Хто отримає вакцину від COVID-19 першим і скількох можуть вакцинувати

Хто отримає вакцину від COVID-19 першим і скількох можуть вакцинувати

Хто отримає вакцину від COVID-19 першим і скількох можуть вакцинувати
Колаж, Суспільне

Україна відправила першу частину заявки до COVAX на отримання вакцини від COVID-19 для 4 мільйонів українців, тоді як другу частину збираються передати 14 грудня. У першу чергу мають намір вакцинувати медиків, військових, освітян та людей похилого віку. Експертка розповіла Суспільному, чи є в Україні умови зберігання вакцини та скількох українців можуть вакцинувати.

Заявка на вакцину

"Глобальний альянс із вакцин та імунізації отримав від України першу частину заявки до світової ініціативи Covax на 8 мільйонів доз вакцини від COVID-19", — йдеться в повідомленні Центру громадського здоров'я МОЗ.

Згідно з ним, 8 мільйонами доз планують провакцинувати 4 мільйони українців. Зазначається, що ЦГЗ вже забезпечив роботу Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, яка сформувала критерії для визначення пріоритетних груп людей, які першочергово отримають вакцини від COVID-19.

"На основі цих рекомендацій було визначено 12 пріоритетних груп населення, які сукупно охоплюють майже 21 млн людей (20 866 390), або 50% населення України. До них входять працівники сфери охорони здоров’я, військові, освітяни, люди похилого віку та особи, які проживають у соцзакладах, люди із супутніми захворюваннями тощо", — повідомили у ЦГЗ.

Крім того, паралельно відбулася серія консультацій щодо логістичних питань із Державним експертним центром, Держлікслужбою, операторами авіасполучення, ДП "Укрвакцина", з фармацевтичними підприємствами та складськими приміщеннями. Також було здійснено аудит холодильного обладнання. Зазначається, що Україна веде перемовини з іншими виробниками напряму за кошти держбюджету. На закупівлю вакцини заклали 15 мільярдів гривень.

"Залежно від перемовин, вакцина може прийти раніше чи пізніше від COVAX", — зазначив керівник ЦГЗ Ігор Кузін.

Читайте також: "В ОПУ обговорили підготовку до масової вакцинації українців від COVID-19"

Чи є умови і скількох вакцинують

Виконавча директорка Української фундації Громадського здоров’я Галина Скіпальська в ефірі Українського радіо пояснила, що Україна подає заявку на отримання вакцину двома пакетами через стандартні вимоги організацій, які опікуються транспортуванням і вимогами до шляху вакцини, перш ніж вона дійде до пацієнтів.

"За найкращими прогнозами, 20% населення мали би бути вакциновані, а за гіршими – лише 2% вдасться вакцинувати. Якщо говорити про кількість тих, хто забажає вакцинуватися від COVID-19, можна спрогнозувати, що в кращому випадку їх буде 20%", — вважає вона.

За її словами, щоб потім не викидати цю вакцину, потрібні реалістичні прогнози щодо кількості тих, хто буде вакцинований. Скіпальська вважає, що залежно від того, яка саме вакцина буде поставлена, будуть дуже серйозні вимоги не лише до її зберігання, а й навіть до транспортування.

"Бо не хочеться бути привитим "водою" замість вакцини, якщо не будуть витримані температурні та інші режими. І може навіть бути завдана шкода. Тому є заяви представників МОЗ та Центрів громадського здоров'я, що потрібно півроку лише на те, щоб з'ясувати, де буде зберігатися вакцина", — підкреслила вона.

Експертка зазначила, що заява міністра охорони здоров'я Максима Степанова до США з закликом розглянути Україну кандидатом на вакцину від COVID-19 "в режимі тестування та використання у надзвичайних ситуаціях" є лише заявою і вона не бачила нормативних документів.

"Ми розглядаємо різні варіанти, як отримати перші дози вакцин швидше. Але це не стосується всіх громадян і груп ризику. У будь-якому випадку коли ми приходимо на якусь вакцинацію, у нас завжди є варіант відмовитися. І без згоди, за станом здоров’я чи з якихось інших причин ні на кому вакцину випробовувати не будуть", — підкреслила вона.

Довідка. Covax — це світова ініціатива, яку створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації, із метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19. Близько 150 країн є учасниками цієї ініціативи, зокрема Україна.

Що відомо

  • Раніше експерт Федір Лапій заявив, що в Україні навряд чи з’явиться вакцина від COVID-19 власного виробництва, однак не виключено, що влада закупить іноземну вакцину у квітні, ще до отримання державою препарату за програмою COVAX.
  • У Moderna заявили, що їхня вакцина від COVID-19 забезпечує імунітет щонайменше на 3 місяці.
  • Вакцина від COVID-19 виробництва компанії Pfizer і BioNTech завершила випробування, проявивши ефективність у 90% випадків застосування. ЄС оголосив про готовність придбати 300 мільйонів доз.
  • Британія затвердила вакцину Pfizer для широкого використання.
  • Американська фармацевтична компанія BioNTech та її європейський партнер Pfizer звернулися до Європейського агентства з лікарських засобів для реєстрації вакцини від COVID-19 власного виробництва на території країн Європейського Союзу.
  • В американській біотехнологічній компанії Moderna заявили, що їхня вакцина повністю захищає від тяжкої форми COVID-19.
  • Головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко 16 жовтня повідомив, що в межах ініціативи COVAX Україна отримає вакцину від коронавірусу або безкоштовно або за зниженою ціною.
  • 70% українців вважають COVID-19 реальною загрозою особисто для себе та родини, а 79% опитаних підтримують ідею масового тестування населення. При цьому раніше "Рейтинг" оприлюднив результати дослідження, за якими, 40% українців відмовилися б від вакцини, навіть якби за неї не потрібно було платити.

Вибір редакції

На початок