Канада дозволяє бити по РФ зброєю, яку передала Україні — глава МЗС Жолі

Глава МЗС Канади Мелані Жолі на пресконференції 29 травня 2024 року. Скрін відео пресконференції

Канада не заперечує проти ударів по території Росії зброєю, яку передала Канада, оскільки канадська влада не має жодних умов для постачань зброї в Україну.

Про це заявила міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі на спільній прескнференції з міністром закордонних справ Швеції Тобіасом Більстремом у середу, 29 травня.

Відповідаючи на запитання журналіста щодо дозволу на використання західного озброєння, наданого Україну, для ударів по цілях в РФ, Жолі сказала, що обговорила це питання важливе. За її словами, вона обговорила це зі шведським колегою і планує обговорити цю тему у НАТО.

"Росія не має “червоних ліній”. І саме тому ми повинні переконатися, що коли справа доходить до захисту України, ми там, щоб допомогти їй і що ми показуємо, що незважаючи на те, що відбувається, ми на їхньому боці. І в Канаді немає жодних умов щодо постачання зброї до України. І саме тому ми продовжуватимемо працювати з українськими Збройними силами”, — заявила Жолі.

Що відомо про обмеження використання західної зброї по території РФ

У США група законодавців вимагає від Міністерства оборони дозволити Україні завдавати ударів по території Росії із застосуванням американської зброї. Заява містить заклик до міністра оборони США Ллойда Остіна "дозволити Україні за певних обставин використовувати надану США зброю для завдання ударів по стратегічних цілях на російській території".

На початку травня Politico повідомляло, що міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон дав дозвіл Україні зробити те саме. Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен також підтримала скасування обмежень.

20 травня міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що західні союзники України мають зняти обмеження на використання зброї і надати Києву більше свободи для ударів по цілях в Росії. Про те саме 28 травня закликав Захід президент Латвії Едгарс Рінкевичс. Ще в січні президент Естонії Алар Каріс під час візиту в Таллінн Володимира Зеленського зробив аналогічну заяву.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Economist заявив, що Україна повинна мати право завдавати ударів по території Росії за допомогою поставленої західної зброї. Заклик Столтенберга підтримав прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала під час робочої зустрічі щодо потреб України в Празі 28 травня.

27 травня Парламентська Асамблея НАТО закликала уряди своїх країн надати Україні дозвіл бити західною зброєю по території Росії.

Не проти зняти обмеження Швеція. Не забороняла удари по РФ Фінляндія. Велика Британія теж дозволила атакувати військові цілі Росії своєю зброєю. Але заперечують проти такого Італія, Бельгія та Німеччина.

Верховний дипломат ЄС Жозеп Боррель 28 травня поінформував, що деякі країни Євросоюзу зняли обмеження на удари ЗСУ своєю зброєю, яку вони постачають Україні.

Президент Франції Еммануель Макрон теж підтримав пропозицію дозволити Україні завдавати ударів по військових об'єктах на території Росії західною зброєю.

Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик заявив, що польська зброя, яку Варшава передає Києву, не має обмежень на удари по військових цілях на території Росії.

Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен заявила, що Україна може атакувати Росію зброєю, наданою Фінляндією.

Водночас Сполучені Штати наразі залишаються на своїй позиції щодо обмеження використання наданої ними зброї. Німеччина також дотримується стриманого підходу до цього питання. Цього тижня канцлер ФРН Олаф Шольц підкреслив, що німецька зброя не може використовуватися на території Росії.

В Італії також відхилили пропозицію Столтенберга щодо використання західної зброї на території Росії.

"Столтенберг повинен або відкликати свою заяву, або вибачитися, або піти у відставку", — заявив віцепрем'єр-міністр Італії Маттео Сальвіні.

Керівник Росії Володимир Путін прокоментував це питання у вівторок і попередив про "серйозні наслідки". За словами Путіна, особливо малі і густонаселені країни Заходу "мають зрозуміти, у що вони граються".