ООН стурбована "відсутністю налагодженої системи" повернення українських дітей з Росії

ООН стурбована "відсутністю налагодженої системи" повернення українських дітей з Росії

ООН стурбована, що нема "налагодженої системи" повернення українських дітей з РФ
Повернуті депортовані діти. До України повернули трьох депортованих дітей. 20 грудня, 2022. Фото: Дмитро Лубінець

Офіс ООН з прав людини 9 жовтня заявив, що стурбований відсутністю системи повернення українських дітей, вивезених до Росії, а також повідомленнями про жорстоке поводження від деяких дітей, яких вже вдалось повернути.

Про це пише The Guardian.

"Офіс ООН з прав людини (OHCHR), як і раніше, серйозно стурбованим тим, що не існує налагодженої системи повернення українських дітей, переданих на окуповані Росією території або до Російської Федерації", — сказала Нада аль-Нашіф, заступниця верховного комісара ООН з прав людини.

Серед тих дітей, яких родичі повернули з РФ чи окупації, деякі говорили про жорстоке поводження від росіян. Зокрема, поки ці діти ще були під наглядом Росії, вони зазнали самі або були свідками психологічного чи фізичного насильства з боку педагогічного персоналу.

Українська влада каже, що підтвердила вивезення майже 20 тисяч дітей. Точна кількість невідома, бо немає доступу до Росії чи окупованих територій. Наразі Україна репатріювала понад 400 дітей.

Що відомо про викрадення Росією українських дітей

Уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук повідомляла, що станом на кінець березня українській владі точно відомо про понад 19,5 тисяч дітей вивезених з ТОТ до Росії, але їх складно точно підрахувати через окупацію частини території України.

За даними Центру нацспротиву на квітень, росіяни на тимчасово окупованих територіях України проводять примусові "медогляди" дітей, аби мати підставу для їх депортації. І з початку року зі сходу України незаконно вивезли близько 103 тисяч неповнолітніх українців.

5 квітня 49 країн світу у спільній заяві засудили Росію за організацію засідання Радбезу стосовно нібито правових підстав викрадення українських дітей з тимчасово захоплених територій, йдеться у спільній заяві цих країн. Велика Британія заблокувала трансляцію виступу російської уповноваженої з прав дітей Львової-Бєлової на ресурсах ООН, закликавши її відповідати за свої дії в Гаазі.

В Офісі генпрокурора повідомили, що єдиного прозорого алгоритму чи механізму, який дає можливість повертати депортованих до Росії українських дітей, на сьогодні немає.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

11 вересня омбудсман Дмитро Лубінець розповів про механізм, який розробила Україна для повернення депортованих з окупованих територій українських дітей.

На початок