Ірину Фаріон звільнили з "Львівської політехніки": що відомо

Ірину Фаріон звільнили з "Львівської політехніки": що відомо

Ірину Фаріон звільнили з "Львівської політехніки": що відомо
. Колаж: Суспільне Львів, фото: Ірина Фаріон/Facebook

Мовознавицю Ірину Фаріон звільнили з Національного університету "Львівська політехніка". Університет розірвав із нею трудову угоду.

Про це ввечері, 15 листопада, повідомив у Facebook міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Також про розірвання трудової угоди з Іриною Фаріон повідомили на сайті Львівської політехніки.

"Відповідно до пункту 3 статті 41 Кодексу законів про працю Національний університет "Львівська політехніка" 16 листопада 2023 року розірвав трудову угоду з професоркою кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Іриною Фаріон", — йдеться у повідомленні НУ "Львівська політехніка".

Як повідомив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, відповідний наказ підписав ректор.

"Львівська політехніка звільнила Фаріон. Відповідний наказ вже підписано ректором. Студенти були, є і завжди будуть потужним рушієм змін та трансформацій. Саме зі студентів розпочалася Революція Гідності в Україні, яка остаточно закріпила нас на євроінтеграційному шляху", — зазначив Оксен Лісовий.

Ірину Фаріон звільнили з "Львівської політехніки": що відомо
Наказ про звільнення Ірини Фаріон з "Львівської політехніки". Фото надали Суспільному у правоохоронних органах

За словами міністра освіти і науки України Оксена Лісового, починаючи з 2014 року тисячі студентів змінили аудиторії на окопи та пішли захищати свою державу, свої родини та свої цінності. Також Оксен Лісовий озвучив позицію міністерства:

"Позиція міністерства незмінна – людям, які не розділяють цінності гідності та не відчувають поваги до воїнів, немає місця в системі освіти. Сподіваюсь, СБУ у межах відкритого кримінального провадження дасть справедливу оцінку висловам та діям вже колишньої викладачки Львівської політехніки".

Пізно ввечері, 15 листопада, Ірина Фаріон відреагувала на наказ про звільнення та зазначила, що звернеться через це до суду.

"Звільнення без жодного підпису. Це щось нове у трудовому праві. Які ж дуже маленькі стали враз ті, що працюють у великих стінах Політехніки, яку освятили свого часу життям своїм Степан Бандера і Роман Шухевич, Катерина Зарицька і Остап Мащак, Петро Франко і Степан Чарнецький. Все тільки розпочинається, бо кожен фініш — це по суті старт. Готую позов до суду", — заявила науковиця.

Сьогодні, 15 листопада, Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження, а також призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон. Кримінальне провадження відкрито за:

 • ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками);
 • ст. 435-1 (образа честі й гідності військовослужбовця, погрози військовослужбовцю);
 • ст. 163 (порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфічної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер);
 • ст. 182 (порушення недоторканості приватного життя).
 • Служба безпеки України ініціювала психолого-лінгвістичну експертизу висловлювань Фаріон. Досудове розслідування триває.

Що відомо про скандал з Фаріон

 • 4 листопада вийшов ефір програми "Рандеву з Яніною Соколовою", де Фаріон розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов").
 • Вранці 7 листопада після інтерв'ю з мовознавицею уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з'явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.
 • Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі.
 • На сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.
 • 9 листопада у Міністерстві освіти та науки України відреагували на скандал з Фаріон. І заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників та захисниць. При цьому додали, що рішення про призначення та звільнення працівників ухвалює виш.
 • 13 листопада Фаріон опублікувала скріншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі, та не приховала його особисту інформацію.
 • На цей інцидент також відреагував Лубінець. Він наголосив, що звернувся до СБУ з відповідним зверненням, адже Фаріон не лише вчинила правопорушення, але й підіграла окупантам.

На початок