Міністр оборони Канади Білл Блер підтвердив, що перша група українських пілотів-винищувачів прибула до Канади на початку цього тижня, щоб взяти участь у тренуваннях, які підготують їх до польотів на винищувачах F-16.
Про це Блер сказав під час спілкування з пресою у рамках засідання Контактної групи з питань оборони України "Рамштайн".
Міністр відзначив, що ця підготовка пілотів наразі фінансується за рахунок 389 мільйонів доларів, які виділяє Канада, про що в липні оголосив прем'єр-міністр країни.
“Як провідна країна в Коаліції з посилення потенціалу ВПС України, Канада взяла на себе зобов'язання проводити ці навчання протягом наступних п'яти років”, — сказав Блер.
Він додав, що Канада також надаватиме критично важливе обладнання та іншу підтримку українським військово-повітряним базам і флоту для посилення їхньої оборони повітряного простору України. Це включає в себе обладнання для технічного обслуговування, захисні снаряди і злітно-посадкові смуги ВПС.
Блер розповів, що підготовка пілота F-16 є дуже тривалим процесом, тому існує цілий ряд тренувань, які необхідно пройти.
“Канада бере на себе більшу провідну роль, і ми домовились про підготовку цих пілотів в Канаді, в основному, про початкову підготовку до польотів і підготовку пілотів, яка буде необхідна. Це понад п'ятирічний план”, — пояснив міністр.
Він відзначив, що союзники “були надзвичайно щедрими у наданні Україні винищувачів F-16”, але забезпечення того, щоб пілоти могли ефективно і безпечно керувати ними, є більш довгостроковим зобов'язанням. І Канада, за словами Блера, бере на себе більш важливу роль у коаліції Повітряних сил, яку підтримують союзники.
“Я думаю, що кожен з нас має зробити свою роботу в цьому напрямку, і Канада посилює свої зусилля з підготовки цих пілотів в Канаді”, — сказав міністр.
Раніше стало відомо, що президент України Володимир Зеленський зранку 6 вересня приїхав на авіабазу в Німеччині, аби особисто взяти участь у 24-му засіданні Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн".
Що відомо про минулі засідання "Рамштайну"
У жовтні 2023 року засідання пройшло в Брюсселі. Вперше у ньому особисто брав участь президент України Володимир Зеленський.
Наступний "Рамштайн" відбувся 22 листопада. Тоді створили нову коаліцію засобів ППО, де лідерами виступили Німеччина і Франція.
Також Контактна група з питань оборони збиралася 23 січня 2024 року. Речник Міністерства оборони Ілларіон Павлюк, відповідаючи на запитання Суспільного, розповів, що Україна отримає зброю, якої ще не мала.
14 лютого посадовці з понад 50 держав зібралися удев'ятнадцяте. Того дня розпочала роботу Коаліція інтегрованої протиповітряної та протиракетної оборони.
Двадцять перше засідання у форматі "Рамштайн" відбулось 26 квітня. 22-ге — онлайн 20 травня, а 23-тє — 13 червня.