Атака на Київ, Суми й Харків та протести в трьох країнах: головні новини ранку 2 вересня

Атака на Київ, Суми й Харків та протести в трьох країнах: головні новини ранку 2 вересня

Важливо
Протести в Ізраїлі
Учасники протесту в Тель-Авіві, які вимагають припинення вогню в Секторі Гази, Ізраїль, 1 вересня 2024 року. AP/Ariel Schalit

Російська армія зранку атакувала Київ та Харків; у Ізраїлі, Туреччині та Сербії відбулися протести; війська РФ вдарили по дитячому будинку в Сумах — Суспільне зібрало головні новини станом на ранок 2 вересня.

Ранкова атака на Київ

Зранку 2 вересня о 04:40 в Києві оголосили повітряну тривогу, слідом за якою у місті пролунало кілька серій потужних вибухів. У Київській міській військовій адміністрації (КМВА) згодом повідомили, що протиповітряна оборона в межах столиці знищила понад десяток крилатих та близько десятка балістичних ракет, а також ударний безпілотник. Попередньо, це ракети Х-101 та KN-24/Іскандер-М.

Внаслідок ракетного удару зафіксовані падіння уламків в Голосіївському, Святошинському, Дніпровському та Шевченківському районах Києва.

У Святошинському районі на одному з місць падіння уламків горіли чотири автомобілі та сталася пожежа у двоповерховій нежитловій будівлі. Пошкоджено МАФи поблизу станції метро "Святошин", а також вікна будівлі станції метрополітену. Станція працює.

В Голосіївському районі пошкоджений корпус котельні. Пожежу ліквідували.

У Шевченківському районі сталося загоряння на території одного з підприємств.

Кличко додав, що до медиків звернулися двоє дорослих — одного з них госпіталізували.

Атака на Харків

Близько першої ночі у Харкові пролунала серія вибухів. Зафіксовані кілька влучань у Харкові. Один безпілотник поцілив у Київському районі міста в приватний житловий будинок, другий — у Слобідському районі поблизу освітнього закладу, повідомив міський голова Терехов. За його даними, поранених немає.

Вдруге вибухи пролунали о пів на шосту ранку. За інформацією міського голови, в Індустріальному районі Харкова від удару ракетою є загоряння у садовому товаристві.

Обстріли Сум

Ввечері 1 вересня російські війська завдали ракетного удару по центру соціально-психологічної реабілітації дітей та дитячому будинку в Сумах. Травмовані 13 людей, четверо з яких — діти, повідомили у Нацполіції Сумщини. Руйнувань зазнав заклад освіти та щонайменше пʼять багатоповерхівок.

Протести в Ізраїлі

Десятки тисяч ізраїльтян 1 вересня ввечері вийшли на вулиці після того, як у Секторі Гази знайшли мертвими ще шістьох заручників. Вони протестували за припинення вогню, перемир’я з ХАМАСом та повернення полонених додому.

Журналісти пишуть, що ці протести стали найбільшою подібною демонстрацією за 11 місяців війни. Ініціатором масштабного страйку стала найбільша профспілка Ізраїлю — Гістадрут. Тисячі людей зібралися біля офісу прем'єра Ізраїлю Нетаньягу в Єрусалимі. У Тель-Авіві родичі заручників пройшли маршем із трунами, що символізували жертв. Протести планують продовжити 2 вересня.

Контекст: армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) 31 серпня повідомила про виявлення під час бою в Секторі Гази тіла шести заручників, викрадених угрупуванням ХАМАС 7 жовтня 2023 року. Серед них був і американець.

Протести в Сербії

Кілька тисяч людей вийшли на мітинг у столиці Сербії 1 вересня, звинувачуючи уряд у придушенні екологічних активістів, які виступають проти проєкту щодо видобутку літію, який підтримує Євросоюз.

Нові протести відбулися біля державної телевізійної станції PTC (Радіо Телебачення Сербії) у центрі Белграда. АР пише, що підконтрольний державі телеканал звинувачують в ігноруванні затримань активістів проти літієвих розкопок. Екологічні організації повідомили про затримання десятків своїх активістів.

Контекст: найбільше в Європі родовище літію розташоване в долині Ядар на заході Сербії. Сировина важлива для виробництва електромобілів. У липні цього року Белград дав зелене світло видобутку. Екологи та багато жителів країни протестують проти запланованої шахти.

Протести у Туреччині

Тисячі демонстрантів зібралися в Стамбулі 1 вересня на протести проти нового закону, який, на думку критиків, призводить до вбивства бродячих собак по всій Туреччині.

Нове законодавство вимагає від муніципалітетів збирати бродячих собак і розміщувати їх у притулках для вакцинації та стерилізації перед тим, як надати їх для "усиновлення". Собаки, які відчувають біль, невиліковно хворі або становлять небезпеку для здоров’я людей, будуть евтаназовані.

Це викликало різку критику у суспільстві, під тиском громадськості термін "евтаназія" виключили з документа. Президент Реджеп Таїп Ердоган заявив, що закон необхідний для вирішення "проблеми бродячих собак" у країні.

Контекст: У звіті, опублікованому асоціацією "Безпечні вулиці та захист права на життя" йдеться, що з 2022 року від нападів вуличних собак у Туреччині загинули 65 людей.

На початок