"Це те, щодо чого ми обов’язково знайдемо рішення" — лідери країн ЄС прокоментували питання 50 млрд євро для України

"Це те, щодо чого ми обов’язково знайдемо рішення" — лідери країн ЄС прокоментували питання 50 млрд євро для України

Кая Каллас, Александр де Кроо, Шарль Мішель, Марк Рютте та Люк Фріден
Саміт Євроради у Брюсселі 15 грудня 2023 року. Фото: AP

Лідери країн Європейського Союзу під час другого дня саміту Євроради у Брюсселі запевнили, що рішення щодо 50 мільярдів євро для України буде знайдено: є можливість, що допомога буде розблокована у січні 2024 року.

"Це те, щодо чого ми обов’язково знайдемо рішення. Але, звісно, це набагато складніше, тому що ви повинні думати про нові інструменти, а це означає також звернутися до парламенту, отримати мандат, і таким чином це складніше. Але ми працюємо над цим, над цими ідеями", — зазначила премєр-міністерка Естонії Кая Каллас.

Вона висловила впевненість, що рішення буде ухвалено до 26 січня.

Прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо також підтвердив, що розблокувати допомогу у січні цілком реально.

"Нам усім потрібно бути за одно, щоб прийти до рішення, і нам потрібно ще трохи часу. Але я впевнений, що за кілька тижнів ми зможемо бути у потрібній точці", — сказав він.

Міністр додав, що у відповідному питанні вже було досягнуто значного прогресу.

Президент Литви Ґітанас Науседа своєю чергою зазначив, що бачить можливості ухвалення рішення про виділення Україні 50 мільярдів євро.

"Так, потрібен час, можливо, знадобиться кілька тижнів, і ми знову зберемося в Брюсселі на позачергове засідання. Але я сподіваюся, що ми знайдемо рішення. Принаймні зараз ми маємо чітку більшість країн, які підпишуть угоду саме сьогодні. Але, звісно, консенсусна єдність є цінною для нас. Тож, напевно, варто докласти більше зусиль і залучити всі країни", — сказав він.

Угорщина заблокувала виділення Україні 50 млрд євро від ЄС

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 млрд євро від Євросоюзу. Про це він повідомив на платформі Х після першого дня саміту ЄС у Брюсселі.

Після того, як Угорщина зірвала угоду Європейського Союзу про виділення Україні 50 мільярдів євро з бюджету ЄС, лідери ЄС вирішили повернутися до обговорення цього питання в січні, заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

14 грудня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що лідери Європейського Союзу ухвалили рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ у ЄС. Відповідне рішення було погоджене у Брюсселі під час саміту Євросоюзу.

Що відомо про 50 мільярдів євро для України

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.

3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

Угорщина запропонувала членам ЄС розділити пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро і спершу надати тільки половину від ухваленої суми.

На початок