Бангладеш після відставки та подальшої втечі з країни прем'єр-міністерки Шейх Хасіни на шляху до створення тимчасового уряду. Допоки його оберуть, у державі не працюють правоохоронці.
Про це у коментарі Суспільному розповіла місцева жителька Танзіна Фердоус.
"Через те, що у нас немає легітимного уряду, у нас зараз не працюють правоохоронні органи. Вони зараз знаходяться під владою військових. Армійські офіцери, вони зараз дбають про все, щоб дочекатися тимчасового уряду. Тож вони дбають про дорожній рух та людей, щоб вони були в безпеці. Вони збираються подбати про державне майно і все інше. Таким чином, армія, по суті, зараз дбає про стан країни, про її безпеку", — сказала жінка.
За її словами, 5 серпня було "головне протистояння", тому що вчора уряд був змушений остаточно піти у відставку і під час відходу поліції було вбито багато людей.
"Так що вчора був великий хаос. Це була величезна різанина, в основному, тому що поліцейські, які працювали на уряд намагалися втекти, і через людей, які святкували цю подію на вулицях, вони не могли це зробити через них, і багато було застрелені в різних частинах столиці поліцією", — розповіла Фердоус.
Жінка пояснила, що протести почались через те, що уряд під головуванням прем'єрки Шейх Хасіни був корумпованим і робив "жахливі речі". Як приклад вона навела фермерську торгівлю.
"Наприклад, у торгівлі було багато синдикатів. Скажімо, фермер хоче продати свої овочі, але знайдеться група людей, які заберуть їх у фермера, а потім продадуть їх за набагато вищою ціною, тобто вони не заплатять фермеру, але на ринках ви побачите речі, які будуть продані за вищою ціною, так що ці синдикати — це все люди уряду, тому зараз їх немає, в основному тому, що він пішов у відставку", — сказала вона.
Водночас Фердоус зазначила, що побоюється майбутніх виборів і ймовірного приходу до влади "Національної партії".
"Ця "Національна партія" — вони також не дуже хороші (у порівнянні з колишньою керівною партією "Ліга Авамі" — ред.), як ми вже бачили, ми їх не хочемо. Тому ми трохи боїмося, що ця інша партія, якщо вона прийде, як би це сказати, якщо вона почне керувати Бангладеш, то краще не буде. Тому ми сподіваємося, що отримаємо свіжий, нейтральний уряд, який не буде корумпованим, не буде керувати країною заради власного блага, а буде керувати нею заради народу", — сказала вона.
Що цьому передувало
5 серпня прем'єрка Шейх Хасіна, яка 15 років була при владі, пішла у відставку та виїхала з країни. ЗМІ повідомляли, що вона вилетіла на військовому вертольоті зі своєю сестрою та через кордон попрямувала до східного індійського штату Західна Бенгалія.
Напередодні під час антиурядових протестів у неділю, 4 серпня, у Бангладеш загинули майже 100 людей, сотні людей були поранені.
Чому спалахнули протести в Бангладеш
У Бангладеш із червня тривали мирні студентські протести проти квот на робочі місця в держструктурах. 5 червня Верховний суд Бангладеш ухвалив відновити квоту (скасовану 2018 року), за якою 30% місць у державному секторі буде зарезервована для родичів ветеранів війни за незалежність від Пакистану в 1971 році.
Мітингарі вважають це несправедливим. Вони вказують на дискримінаційність системи і вимагають набирати працівників на роботу за реальними заслугами. Це все відбувається на тлі безробіття в Бангладеш. Близько 18 млн молоді в країні шукають роботу.
Мітинг поширився з університету в Дацці на інші заклади та міста. Уряд запровадив комендантську годину, відключив Інтернет і обмежив телефонні послуги. Правоохоронці стали розганяти протести. На 20 липня було відомо про близько 100 загиблих під час демонстрацій. 4 серпня стало відомо про ще майже 100 загиблих.