночас Егеде виступає за незалежність Ґренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".
7 січня Трамп на пресконференції не став обіцяти, що уникатиме військових чи економічних методів примусу для встановлення контролю над Ґренландією та Панамським каналом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп також написав, що угода про приєднання Гренландії до Сполучених Штатів має відбутися, та закликав зробити цей найбільший острів у світі "знов великим".
85% гренландців проти того, щоб Гренландія вийшла зі складу Данського королівства і стала частиною США, показують результати опитування, проведеного компанією Verian.
Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.