10 вересня США, Франція, Велика Британія та Німеччина заявили, що Іран передав Росії балістичні ракети Fath-360. В Ірані цей факт то підтверджували, то спростовували, а в Росії — ухилились від прямої відповіді. Світові медіа цього тижня розбиралися, як ці ракети зашкодять Україні, чому Тегеран міг вирішити передати їх і чи стало це вирішальним, аби Захід нарешті дозволив Києву бити далекобійними ракетами по Росії. Суспільне зібрало кілька статей.
Навіщо це Ірану
Запрошений науковий співробітник Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки (SWP) Хамідреза Азізі каже в коментарі Al Jazeera, що рішення Ірану відправити ракети до Росії не має стратегічного сенсу для Тегерана з двох причин: новий президент Масуд Пезешкян говорив, що хоче дипломатичного зближення із Заходом, а Росія нещодавно підтримала створення Зангезурського коридоруКонцепція транспортного коридору, за якою Азербайджан отримає безперешкодний доступ до Нахічеванської Автономної Республіки (яка в складі Азербайджану) через Вірменію. Зараз Азербайджан пов'язаний з Нахічеванню через Іран. Зокрема транзитом постачають газ, і це вигідно Ірану, який відрізає важливий для Ірану експортний шлях до Європи.
Проте вигоди в Тегерану можуть бути інші, додає експерт. По-перше, можливо, Іран розраховує отримати від РФ сучасні винищувачі Су-35. Також країна може сподіватися поглибити співпрацю з Кремлем у стратегічних сферах — космічній та ядерній.
Al Jazeera також звертає увагу на те, що технічно в Ірану не було міжнародних правових перешкод, санкцій чи обмеженьЯк-от ядерна угода 2015 року зі США, за якою Тегеран мав обмежити свою ядерну програму та поставки ракет, за якими йому не можна було б надсилати ракети. Іран навіть не вийшов за межі резолюції №2231 Ради Безпеки ООН, за якою країни-учасниці не можуть експортувати ракети та безпілотники з дальністю понад 300 км і корисним навантаженням понад 500 кг — дальність і вага Fath-360 менші.
Що можуть змінити іранські ракети для України
Західні розвідки стверджують, що Іран передав Москві партію з 200 балістичних ракет Fath-360 (також відомих BM-120) малої дальності ураження.
Як пояснює Politico, ці ракети, оснащені 150-кілограмовими боєголовками, становлять набагато більшу загрозу для України, ніж безпілотники Shahed, які Іран уже раніше продавав Росії. Хоча іранські ракети не такі точні, вони мають швидкість до 3200 кілометрів на годину, і їх важко збити.
Водночас саме Fath-360 можуть "допомогти" західним урядам переглянути обмеження на використання Україною далекобійних ракет. Лондон і Вашингтон бояться ескалації, але, імовірно, покладуть відповідальність за неї на Тегеран, адже він передав балістику Росії, додає Politico.
Що західні чиновники думають про дозвіл на удари України
The Guardian із посиланням на джерела в британському уряді 11 вересня написало, що Королівство розблокувало можливість ударів Storm Shadow по військових цілях на території Росії.
Британські урядовці анонімно сказали Politico, що динаміка перемовин змінилася після повідомлень про те, що Іран передав Росії партію балістичних ракет малої дальності. Ці поставки "змінили мислення Заходу", сказав один із чиновників. "Ми перебуваємо на останній стадії переговорів", — додав інший співрозмовник.
Помічник прем’єр-міністра однієї з Балтійських країн теж підтверджує: "Через іранські ракети у Вашингтоні змістилися шальки терезів".
А от в адміністрації Байдена сказали Politico: в США знали, що Іран і РФ обговорюють ці постачання ще з минулої осені й хоча відправлення іранських ракет викликає занепокоєння, це не вплинуло на ухвалення рішень у Вашингтоні про далекобійні ракети.
Чи не запізно прийде дозвіл
Військовий експерт, генерал-майор запасу Марко Еклунд в інтерв'ю Yle вважає, що дозвіл на удари не змінить перебіг війни, але "допоможе виправити несправедливість бойових дій і зробити реальність війни більш помітною для російських громадян".
За міркуваннями Еклунда, Україна зможе уразити незахищені центри укомплектування армії РФ, а під час атак на авіабази знищувати не окремі літами, а обʼєкти на площах в кілька гектарів.
Дозвіл на удари Storm Shadow навряд чи переломить ситуацію на полі бою та і його, імовірно, дали запізно, кажуть експерти в коментарі ВВС. Військовий аналітик, генеральний директор консалтингової компанії Sibylline Джастін Крамп пояснює, що британські ракети були б ефективні для ударів по військових аеродромах РФ, але Київ так давно просить про це, що Москва вже вжила запобіжних заходів.
До прикладу, The New York Times пише з посиланням на американських і європейських військових, що Росія вивела за межі досяжності ATACMS 90% оснащення аеродромів, де базуються її бомбардувальники. "Ми втратили шанс атакувати їх, коли вони ще були в зоні досяжності", — сказав полковник Маркус Райзнер, який курує розвиток збройних сил в головній військовій академії Австрії.
З плюсів, якщо хоча б зараз можна буде застосовувати далекобійні ракети ширше, Джастін Крамп назвав дві: для атак з літаків в Росії стане складнішою логістика, та їй буде важче захищатися, враховуючи новий радіус ударів ЗСУ.
Фахівець із військових питань Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень Метью Савілл теж назвав дві переваги дозволу на застосування британських Storm Shadow на довші відстані. По-перше, це може "розблокувати" дозвіл на застосування інших далекобійних ракет. По-друге, Росії треба буде вибирати, куди ставити найкращу ППО, що може полегшити проліт українських далекобійних безпілотників.