Депутатка Мезенцева розповіла, як працюватиме комітет ПАРЄ з питань захисту українських дітей

Депутатка Мезенцева розповіла, як працюватиме комітет ПАРЄ з питань захисту українських дітей

Депутатка Мезенцева розповіла, як працюватиме комітет ПАРЄ з питань захисту українських дітей
Засідання ПАРЄ, ілюстративне фото. Фото: radiosvoboda.org

У Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) створено комітет з питань захисту українських дітей. Перше його засідання відбудеться 15 грудня. Комітет допомагатиме дітям, що рятуються від війни в Україні чи Європі, а також сприятиме поверненню дітей, яких депортувала Росія.

Про це в ефірі телемарафону розповіла Марія Мезенцева, голова делегації Верховної Ради у ПАРЄ.

Цей комітет був ініційований двома іншими: комітетом соцполітики ПАРЄ і комітетом міграції, переміщених осіб і біженців. Його очолила делегатка від України, віцепрезидентка ПАРЄ Олена Хоменко. Перше засідання комітету відбудеться 15 грудня в Парижі — повідомляло Мінреінтеграції 28 листопада.

Новостворений комітет займатиметься, по-перше, внутрішньо переміщеним дітям — як на теренах України, так і за кордоном. По Україні це приблизно 5 млн дітей, і додатково так само близько 5 млн тих, які виїхали за межі України і створили нове юридичне поняття "тимчасово переміщені особи", серед яких дуже велика кількість жінок і дітей.

У комітеті ПАРЄ будуть обговорювати освіту, ментальне здоров’я, проблеми реєстрації, перереєстрації і подальшого піклування таких дітей і їхніх рідних.

Найбільшим викликом Мезенцева називає роботу із випадками депортації — коли Росія незаконно вивозила українських дітей з окупованих територій. Уже є близько 20 тисяч верифікованих випадків викрадення, хоча їх може бути більше, додає депутатка. Інформацію про вивезення дітей перевіряли українська прокуратура, Офіс генпрокуратури, МЗС та Офіс омбудсмена.

Як приклад Мезенцева нагадує дитину, яку вивезла з Маріуполя та "всиновила" російська омбудсменка Марія Львова-Бєлова.

"Ми знаємо прізвище і ім’я цього хлопчика, тому що працювали з дітками з цієї самої групи, яких привозили в жовтні до ПАРЄ. Це троє діток з Маріуполя і їхній тато. Вони давали свідчення про воєнні страшні злочини, що вони пережили", — говорить очільниця делегації ВРУ.

До нового комітету ПАРЄ, за словами Мезенцової, долучилися делегації 46 країн

"Навіть Канада, яка має статус спостерігача — не має права голосувати, але очолює міжнародну коаліцію з повернення діток. Нам важливо випрацювати реальний міжнародний механізм в рамках міжнародного гуманітарного права, щоб наші діти не страждали, їх національну ідентичність не стирали, і за такі футболки, як у мене (з українським прапором — ред.), їх не кидали потенційно до в’язниць тощо", — наголошує парламентарка.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

За даними Центру нацспротиву на квітень, росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. І з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

На початок