У Єврокомісії пропонують створити новий фонд підтримки України до 2027 року

У Єврокомісії пропонують створити новий фонд підтримки України до 2027 року

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Фото: Associated Press

До 2027 року йтиметься про фіскальний дефіцит України у розмірі близько 60 мільярдів євро. Потреба у швидкому відновленні української економіки становить близько 50 мільярдів євро. Загалом йдеться про потреби у 110 мільярдів євро до 2027 року. Про це  під час відкриття Конференції з відбудови України, метою якої є залучення міжнародних інвестицій для відновлення України після російського вторгнення, повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Президентка ЄК нагадала, що напередодні вона запропонувала країнам-членам ЄС покрити 45% цього розриву. Це загалом 50 мільярдів євро для України.

“Європейська Комісія запропонувала створити новий фонд для України в рамках бюджету Європейського Союзу, який забезпечить постійну фінансову підтримку до 2027 року. Фінансування буде здійснюватися трьома способами: за рахунок грантів з європейського бюджету, за рахунок позик, залучених на ринках капіталу. І, зрештою, за рахунок надходжень від мобілізованих російських активів. Ми вийдемо з пропозицією щодо цих активів до літніх канікул, тому що винуватець має бути притягнутий до відповідальності”, — сказала фон дер Ляєн.

"У січні ми всі створили так званий багатовідомчий центр координації донорів. Це перший такий в історії міжнародної допомоги. Він об’єднує Україну, G7 Європейський Союз, Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, МВФ і Світовий банк. Він створює єдиний координаційний центр для міжнародних донорів, щоб гарантувати, що підтримка надходить саме туди, куди найбільше потрібна Україна", — розповіла фон дер Ляєн.

За її словами, Єврокомісія вносить до центру координації донорів 18 мільярдів євро вже цього року разом з іншими партнерами: "Ми закриваємо дефіцит українського бюджету на 2023 рік. Щоб Україна могла продовжувати платити зарплати, пенсії, наприклад, на охорону здоров’я".

"Путін зруйнував мир на нашому континенті 24 лютого 2022 року, але він також став поштовхом для України на шляху до її мрії. І це наша робота та наш обов’язок перед українцями, які принесли найвищу жертву, забезпечити, щоб переосмислене майбутнє стало реальністю. Цеглинка за цеглинкою, будинок за будинком, школа за школою", — додала президентка Єврокомісії.

За словами фон дер Ляєн, Україна не просто відбудовується, а переосмислює себе.

"Росія обстрілює невинних мирних жителів ракетами. Не з іншої причини, а лише з оманливої спроби однієї людини відновити втрачену імперію. Україна відбудована та відроджена трохи більше ніж за рік. Українці розчистили від завалів 2000 кілометрів доріг, відбудували понад 40 мостів, оновили 900 вокзалів і депо. І все це, ведучи війну за власне виживання", — наголосила президентка ЄК.

Вона додала, що Україна "не просто відбудовується, а переосмислює себе": "Ми ніколи не зможемо зрівнятися з жертвами, але ми можемо, і ми всі об'єднані, скоординовані і рішучі в тому, що Україна повинна перемогти, переможе і матиме нашу підтримку. І не лише доти, доки не буде досягнуто миру. Але заради країни, яку вони собі уявляють, країни, яка приваблює іноземні інвестиції, країни, яка є господарем свого майбутнього, країни, яка є членом Європейського Союзу".

На початок