"Упевнені, що втримаємо курс". Радник Зеленського спрогнозував, що буде з економікою

"Упевнені, що втримаємо курс". Радник Зеленського спрогнозував, що буде з економікою

Ексклюзивно
"Упевнені, що втримаємо курс". Радник Зеленського спрогнозував, що буде з економікою
. Фото: УНІАН

Пандемія COVID-19 занурила економіки більшості країн у кризу. І українська не є виключенням. Водночас аналітики зазначають, що в останній тиждень після політичної нестабільності та зміни голови НБУ ситуація на валютному ринку нормалізувалася. Радник президента Володимира Зеленського Олег Устенко в ефірі Українського радіо спрогнозував, який курс валют врятує економіку і якою вона буде в кризових умовах.

Dragon Capital прогнозує курс 28 UAH/USD, аналітики Concorde Capital говорять про те, що до кінця 2020 року гривня досягне 28,5 UAH/USD, міністр економіки Ігор Петрашко говорить, що 23,5 UAH/USD був дуже низьким курсом, що погано для економіки. Яким є, на вашу думку, оптимальний курс валют?

Я би сказав, що в Україні дуже багато фахівців мають свої власні думки з приводу того, яким має бути курс, щоби він вдовольнив ринок. Але. Не треба забувати, що курсами у нас займаються ні міністерства, ні Кабінет міністрів, а Національний банк України. І Кирило Шевченко, новий Голова НБУ, повністю розуміє, який мандат є у Нацбанку, все, що стосується інфляції. Але він наголосив на тому, що в рамках цього мандату вони будуть намагатися підтримати економіку України, і Україна вийде на траєкторію економічного зростання. Експортери хотіли б мати курс не 27 чи 28, а й 38 чи 60, а то і більше. Бо вони – експортери, вони отримують валюту, але витрати у них тут в Україні в гривнях. І чим більше буде курс валют в Україні, тим більше у них буде доходів. Імпортери, навпаки ж, хотіли би бачити курс на рівні 15-18 гривень. Це – бажання різних груп. Утім, курс все одно залежить від того, який є попит і пропозиції. Якщо ми подивимося, яким може бути прогнозований курс валют, то, вважаючи, що у нас є найбільші, починаючи з 2012 року, золотовалютні резерви – близько 28 мільярдів доларів, – я би не був впевнений, що курс може девальвувати.

А який вплив пандемії COVID-19 на економіку України?

І COVID-19, і глобальна економічна криза – це два глобальні фактори, які будуть впливати на українську економіку. Ми – експортозалежна економіка. Половину валового внутрішнього продукту ми отримуємо від експорту. І, якщо не буде зростання чи хоча б відновлення на зовнішніх ринках, то нам буде доволі важко. Але глобальне очікування – вже наступного року будуть відновлюватися зовнішні ринки, а отже, експортозалежні економіки, такі як наша, матимуть позитивні результати.

Читайте також: "Курс має бути гнучким". Експерт розповів про наслідки знецінення гривні для української економіки"

Слова президента Зеленського, що курс в 30 гривень за долар вирішить проблему з внутрішнім наповненням державного бюджету, можуть бути самовтілюваним пророцтвом?

Коли президент Зеленський говорив ці слова, то це було сказано, що якби (наголошую на слові "якби") курс був 30, то експортери б показали кращі результати. Але, далі він продовжив, що ми маємо той курс, який маємо. І якщо ви подивитесь на показники щодо очікувань курсу, які є, то дійсно в прогнозах курсових коливань дуже значну роль відіграють очікування, і вони не мають короткострокового очікування – два-три місяці. Там відіграють макроекономічні, фундаментальні фактори і на пізніші терміни часу, на перспективу. І це значить, що навіть якби президент хотів би курс 8, то це не означає, що він буде 8.

Ми зараз маємо ситуацію, коли обсяг готівки зріс майже на 15%.

Якщо подивитися в історичній ретроспективі, то під час будь-яких кризових явищ або їх очікування до 2014 року місячний попит з боку населення був 2 мільярди доларів. Уже в 2015-2016 роках населення більше продавало валюти, ніж купувало. І населення не є таким потужним гравцем на валютному ринку, щоби створювати значні валютні коливання.

Можливо, то валюта "заробітчан"?

Якщо йдеться про так звані національні рахунки, то вона вираховується за іншими статтями. Дійсно, від заробітчан ми отримували значні кошти. Такий стрибок прибутків від заробітчан відбувся після 2013 року. І у різні роки, в різні періоди, ми отримували від 10 до 15 мільярдів доларів на рік від наших заробітчан. Я вважаю, що це в більшості випадків погано, бо ці громадяни виїхали з нашої країни і підтримують родини, які тут залишилися. Але якщо говорити з точки зору економіки, інфляції тощо, то це — позитив, бо це – кошти, які ми отримуємо, які складають додаткові валютні надходження й дозволяють утримувати курс на тих рівнях, що ми бачимо зараз. Із урахуванням COVID-19 прогнозується зниження сум, отриманих від заробітчан, майже на 30%.

Давайте спробуємо спрогнозувати позитивний і негативний сценарії для курсу валют в Україні?

Найкращий для країни і найкращий для людей – це різні показники. Тому що ми б із вами, наприклад, хотіли б бачити курс на рівні 20, і у Нацбанку є достатній резерв, щоби тримати курс на рівні 20. Але такий курс негативно впливає на тривалий курс розвитку нашої економіки: будуть зменшуватися доходи держбюджету, буде важче виплачувати пенсії. Для громадян важливо мати передбачуваність курсу, відносну стабільність. Наголошую, не стабільність, а відносну стабільність. Скажімо: три тижні йдуть значні рухи між курсом євро і долара. Там була девальвація в 5%, євро став дорожчим щодо долара. Суспільство напружене з цього приводу. Але у нас достатньо сил у Нацбанку, в нового голови, який є дуже кваліфікованою людиною, і ми впевнені, що втримаємо курс валют на тому рівні, який передбачений держбюджетом на цей рік. А на кінець року державним бюджетом передбачено курс на рівні близько 28 гривень за один долар. І я не прогнозую значні стрибки в один або в інший бік.

На початок