Що таке індекс Біг Мака і яка реальна вартість гривні. Пояснює експерт

Що таке індекс Біг Мака і яка реальна вартість гривні. Пояснює експерт

Що таке індекс Біг Мака і яка реальна вартість гривні. Пояснює експерт AP

Видання "The Economist" раз на рік розраховує так званий індекс Біг Мака – неофіційний спосіб визначення паритету купівельної спроможності. У 2021 році у рейтингу "The Economist" за індексом Біг Мака українська гривня посіла п'яте місце серед найбільш недооцінених валют світу між Азербайджаном і Південною Африкою. Водночас найбільш переоціненими валютами щодо долара стали норвезька крона, шведська крона та швейцарський франк.

Чи відображає індекс Біг Мака реальний стан економіки країни та про що свідчить недооціненість української гривні, в ефірі Українського радіо розповідає президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров.

За розрахунками "The Economist" у січні 2020 року гривня посіла 7 місце серед найбільш недооцінених валют, а вже у червні перемістилася на 5 місце. У 2019 році гривня недооцінювалася ще більше, тоді вона опинилася на 2 місці після російського рубля. А у 2018 році гривня вважалася найбільш недооціненою валютою у світі.

Деякі економісти негативно ставляться до оцінки валют за допомогою сендвіча, мотивуючи свою критику тим, що ціна їжі залежить від ціни продуктів, оренди й інших ціноутворювальних факторів, а в індексі Біг Мака таких нюансів не відбито. Крім того, індекс показує ситуацію не в економіці загалом, а лише на споживчому ринку.

"За тим індексом Біг Мака, який зараз є, долар мав би коштувати 11 гривень. Багато років гривня після девальвації була найбільш недооціненою у світі. Зараз за індексом Біг Мака найбільш недооціненою є ліванська валюта, на другому місці російська", – каже Прозоров.

Водночас, зазначив експерт, за цим індексом, найбільш переоціненими валютами щодо долара є шведська крона та швейцарський франк.

"Тобто є два моменти – це поправочний коефіцієнт до цього жартівливого індексу Біг Мака, який вважають за доцільне дораховувати, – коефіцієнт ВВП на душу населення. У всіх країн різний рівень ВВП. Відтак багато валют виявляються переоціненими, зокрема і євро. Тому за такими розрахунками українська гривня недооцінена не на 67% , а на 29% Тобто це вже не так катастрофічно", – пояснив фінансовий аналітик.

Разом з тим є інший підхід до розрахунку – вартість робочої сили. Мінімальна заробітна плата в Україні становить 6 тисяч гривень, або 214 доларів – це 1,2 долара на годину. В США мінімальна ставка на некваліфіковану працю – 7 доларів 25 центів, тобто у шість разів вища. В США Біг Мак коштує 5 доларів 66 центів, а в Україні 62 гривні. Тобто для того, щоб купити один Біг Мак в США, потрібно працювати 46 хвилин, а в Україні – тридцять три хвилини. Таким чином в Україні за годину роботи на мінімальну зарплату можна купити два Біг Маки.

"Це свідчить про те, що в нас дуже низька заробітна плата у населення. Відтак курс гривні до долара з урахуванням оплати праці за цими розрахунками мав би бути 19,7 грн. У нас був такий курс до краху банківської системи", – зазначає Прозоров.

На питання, про що свідчить недооціненість української валюти, експерт зазначає: "По-перше, це ознака високого рівня доларизації економіки. У нас проходять розрахунки, оплата товарів і послуг, зокрема нерухомості, по тіньових схемах. Якби в Україні нічого не можна було купити за долар, як, наприклад, у Китаї, тоді всі б мали здати свої долари, притік доларів підвищився б і курс гривні зміцнився б. Тому це питання попиту і пропозиції".

І другий момент, пояснює аналітик, це притік-відтік коштів від нерезидентів, які купують українські державні цінні папери.

"Крім того, є сезонне надходження валютної виручки від сільгоспвиробників на початку року. В історичній перспективі гривня завжди укріплювалася у січні чи на початку лютого", – зазначив він.

Під час прийняття державного бюджету в нього закладався курс на рівні 29,1 гривні за долар. Зараз долар дешевшає подекуди до 27,5 гривень. За словами Прозорова, зміцнення гривні не є позитивним для бюджету, оскільки загрожує секвестром. У випадку якихось катастрофічних скасувань програми МВФ і недоотримання коштів, каже він, необхідно буде виходити на міжнародні ринки капіталу, де жорсткіші умови і вищі відсотки.

Що відомо

  • Станом на 15 січня, Нацбанк підвищив офіційний курс гривні 15 січня на 9,04 копійки і встановив його на рівні 28,06 UAH/USD.
  • Радник президента України з питань економіки Олег Устенко заявив, що січневий карантин в Україні не вплине на курс валют.
  • Національний банк України прогнозує незначний вплив на економіку анонсованого урядом карантину у січні і заявляє, що "карантин вихідного дня" також має несуттєві наслідки.
  • У листопаді 2020 року споживчі ціни підвищилися на 1,3%, зокрема найбільше подорожчали продукти харчування, житлово-комунальні послуги і транспорт.
  • Українська гривня за індексом Біг Мака опинилася в п'ятірці найбільш недооцінених валют світу.
  • Більшість громадян України більше бояться наслідків для української економіки від введення карантину, ніж епідемії коронавірусу на території країни.
  • Президент Володимир Зеленський назвав зміцнення гривні причиною закриття підприємств в Україні.

Читайте також

Електронна гривня. Як і навіщо центральні банки працюють над власними цифровими валютами

"Курс має бути гнучким". Експерт розповів про наслідки знецінення гривні для української економіки"

"Упевнені, що втримаємо курс". Радник Зеленського спрогнозував, що буде з економікою

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди