"Я був дуже прямий". Зеленський розповів, про що йшлося на зустрічі з Блінкеном і Леммі щодо далекобійної зброї

Президент України Володимир Зеленський. ОПУ

Президент України Володимир Зеленський розповів, що мав дуже серйозну зустріч із Державним секретарем США Ентоні Блінкеном та міністром закордонних справ Сполученого Королівства Девідом Леммі, які 11 вересня приїхали до Києва. Йшлося про дозвіл Україні на застосування далекобійної зброї, наданої союзниками.

Про це Зеленський розповів під час пресконференції з президентом Литви Ґітанасом Науседою, повідомляє кореспондентка Суспільного.

“Зустріч була дуже серйозною, Україна була щодо далекобійної і на цій зустрічі дуже підготовлена, переконлива і детальна. І це важливо, що наші партнери всі ці деталі, сигнали від мене особисто сприймали”, — сказав Зеленський.

Він наголосив, що затягування процесу щодо використання Україною відповідної зброї, яка є, за словами Зеленського, досі великим дефіцитом, по військових цілях на території РФ призводить до того, що РФ займається переміщенням цих військових цілей глибше на територію РФ.

“Тому, якщо знімаються обмеження партнерами, то дуже хотілося б, щоб це була стратегія перемоги Україні, а не політична стратегія. Знімати обмеження — значить знімати обмеження, а що пропонується чи буде запропоновано, подивимось”, — сказав президент.

Він додав, що зняття обмеження на відповідну дальність, “до якої ворог вже застосував свої військові цілі”, це виключно політичне рішення, щоб зняти тиск від партнерів інших країн, України і від журналістів на країни, які мають це рішення прийняти.

“Якщо можна застосовувати зброю, то можна застосовувати як нам потрібно, щоб збивати військові цілі. Якщо знімається обмеження на якусь зброю, до якої немає ракет, це не зняття обмежень. Це інший вид: як не давати позитивного рішення щодо застосування відповідної зброї. Ось так ми це сприймаємо. І в цьому я був дуже прямий учора”, — пояснив Зеленський.

Державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Леммі у середу, 11 вересня, прибули з візитом до Києва. У столиці вони зустрілися з президентом України Володимиром Зеленським та урядовцями.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.

Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.

Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї. Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.

Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.

У серпні ЗМІ з посиланням на джерело в британському уряді писали, що США понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати далекобійні ракети Storm Shadow по території Росії. Проте США заперечили звинувачення.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.