Новообраний президент США Дональд Трамп дав зрозуміти, що хоче, аби Гренландія була під контролем США. Також Трамп погрожує повернути під контроль США Панамський канал.
Свої плани щодо Гренландії Трамп озвучив у неділю, 22 грудня, коли оголосив про призначення співзасновника PayPal Кена Хауері своїм кандидатом на посаду посла США в Данії.
“З метою національної безпеки і свободи в усьому світі Сполучені Штати Америки вважають, що володіння і контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю”, — заявив Трамп у своєму дописі на сайті Truth Social про Хауері.
Під час своєї першої адміністрації Трамп вже заявляв, що розглядає можливість купівлі Гренландії. Тоді він скасував державний візит до Данії після того, як данські чиновники заявили, що автономна територія, яка є частиною їхнього королівства, не продається.
США неодноразово, починаючи з 1867 року, розглядали або намагалися купити Гренландію — найбільший у світі острів, який не є континентом. Гренландія є частиною континенту Північної Америки, але вона має тісні геополітичні зв'язки з Європою і отримує фінансування від ЄС, оскільки класифікується як заморська територія, пов'язана з блоком через Данію.
Представники як Трампа, так і Міністерства закордонних справ Данії наразі не відповіли на запит про коментар, пише Axios.
Трамп хоче повернути під контроль США Панамський канал
Свої останні коментарі щодо Гренландії Трамп зробив після того, як на вихідних зажадав від панамської влади знизити збори для американських суден за транзит через Панамський канал або повернути його під контроль США.
Трамп у довгій серії суботніх вечірніх постів на Truth Social заявив, що з американськими військово-морськими і комерційними суднами поводяться "несправедливо і зловмисно".
Трамп розкритикував попередні адміністрації за повернення каналу під контроль Панами.
"Якщо принципи, як моральні, так і юридичні, цього великодушного жесту дарування не будуть дотримані, то ми будемо вимагати, щоб Панамський канал був повернутий нам, повністю і без питань", — заявив Трамп.
Президент Панами Хосе Рауль Муліно вже виступив проти заяв Трампа, що США можуть вимагати повернення контролю над Панамським каналом, коли Трамп вступить на посаду наступного місяця.
“Я хочу чітко висловити, що кожен квадратний метр Панамського каналу та прилеглої до нього території належать Панамі і так залишатиметься”, — сказав Муліно в заяві, опублікованій у соціальних мережах.
За його словами, суверенітет і незалежність країни не підлягають обговоренню.
"Кожен панамець, тут чи будь-де у світі, носить це у своєму серці, і це частина нашої історії боротьби та незворотних завоювань", — написав Муліно.
Трамп процитував відповідь Муліно на каналі Truth Social і сказав:
"Ми ще побачимо!"
Згодом він опублікував фотографію американського прапора, що майорить над каналом, і повідомлення "Ласкаво просимо на канал Сполучених Штатів!".
Що відомо про Панамський канал
Панама надала США право будувати канал і контролювати землі по обидва боки в 1904 році. У 1977 році президент Джиммі Картер підписав договір, який повернув канал під повний контроль Панами до кінця 1999 року в обмін на її постійний нейтралітет.
Канал довгий час розглядався як інструмент колоніалізму і колоніального контролю. Сьогодні Панама розглядає канал як ключовий фактор свого самовизначення та національних інтересів в умовах мінливої глобальної економіки.
Близько 10 000 суден на рік проходять через канал, хоча останнім часом сильна посуха обмежила пропускну спроможність і сприяла підвищенню транзитних тарифів. За оцінками Адміністрації міжнародної торгівлі, понад 70% усіх суден, що проходять через канал, прямують до або з портів США. За даними McKinsey, через канал проходить близько 2,5% всієї світової морської торгівлі.
В останні роки Китай інвестував значні кошти в операції в зоні Каналу, що викликає занепокоєння щодо нейтралітету зони.