Країни-члени ЄС схвалять виділення Україні 50 млрд євро, навіть якщо Угорщина накладе вето — Кулеба

Країни-члени ЄС схвалять виділення Україні 50 млрд євро, навіть якщо Угорщина накладе вето — Кулеба

Дмитро Кулеба
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прибуває на зустріч міністрів закордонних справ ЄС у будівлі Європейської ради в Брюсселі, 11 грудня 2023 року. Фото: AP/Virginia Mayo

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що країни Європейського Союзу схвалять рішення щодо виділення 50 мільярдів євро довгострокової підтримки для України. За його словами, це станеться навіть попри можливе вето Угорщини.

Про це Дмитро Кулеба сказав в ефірі національного телемарафону "Єдині новини".

Очільник українського МЗС зазначив, що оформлення рішення про 50 мільярдів євро для України перенесли на початок 2024 року не через вето Угорщини. Таким чином, за словами Кулеби, 26 держав Євросоюзу хотіли дати час Будапешту, щоб домовитися про приєднання до виділення коштів, оскільки "в ЄС не хочуть ситуації, коли постійно приймається рішення без однієї країни".

"Рішення про те, що Україна отримає ці гроші, буде. Залишилося одне питання: чи зроблять це 27 країн разом — усі члени ЄС включно з Угорщиною. Угорщині дали місяць на проведення додаткових переговорів, чи ці гроші виділять 26 країн ЄС без Угорщини", — сказав Кулеба.

Міністр додав, що наразі питання полягає у внутрішній єдності блоку. І зараз 26 держав-членів Євросоюзу докладають усіх зусиль, щоб його зберегти. Але якщо цього не вдасться, то "гроші все одно буде виділено".

Угорщина заблокувала 50 мільярдів євро Україні

Угорський прем'єр наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 мільярдів євро від ЄС.

Раніше джерела Суспільного поінформували, що лідери 26 держав-членів Європейського союзу дійшли політичної згоди стосовно надання Україні допомоги у розмірі 50 мільярдів євро на 4 роки.

Саміт Євросоюзу, на якому мають розглянути нову чотирирічну програму на 50 мільярдів євро для України, відбудеться 1 лютого.

Що відомо про 50 мільярдів євро від ЄС для України

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.

3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

30 листопада європейський комісар з питань бюджету Йоганнес Ган розповів, що ЄС узгодив пакет фіндопомоги для України на 50 мільярдів євро.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.

14 грудня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що лідери ЄС ухвалили рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ.

На початок