Блінкен передасть Байдену меседж України про далекобійні удари по російських об'єктах

Оновлюється
Керована ракета великої дальності ATACMS. Lockheed Martin

Держсекретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен сказав, що передасть президенту США Джо Байдену ті тези, що почув від української влади стосовно дозволів на удари далекобійною зброєю по російських об'єктах. За його словами, ситуація на полі бою змінюється, і "ми переналаштувалися".

Про таке посадовець повідомив у Києві 11 вересня на спільній пресконференції з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою та главою МЗС Великої Британії Девідом Леммі.

Блінкен сказав, що в межах свого візиту мав перемовини з президентом Зеленським, прем'єр-міністром Денисом Шмигалем та іншими можновладцями. Зокрема, говорили щодо ситуації на фронту, цілей України, що потрібно Україні, аби мати успіх.

"Ми обговорювали далекобійність також. Я передам президенту [Джо Байдену] у Вашингтоні те, що я тут почув. І Девід [Леммі, глава МЗС Великої Британії] зробить те саме до своїх керівників. Ми переналаштувалися. Потреби змінюються, змінюється поле бою. Я впевнений, що так і буде продовжуватися, тому що ситуація змінюється. Тому що ескалація — це фактор, який ми враховуємо, але це не єдиний фактор, не обов'язково вирішальний", — розповів держсекретар Блінкен.

Щодо ескалації Блінкен додав, що ескалює Росія атаками по цивільних об'єктах всередині України, по енергетичній інфраструктурі та військових, які захищають свою країну.

"І ми бачимо, що зараз Іран передав Росії балістичні ракети, які посилять агресію проти України. Тому якщо хтось і здійснює ескалацію, то, здається, це Росія", — додав американський посадовець.

10 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен, а також уряди Франції, Великої Британії та Німеччини заявили, що їм відомо: Іран у вересні передав Росії партію балістичних ракет малої дальності, і російська армія найближчим часом застосує їх проти українських об'єктів.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.

Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.

Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї. Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.

Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.

У серпні ЗМІ з посиланням на джерело в британському уряді писали, що США понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати далекобійні ракети Storm Shadow по території Росії. Проте США заперечили звинувачення.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.