Трюдо за те, щоби дозволити Україні бити далекобійними ракетами по РФ

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо на Глобальному саміті миру у Швейцарії, 16 червня 2024 року. REUTERS/Alessandro della Valle

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо 13 серпня заявив, що Канада повністю підтримує ідею дозволити Україні використовувати зброю великої дальності дії по військових об'єктах на території Росії.

Про це Трюдо сказав під час зустрічі з журналістами, цитує Reuters.

Очільник Росії Володимир Путін намагається дестабілізувати міжнародний порядок, вважає глава канадського уряду.

"Ось чому Канада та інші країни однозначно вважають, що Україна повинна виграти цю війну проти Росії", — сказав політик.

Канада повністю підтримує Україну у використанні далекобійної зброї, щоб "зупинити можливості Росії руйнувати українську цивільну інфраструктуру".

Раніше президент України Володимир Зеленський попросив Джастіна Трюдо посилити адвокацію серед західних партнерів України для отримання дозволу на удари по військових об'єктах у глибині Росії.

Зеленський закликав Трюдо лобіювати союзників, щоб "Україна отримала дозвіл і необхідні засоби для ураження військових цілей на території країни-агресора".

Ще в травні міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі казала, що Канада не заперечує проти ударів по території Росії зброєю, яку передала Канада, оскільки канадська влада не має жодних умов для постачань зброї в Україну.

Україні потрібні дозволи на удари британських Storm Shadow (радіус дії 250 км) та американських ATACMS (300 км), проте 13 вересня радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив, що Сполучені Штати не змінять своїх рішень щодо того, як Україна може використовувати далекобійні ракети на полі бою. США не знімають обмеження на удари по території Росії.

Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.

Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.

Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї. Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.

Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.

У серпні ЗМІ з посиланням на джерело в британському уряді писали, що США понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати далекобійні ракети Storm Shadow по території Росії. Проте США заперечили звинувачення.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.