Гренландські жінки планують подати до суду на Данію через "цілеспрямовану стерилізацію"

Парламент Данії, фото: Getty Images

Група з 67 гренландських жінок стверджує, що їм встановили внутрішньоматкову спіраль без їхньої згоди або відома. Вони вимагають грошової компенсації і планують подати до суду на Данію.

Про це повідомляє The Guardian.

За словами жінок, декому з них у віці 12 років данські лікарі встановили внутрішньоматкову спіраль у спробі зменшити населення Гренландії. Зазначається, що загалом між 1966 і 1970 роками постраждали 4500 жінок і дівчат.

Жінки вимагають від уряду компенсації в розмірі 300 000 данських крон (понад 42 тисячі доларів) кожна за те, що вони назвали "порушенням", яке мало серйозні наслідки для їхнього життя. Якщо уряд не погодиться на вимогу, жінки планують подати справу до суду.

Наджа Ліберт була першою жінкою, яка шість років тому заявила про те, що під час шкільного медичного огляду в підлітковому віці їй поставили спіраль без її згоди. Вона звинуватила державу в цілеспрямованій стерилізації.

"Наші юристи впевнені, що наші права людини та закон були порушені", – сказала Ліберт.

Вона додала, що хоча народила дитину, багато інших виявили, що не можуть завагітніти: "Це було те саме, що стерилізувати дівчат із самого початку".

За її словами, дівчата не отримували належного догляду після встановлення спіралі: сильний біль, внутрішня кровотеча та інфекції черевної порожнини. Декому з жінок довелося видалити матку або втратили здатність мати дітей.

Попри те, що Ліберт публічно поділилася своєю історією, знадобилося кілька років, щоб скандал привернув увагу в Данії. Це питання почало набувати політичного розголосу лише після випуску серії програм данським громадським мовником.

Вона наголосила, що жінки "не повинні довго чекати компенсації за свої страждання" й закликала уряд Данії визнати свою відповідальність за це.

На початку цього року влада Данії та уряд Гренландії розпочали розслідування справи про спіралі та інші методи запобігання вагітності, які застосовувалися в Гренландії між 1960 і 1991 роками, коли автономна територія повернула контроль над своїм сектором охорони здоров’я.

Результати розслідування мають оголосити у травні 2025 року.

"Це дуже трагічна справа, і історії жінок справили на мене глибоке враження. Вкрай важливо, щоб ми ретельно дослідили це питання, тому команда дослідників зараз проводить незалежне та неупереджене розслідування", — сказала міністерка охорони здоров’я та внутрішніх справ Данії Софі Лоде.