Десятки тисяч ізраїльтян вийшли на протести щодо припинення вогню в Секторі Гази

Десятки тисяч ізраїльтян вийшли на протести щодо припинення вогню в Секторі Гази

ЗМІ
Протести в Тель-Авіві 1 вересня
Учасники протесту в Тель-Авіві, які вимагають припинення вогню в Секторі Гази, Ізраїль, 1 вересня 2024 року. AP/Ariel Schalit

Десятки тисяч ізраїльтян вийшли на вулиці 1 вересня після того, як у Секторі Гази знайшли мертвими ще шістьох заручників. Люди закликали до припинення вогню, перемир’я з ХАМАСом та повернення полонених додому.

Про це повідомляє Associated Press.

Журналісти пишуть, що ці протести стали найбільшою подібною демонстрацією за 11 місяців війни. Ініціатором масштабного страйку стала найбільша профспілка Ізраїлю — Гістадрут. Тисячі людей зібралися біля офісу Нетаньяху в Єрусалимі. У Тель-Авіві родичі заручників пройшли маршем із трунами, символізуючи жертви.

"Ми дійсно вважаємо, що уряд ухвалити ці рішення заради власного збереження, а не заради життя заручників, і ми повинні сказати їм: «Зупиніться!»", — сказав житель Тель-Авіва Шломіт Хакохен.
Десятки тисяч ізраїльтян вийшли на протести щодо припинення вогню в Секторі Гази
Учасники протесту в Тель-Авіві, які вимагають припинення вогню в Секторі Гази, Ізраїль, 1 вересня 2024 року. AP/Ariel Schalit

Глава федерації профспілок Аарон Бар-Давід заявив, що, на його думку, ізраїльська влада відкладає домовленості з угрупованням ХАМАС "з політичних міркувань".

ХАМАС запропонував звільнити заручників в обмін на припинення війни, виведення ізраїльських військ із Гази та звільнення великої кількості палестинських в’язнів, у тому числі високопоставлених бойовиків.

Десятки тисяч ізраїльтян вийшли на протести щодо припинення вогню в Секторі Гази
Хлопчик біля свічок в Єрусалимі під час віче в пам'ять про вбитого заручника, Ізраїль, 1 вересня 2024 року. AP/Leo Correa

Як пише видання, переговори щодо припинення вогню затягнулися на місяці. Багато хто звинувачує премʼєр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху в тому, що він не досяг угоди, яку, згідно з опитуваннями громадської думки, підтримує більшість ізраїльтян. Але чиновник також має значну підтримку своєї стратегії "повної перемоги" над ХАМАСом, навіть якщо угоди щодо заручників доведеться почекати, пише АР.

Профспілка заявила, що протести продовжаться й 2 вересня.

Що відомо про виявлення мертвих заручників

Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) 31 серпня повідомила про виявлення під час бою в Секторі Гази тіла шести заручників, викрадених угрупуванням ХАМАС 7 жовтня 2023 року. Серед них був американський громадянин Герш Голдберг-Полін. Це підтвердив президент США Джо Байден.

28 серпня армія повідомляла, що тіло вбитого під час нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року ізраїльського військовослужбовця виявили в Секторі Газа. Його доставили на ізраїльську територію під час спільної операції військових та Служби спільної безпеки Ізраїлю (ШАБАК).

Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликалв цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.

На початок