Жінка, що найдовше при владі, втекла, уряд очолив нобелівський лауреат. Що відомо про протести в Бангладеш

Жінка, що найдовше при владі, втекла, уряд очолив нобелівський лауреат. Що відомо про протести в Бангладеш

Мухаммад Юнус, тимчасовий уряд Бангладеш
Лауреат Нобелівської премії Мухаммад Юнус (в центрі), який очолив тимчасовий уряд Бангладеш, прибуває до міжнародного аеропорту "Хазрат Шахджалал", Дакка, Бангладеш, 8 серпня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

5 серпня, після двомісячних вуличних протестів, з Бангладеш виїхала прем’єр-міністерка Шейх Хасіна, яка керувала країною 15 років. Тимчасовим главою уряду став лауреат Нобелівської премії миру Мухаммед Юнус. Чому в Бангладеш виникли протести, що відбувається в країні та як на це реагують у регіоні — розповідає Суспільне.

Бангладеш — країна в Південній Азії, переважно мусульманська. З трьох сторін межує з Індією. У колонізаційній Британській Індії ця земля була в складі індійського штату Бенгалія. Після поділу Індії в 1947 році — стала однією з пʼяти провінцій Пакистану — Східною Бенгалією, пізніше перейменованою на Східний Пакистан. У 1971-му індійські війська допомогли цій території отримати незалежність.

Боротьбою за неї керував Шейх Муджібур Рахман — батько тепер уже колишньої прем’єр-міністерки країни Шейх Хасіми. Він став і першим президентом країни. У 1975-му його, як і більшість родини Рахмана, вбили під час військового перевороту. Вижили тільки Хасіна та її молодша сестра, які тоді були в Німеччині.

Хто така Шейх Хасіна

Хасіна повернулась у Бангладеш на початку 1980-х. Понад 25 років брала участь у повстаннях та політичній боротьбі. В середині 1990-х отримала першу високу посаду — стала премʼєр-міністркою країни. Наступні вибори програла своїй соратниці Халеді Зії — керівниці Націоналістичної партії Бангладеш (НПБ). Знову повернулася до крісла премʼєрки у 2009-му і вже не втрачала його до серпня 2024-го.

З Шейх Хасіною повʼязують початок виходу Бангладеш з багаторічної економічної кризи. Світовий банк повідомляв, що за останні 20 років понад 25 мільйонів мешканців країни вийшли з категорії нужденних. Проте, глибину кризи характеризують інші дані — торік 37,7 млн бангладешцям все ще не вистачало їжі.

В останні роки правління Хасіни до цього додалися закиди прем'єр-міністерці в авторитаризмі. Правозахисники заявляли про зростання в країні випадків позасудових убивств, незаконних ув’язнень, тортур, зникнення журналістів і опозиційних діячів. У 2018-му екссоратницю Хасіни — Халеду Зію, звинуватили у корупції та засудили до 17 років. У вʼязниці опинилися і решта лідерів Націоналістичної партії Бангладеш.

Ця партія не визнала результати виборів 2024 року, коли Шейх Хасіна учетверте поспіль стала прем’єркою.

прем'єр-міністрка Бангладеш Шейх Хасіна на виборах
Прем'єр-міністрка Бангладеш Шейх Хасіна показує свій бюлетень під час голосування на виборах, Дакка, Бангладеш, 7 січня 2024 року. AP/Altaf Qadri

Чому спалахнули протести в Бангладеш

5 червня цього року Верховний суд Бангладеш відновив квоту (скасовану у 2018-му), за якою 30% місць у державному секторі мають резервувати для родичів ветеранів війни за незалежність. Після цього в країні почалися протести.

Перші мітинги влаштували студенти столичного університету в Дацці. Далі вони поширилися на інші міста. Мітингарі наголошували на дискримінаційності рішення суду і вимагали набирати працівників за професійністю. Одними з рушіїв протестів стали Islami Chhatra Shibir (ICS), студентське крило партії Jamaat-e-Islami Bangladesh. Студенти — одна з економічно найвразливіших категорій громадян Бангладеш. За даними Бюро статистики, у країні 25 млн безробітних, серед молоді шукають роботу близько 18 млн людей.

Уряд країни відреагував на протести так: запровадив комендантську годину, відключив інтернет, почав розганяти мітинги, оголосив партію Jamaat-e-Islami поза законом, та звинуватив її студентське крило ICS в тому, що його мета — начебто, встановити пропакистанську владу в Бангладеш.

протести у Бангладеш
Протестувальники бʼються з поліцейськими, Дакка, Бангладеш, 18 липня 2024 року. AP/Anik Rahman

Нові вимоги

21 липня Верховний суд Бангладеш зменшив квоту на робочі місця для сімей ветеранів з 30% до 5%, але протести від цього не вщухли. Мітингарі оновили список вимог: звільнення лідерів протесту, скасування комендантської години та відставка прем'єр-міністрки Шейх Хасіни.

