Зеленський увів у дію рішення РНБО про організацію захисту об'єктів критичної інфраструктури

Зеленський увів у дію рішення РНБО про організацію захисту об'єктів критичної інфраструктури

Зеленський увів у дію рішення РНБО про організацію захисту об'єктів критичної інфраструктури
Президент України Володимир Зеленський. Фото: ОПУ

Президент Зеленський своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 17 жовтня 2023 року "Про організацію захисту та забезпечення безпеки функціонування об'єктів критичної інфраструктури та енергетики України в умовах ведення воєнних дій".

Відповідний указ оприлюднений на сайті РНБО та на сайті Офісу президента.

Зазначається, що указ від 17 жовтня 2023 року набирає чинності з дня його опублікування.

Згідно з рішенням РНБО, Кабінет Міністрів має забезпечити упродовж 10 днів:

  • виконання робіт і заходів із належного інженерного та фізичного захисту об'єктів критичної інфраструктури,
  • збільшення кількості та посилення обороноздатності вогневих груп зі складу ЗСУ та Нацгвардії України, які здійснюють протиповітряне прикриття, охорону й оборону об'єктів критичної інфраструктури.
  • створення операторами критичної інфраструктури на відповідних об'єктах умов щодо захисту персоналу та здійснення евакуаційних заходів у разі виникнення надзвичайних ситуацій,
  • створення резервів обладнання й запасних частин для своєчасного відновлення пошкоджених об'єктів,
  • створення страхового фонду документації на унікальне обладнання та архівування критичних баз даних.

Крім того, уряду наказано затвердити в тримісячний строк план заходів з відновлення об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору, що були зруйновані та/або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, і визначити джерела фінансування цього плану.

Кабмін також зобов'язаний розробити й затвердити у 2023 році з визначенням джерел фінансування:

  • план енергетичної стійкості України, який передбачатиме заходи щодо системного моніторингу та аналізу загроз енергетичній інфраструктурі,
  • вимоги щодо гарантування безпеки та стійкості енергетичної інфраструктури,
  • вимоги до альтернативного енергозабезпечення об'єктів критичної інфраструктури, які забезпечують надання життєво важливих послуг, насамперед шляхом формування децентралізованих енергетичних систем на базі малих систем розподілу.
"Кабінету Міністрів України разом із Генеральним штабом Збройних сил України: здійснювати моніторинг ситуації на об'єктах критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору з метою актуалізації переліку об'єктів критичної інфраструктури, які потребують першочергового протиповітряного прикриття", — йдеться в рішенні РНБО.

Уряд спільно з Генштабом зобов'язаний вжити в 10-денний строк заходів щодо посилення бойової спроможності мобільних вогневих груп зі складу ЗСУ та Нацгвардії України, які здійснюють протиповітряне прикриття, охорону та оборону об'єктів критичної інфраструктури.

Яка ситуація з відновленням енергосистеми України

Восени 2022 року Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через удари окупантів з ладу була виведена половина енергосистеми. Тоді запровадили надзвичайний стан в енергетиці.

Міжнародні організації та уряди відправили генератори й іншу допомогу для відновлення електрики, а у Парижі 13 грудня відбувся перший енергетичний "Рамштайн", на якому схвалили виділення одного мільярда доларів для України на проходження зими.

Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.

У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.

25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.

30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист об’єктів енергетики й важливо вчасно провести всі заплановані заходи. Він наголосив, що до початку опалювального сезону перед Міненерго стоїть чітке завдання — додати в енергосистему 1,7 ГВт потужності. До кінця року, впродовж листопада-грудня, — додати в систему ще 1,2 ГВт. Ідуть ремонти та захист енергооб'єктів.

На початок