Міністри оборони країн Європейського Союзу під час своєї неформальної зустрічі в Брюсселі 31 січня заслухають міністра оборони України Рустема Умєрова, який приєднається до них у режимі відеоконференції, щоб пояснити ситуацію на місцях і розвиток війни в Україні. Також міністри оборони обговорять підтримку України.
Про це Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель розповів перед початком неформальної зустрічі в Брюсселі.
“Це сесія з обмеженим доступом, тільки для міністрів, через дуже конфіденційну інформацію, якою ми збираємося поділитися. Очевидно, що необхідно мати чітке розуміння того, де ми знаходимося в питанні надання боєприпасів”, — сказав Боррель.
Він пояснив, що міністрів попросять представити, що саме вони зробили, що вони роблять, що вони планують зробити, щоб “мати чітке розуміння того, що потрібно зробити в цілому для того, щоб забезпечити потреби України і досягти цілей, які ми поставили”.
“Важливо прояснити ситуацію і знати, де ми знаходимося і як ми будемо до кінця року, до березня і до кінця року. Я надам вам всі деталі та цифри наприкінці конференції, тому що мета конференції та зустрічі полягає саме в тому, щоб мати чітке розуміння ситуації та зобов'язань”, — сказав Боррель.
Він додав, що Україна потребує більше боєприпасів. За його словами, існує великий дисбаланс у вогневих можливостях з одного боку і з іншого, і ці прогалини мають бути заповнені.
Також під час зустрічі міністри обговорять фонд допомоги Україні в рамках Європейського фонду миру.
“Ви знаєте, що це питання стоїть на порядку денному завтрашньої зустрічі лідерів, пакет підтримки України. Ми повинні показати, що наша чітка прихильність до України залишається і продовжується. І сьогодні ми спробуємо вирішити питання, які деякі країни-члени хочуть, щоб були розглянуті на новому етапі Європейського фонду миру”, — сказав Боррель.
За його словами, досі цей фонд використовувався для того, щоб фінансувати розконсервацію попереднього наявного матеріалу і поповнення його новим. Тепер це більше схоже на ідею підтримки виробництва, нового виробництва європейської оборонної промисловості.
“Таким чином, це має бути як спосіб фінансування підтримки України, так і спосіб підштовхнути європейську промисловість до збільшення своїх потужностей”, — сказав Боррель.
Що відомо про постачання Україні боєприпасів
15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів навиробництво артилерійських боєприпасів для української армії.
Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн НАТО — 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.
1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.
8 березня міністр оборони України Олексій Резніков на зустрічі своїх колег з ЄС у Стокгольмі заявив, що Україні потрібні системи ППО, мільйон боєприпасів, а також бронетехніка і танки. 20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план закупівлі боєприпасів, що передбачає постачання Україні мільйона снарядів.
Через три дні лідери ЄС схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.
Восени 2023-го голова МЗС України Дмитро Кулеба припустив, що Євросоюз, ймовірно, не зможе виконати план постачання Україні мільйона снарядів через "жалюгідний стан оборонної промисловості".
У січні 2024 року єврокомісар із питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон заявив, що ЄС все ще може досягти поставленої мети та виробити 1 мільйон артилерійських боєприпасів до весни 2024 року, які потім будуть відправлені в Україну.