Протести радикалізувалися. В Дацці звалили пам’ятник батькові Хасіни, Шейху Муджибуру Рахману. В один з пікових днів сутичок — 4 серпня, газета Prothom Alo повідомила, що загинули щонайменше 95 людей, серед них щонайменше 14 поліцейських. Загалом на початок серпня було відомо про майже 200 загиблих, з них щонайменше 32 — це діти. Понад дві тисячі активістів заарештували.

5 серпня Шейх Хасіна пішла у відставку та виїхала в Індію. Тоді головнокомандувач армії Бангладеш, генерал Вакер-уз-Заман, заявив, що в країні створять тимчасовий уряд. Його очолив нобелівський лауреат миру Мухаммед Юнус. Він має визначити дату нових парламентських виборів.

мітингувальники знесли пам'ятник першому президенту Бангладеш Муджибуру Рахману
Мітингувальники знесли пам'ятник першому президенту країни Муджибуру Рахману — батьку прем'єрки Хасіни, Дакка, Бангладеш, 5 серпня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Що відомо про Мухаммеда Юнуса

Юнусу — 84 роки. Він навчався в США, здобув ступінь доктора філософії в економіці. Нобелівську премію миру отримав за свій Grameen Bank — банк, який з 1980-х запустив глобальні програми з мікрокредитування для найбідніших. Ідея установи зʼявилася в 1970-х — тоді в Бангладеш, який тільки виборов незалежність, був голод, який загалом спричинив 1,5 млн смертей.

Юнус був критиком експрем'єрки Хасіни та закидав їй те, що вона перетворила Бангладеш на країну, в якій влада не допускає політичної конкуренції. Хасіна відповідала, що Юнус "висмоктує кров з бідних". У 2011 році центральний банк Бангладеш усунув його з посади директора Grameen Bank — нібито, через пенсійний вік.

Проти Юнуса відкривали декілька справ. Врешті, у січні 2024-го його засудили за порушення законодавства про працю, але після відставки Хасіни, звинувачення зняли.

Вже як тимчасовий прем’єр-міністр, Юнус закликав протестувальників не вдаватися до нових сутичок: "Насильство — наш ворог. Будь ласка, не створюйте більше ворогів. Будьте спокійні та готуйтеся розбудовувати країну".

Реакція Індії

Бангладеш майже повністю межує з Індією. З середини липня між країнами припинилося залізничне сполучення. Після того, як Хасіна виїхала з Бангладеш, Індія розгорнула додаткові війська на кордоні, північно-східний індійський штат Мегалая ввів нічну комендантську годину, а прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді зібрав комітет Кабінету міністрів з безпеки.

Офіційно Індія, яка прийняла в себе Шейх Хасіну, не підтримує жодну зі сторін в Бангладеш та закликає країну до діалогу. Зокрема, про це заявив глава індійського МЗС Субраманьям Джайшанкар та додав, що Індія "глибоко стурбована" статусом індійських нацменшинУ Бангладеш живуть 19 000 індійців, з них 9000 студентів в Бангладеш, та "з нетерпінням чекає" на роботу індійських місій у країні, коли ситуація стабілізується.

протести в Бангладеш, резиденція Ганабхабан
Люди заходять у Ганабхабан — офіційну резиденцію прем'єр-міністерки Шейх Хасіни, після її відставки, Дакка, Бангладеш, 5 серпня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Реакція Пакистану

Ісламабад не коментував події в Бангладеш до 7 серпня. Тоді МЗС країни виступило із заявою: "Уряд і народ Пакистану солідарні з народом Бангладеш, щиро сподіваємося на мирне та швидке повернення до нормального життя".

Джерело пакистанської дипломатії прокоментувало таку неспішність виданню Express Tribune: "Рішення Пакистану офіційно не коментувати події в Бангладеш, з огляду на чутливість, є навмисним".

Офіційний Ісламабад та уряд Хасіни не були в добрих відносинах. Експремʼєрка домагалася від Пакистану вибачень за події 1971 року. Дружбі Пакистану з Бангладеш не сприяла і взаємодія Хасіни з Індією, з якою у Пакистану напружені відносини, зокрема через розподіл Британської Індії в серпні 1947 року. Від того часу між країнами триває конфлікт за КашмірТериторія на заході Пакистану та півночі Індії.

Що може змінитися з новим урядом Бангладеш

Склад тимчасового уряду Бангладеш мають затвердити 8 серпня, але експерти та частина чиновників уряду Хасіни припускають, що врешті він може стати більш пропакистанським та прокитайським, якщо в ньому опиниться достатньо представників Націоналістичної партії Бангладеш та Jamaat-e-Islami. За їхніми словами, Шейх Хасіна трималася більш проіндійського вектору, хоча й намагалася балансувати між Індією та Китаєм.

На початок