ЄС остаточно надав Україні статус кандидата

ЄС остаточно надав Україні статус кандидата

ЄС остаточно надав Україні статус кандидата
. Європейська площа у Києві. Фото: Associated Press

Європейська Рада на саміті у Брюсселі 23 червня ухвалила рішення про надання Україні статусу кандидата в Європейський Союз.

Про це повідомив президент Європейської ради Шарль Мішель.

Він привітав народи України і Молдови, а також додав, що Європейська Рада визнала європейську перспективу Грузії й надасть їй статус кандидата у члени ЄС після вирішення деяких суперечностей.

Читайте також: "Кров, піт та дипломатія": яким був шлях України у кандидати на вступ до ЄС

Президент Володимир Зеленський записав відеозвернення з приводу надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

"Тільки що отримали кандидатство. Це прямо... Чекали 120 днів і 30 років А потім переможемо ворога, і будемо відпочивати. А може, спочатку відбудуємо Україну, потім вже відпочинемо. Може, навіть, переможемо, відбудуємо, вступимо в ЄС, і потім будем відпочивати. А може й не будемо відпочивати. Хоча ні, діти образяться. Але точно переможемо", — зазначив президент.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що цей день є історичним днем для України та новим етапом її розбудови.

"Офіційний статус кандидата на членство в ЄС це – нові реформи, масштабне зближення з ЄС в усіх секторах економіки та процес повного входження у єдиний ринок Євросоюзу", — підкреслив урядовець.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зазначив, що Україна розпочинає довгий шлях спільно із Європою.

Читайте також: Україна — ЄС: що ми маємо зробити у статусі кандидата і коли можливий вступ в Євросоюз

"Український народ належить до європейської родини. Майбутнє України за ЄС. Ми разом за мир", — сказав він.

Президент Франції Еммануель Макрон назвав рішення Євроради "історичною миттю".

"Минулого тижня у Києві ми взяли на себе зобов'язання: робити все щоб надати Україні статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. Зроблено. Цього вечора ми відкриваємо новий етап для України, для Молдови, для Європи. Це історична мить", — написав він у Facebook.

Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас у відеозверненні заявив, що статусу кандидата на вступ до ЄС є "визнанням за всі жертви, які українці принесли з часів Майдану".

"Я надзвичайно радий цьому визнанню приналежності України до європейської родини. Це визнання за всі жертви, які українці принесли з часів Майдану і зараз, коли гинуть на полях битв у протистоянні невиправданій, неспровокованій агресії Російської Федерації", — сказав Маасікас.

Він переконаний, що тепер "європейський шлях України зрозумілий, і завтра розпочнеться робота над усіма реформами ЄС".

Віцепрем'єрка з питань європейського та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина зауважила, що вперше за історію незалежності України рішення про те, що країна стане частиною ЄС, — "не політична обіцянка, не політична заява, не співробітництво, не східне партнерство".

"Я вірила що кожен день на цій посаді я робитиму найбільше що можливо, але я не думала що ми зробимо неможливе. Неможливі речі, про які ми навіть не думали до 24 лютого. Вся робота, яку ми робили за роки до цього, стала основою для того, щоб ми змогли швидко прийняти це рішення", — сказала вона в ефірі єдиного національного телемарафону.

Стефанішина також зауважила, що в умовах повномасштабної війни Україна змогла зберегти повну керованість державою та залишитися надійним партнером в енергетичній сфері, в сфері торгівлі тощо.

Раніше під час засідання редактор "Радіо Свобода" в Європі Рікард Йозвяк повідомив, що перемовини про статус кандидата для України та Молдови дещо ускладнились через позицію низки країн, які вимагали надання такого ж статусу для Боснії і Герцеговини.

Статус кандидата відкриває для України можливості, зокрема доступ до структурних фондів Європейського Союзу, кошти з яких будуть спрямовані на відбудову руйнувань, спричинених вторгненням Росії, і побудову сталої української економіки.

ЄС остаточно надав Україні статус кандидата
Хронологія основних кроків України на шляху вступу до Євросоюзу із 1994 року.

Україна подала заявку на членство в ЄС 28 лютого 2022 року. Республіка Молдова — 3 березня 2022 року.

Що відомо

  • Європарламент 23 червня ухвалив резолюцію, яка підтримує надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до Європейського союзу. Остаточне рішення про кандидатство мала ухвалити Європейська Рада.
  • На початку квітня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн офіційно передала президенту Володимиру Зеленському опитувальник, заповнення якого було необхідним кроком для надання Україні статусу кандидата в ЄС. На його заповнення пішло менше місяця.
  • 17 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами.
  • Після цього президент Франції наголосив, що якби не війна, Україна б не отримала цей статус.

Читайте також

Статус кандидата до ЄС: що це змінить для України та чи допоможе закінчити війну

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок