Міський голова Дніпра ображає містян у соцмережах. Петиція про посилення відповідальності набрала 25 тис. голосів

Міський голова Дніпра ображає містян у соцмережах. Петиція про посилення відповідальності набрала 25 тис. голосів

Оновлено

Міський голова Дніпра Борис Філатов на своїй сторінці у Facebook нецензурно висловився на адресу одного з коментаторів, жителя міста Ярослава Порчі.

Ярослав запитав, чи не буде коментаря з приводу недопуску людей на сесію міськради, які вийшли на протест 6 грудня, вимагаючи виділяти більше коштів з бюджету на армію. У відповідь посадовець публічно обізвав чоловіка.

Міський голова Дніпра Філатов публічно ображає містян у соцмережах
Відьповідь міського голови Дніпра Бориса Філатова на питання містянина у соцмережах. Фото: Скрін зі сторінки Бориса Філатова/Facebook

Раніше Філатов облаяв і самих протестувальників, які кілька разів виходили під стіни мерії з гаслами "Гроші на ЗСУ". У своєму дописі в Telegram він, зокрема, назвав їх "корисними ідіотами".

Філатова хочуть притягнути до відповідальності за пбулічні образи: створено петицію
В одному з дописів Філатов назвав протестувальників та волонтерів "корисними ідіотами". Фото: Скрін зі сторінки Бориса Філатова/Telegram

У листопаді 2024 року на сайті президента зареєстрували петицію про внесення законопроєкту про посилення відповідальності, аж до кримінальної, за публічні висловлювання та образи від посадових осіб обласного й місцевого самоврядування та державних посадовців на період військового стану. Станом на 17 лютого вона набрала 25 понад тисяч голосів і набула статусу "очікує на розгляд".

"Мер Дніпра Філатов Борис Альбертович систематично і безкарно порушує загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, які закріплені Наказом Національного Агентства України з питань державної служби № 158 від 05.08.2016 р", — йдеться в документі.

Авторка петиції дніпрянка Владислава Усенко — дружина військового, який воює на Східному напрямку. Скласти її допомагали інші місцеві жителі та юристи. Петицію, розповіла жінка, прийняли з сьомого разу. Зараз хоче реакції на поведінку міського голови Бориса Філатова від органів самоврядування.

"Я стоятиму до останнього, навіть, якщо нікого не буде, поки Борис Альбертович не вибачиться, не відреагує на вимоги, які вказані в електронній петиції і в місцевій ініціативі. І було б непогано почати комунікувати з людьми та почути, що ми хочемо", — сказала Владислава.

Одна із тих, хто підписав петицію — дніпрянка Валерія. Жінку обурило, що посадовець може не лише ображати людей, а й погрожувати.

"Ми живемо у вільній та демократичній державі. Тому я підписала петицію для того, щоб мер, можливо, інакше себе поводив та прислухався до жителів міста, які за нього голосували, а може й не голосували, але він все одно їхній мер", — говорить вона.

Чи можна притягнути посадовців до відповідальності за публічні образи в соцмережах

Адвокат з Дніпра Андрій Верба в коментарі Суспільному розповів: за образливе спілкування теоретично можна подати до суду, але суд, швидше за все, відмовить у задоволенні позову, адже довести моральні страждання особи чи кола осіб, яких образили, буде важко. До того ж, судовий процес може розтягнутися не на один рік.

Він каже, у випадку з міським головою Борисом Філатовим є порушення правил професійної етики держслужбовців. Відповідно, можна звернутися до агентства з питань державної служби, аби вона відреагувала на таку поведінку. Її оцінка, за словами Верби, могла б вплинути під час наступних виборів мера міста.

"Можна подати колективне звернення, однак до якихось реальних покарань це навряди чи призведе. У агентства з питань держслужби нема повноважень притягнути до дисциплінарної чи адміністративної відповідальності. Є просто кодекс, який посадовці мають дотримуватися", — говорить адвокат.

Він також зазначив, що, можливо, за наявності звернень з приводу образливого тону Філатова у соцмережах могли б якимось чином відреагувати Рада адвокатів України, Національна спілка журналістів, членом яких він ймовірно є. Або ж Асоціація міст України, у якій він перебуває.

Пояснення за образливі висловлювання Борис Філатов після інциденту так і не оприлюднив. У пресслужбі міської ради Суспільному відмовили прокоментувати ситуацію. Тому Суспільне надіслало офіційних запит із цим проханням самому Борису Філатову. Відповідь оприлюднимо.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок