Україна поставила на паузу скарги на Польщу, Угорщину та Словаччину в СОТ через зерно — торгпред

Україна поставила на паузу скарги на Польщу, Угорщину та Словаччину в СОТ через зерно — торгпред

Україна поставила на паузу скарги на Польщу, Угорщину та Словаччину в СОТ Тарас Качка
Заступник міністра економіки Тарас Качка. Фото: УНІАН

За словами заступника міністра економіки, торгового представника України Тараса Качки, Україна "поставила на паузу" розгляд скарги на Польщу, Угорщину та Словаччину у Світовій організації торгівлі, щоб вирішити загалом питання торгівлі України з країнами ЄС.

Про це Качка сказав журналістам у четвер, 5 жовтня, у Брюсселі, передає Інтерфакс-Україна.

Коментуючи ввезення української сільськогосподарської продукції, торговий представник сказав, що йдеться про питання функціонування торгівлі між Україною та ЄС.

“Ми бачимо, що ця проблема буде усунута в найближчі тижні та місяці. Буде багато новин про те, як змінюється режим ліцензування. Це буде дуже активна робота. Тому, поки ми шукаємо практичне рішення, наші спори в СОТ на сьогодні на паузі", — сказав Качка.

Він пояснив, що зараз Україна проводить консультації, а не спір як такий.

"Ми не у спорі, ми не оформляли робочий орган для ведення спору, ми на стадії консультацій. Ми направили (до СОТ — ред.) цю справу, і для консультацій є 60 днів", — розповів торгпред.

За його словами, для України важливо знайти "конструктивне рішення в рамках усього ЄС". Качка пояснив, що попри те, що скарги були направлені щодо конкретних держав-членів, включно з Польщею, йдеться про системне питання відносин України з ЄС. Українська сторона хоче  наголосити, що ЄС та Україна мають однаковий підхід до торговельних угод.

“Тому ми бачимо, як розв'язати цю проблему в комплексі так, щоб показати єдність між нами та Польщею, між нами і ЄС, і між Польщею і ЄС", — сказав Качка.

Він І додав, що наразі врегульоване митне оформлення товарів, які йдуть транзитом через п'ять сусідніх країн.

"Ми бачимо, що жодна країна цей транзит не забороняє. Це велике спільне досягнення. У нас залишився єдиний чутливий пункт — це питання того, коли можуть бути відкриті ринки сусідніх країн для українських товарів. Це - мінімальна проблема, тому що ми туди не продаємо багато зернової продукції. Але це взагалі питання функціонування торгівлі між Україною та ЄС", — сказав Качка.

Що відомо про позов України до СОТ

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко розповіла, що Україна подала позов до СОТ проти трьох країн, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню ЄК про скасування обмежень.

Згодом, 27 вересня, Варшава закликала Київ відкликати свій позов до СОТ.

Опісля заступник глави Мінекономіки Тарас Качка заявив, що Київ відкличе позов до СОТ проти трьох держав ЄС, які заборонили імпорт українського зерна, за умови гарантії відсутності подібних обмежень у майбутньому.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосувалися імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочувалася з 17 до 6 тарифних ліній.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною держави-члени ЄС.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

На початок