У Росії щодо вивезених з України дітей є своя методичка — Герасимчук

У Росії щодо вивезених з України дітей є своя методичка — Герасимчук

Уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук
Уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук. Фото: ОПУ

У Росії щодо вивезених з України дітей діє окрема методичка: розповідати, що батьки їх покинули, розділяти з друзями кожних два місяці, говорити, що вони ніколи не повернуться додому.

Про це на під час круглого столу “Депортовані українці у так званих “пунктах тимчасових розміщень” – місце перебування чи нові табори?” розповіла Уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, передає кореспондентка Суспільного.

“Всі діти, яких нам зараз вдалося повернути, всі говорять про те, що їм розповідали про їхні сім'ї. У всіх був однаковий термін — рівно через 4 тижні починалися розмови про те, що батьки вас покинули, ви не повернетесь додому. Це була методичка, там прописано все, терміни, що треба обов'язково з дитиною наодинці говорити, що треба кожні 2 місяці їх розділяти, щоб у них не було відчуття єдності, щоб вони не гуртувалися. Це наймасовіший сценарій викрадення дітей на сьогодні”, — сказала Герасимчук.

За її словами, росіяни здійснюють відбір дітей. Для цього вони влаштовують примусовий медичний огляд на окупованій території  і відбирають дітей.

“У здорової дитини раптом з'являється діагноз, який потребує лікування або реабілітації на території РФ. Тому ми бачимо, що так, однозначно, вони готують українських дітей в російську армію”, — сказала Герасимчук.

Вона додала, що діти проходять таку ж фільтраційну процедуру, як і дорослі. Їх так само під час перевірки змушують роздягатися, змушують віддавати особисті речі, телефони, не відповідають на жодне питання.

“А де моя мама? А куди ви її поділи?” Дитина, яка потрапила на фільтраційний захід, моментально позбавлена гідності. Її намагаються відразу зламти”, — сказала Уповноважена.

Як розповіла під час круглого столу представниця Уповноваженого з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Ірина Суслова, коли люди повертаються після примусового переміщення, вони говорять про те, що відбувалося, по суті, відбирання українських документів, їхнє знищення, паспортизація. Людей змушували одразу влаштовувати дітей до російських шкіл, створювалися всі умови, щоб цивільне населення, діти в тому числі, залишалися на території РФ.

За її словами, щодо дітей працювала окрема схема.

“Діти, які перебувають без батьківського піклування, які є інституційними, їх намагалися влаштувати під опіку або усиновлювати. Для України це має юридичне значення, але для дитини, яка перебуває під усиновленням, це не має значення. Тому що в 5 років вона вже не буде знати звідки її коріння, вже не буде знати свою мову і втратить, по суті, свою ідентичність”, — відзначила Суслова.

Вона пояснила, що все що робить Росія, всі дії вчиняються усвідомлено та навмисно, щоб перевести українських дітей із однієї етнічної групи до іншої етнічної групи. Діти зазначають, що на них здійснюється дуже сильний тиск, їх русифікують, розповідають, що України як країни не існує, що їм нема куди повертатись, що їх тут ніхто не очікує, і України не було і не буде.

“На жаль, ніхто сьогодні не може сказати про те, що існує якась одна універсальна формула або пігулка, яка дозволить нам повернути завтра усіх дітей. Тому що кожна окрема категорія дітей в залежності від злочину, який було скоєно, в залежності від того, куди дітей було переміщено, це інституційні діти чи батьківські, де вони були розлучені з батьками, в фільтраційних таборах чи батьки перебували на території України, а вони гостювали у близьких — кожен випадок потребує окремого механізму”, — сказала посадовиця.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

За даними Центру нацспротиву на квітень, росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. І з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

11 вересня омбудсман Дмитро Лубінець розповів про механізм, який розробила Україна для повернення депортованих з окупованих територій українських дітей.

На початок