Росія битиме по енергетичній інфраструктурі, але "ми будемо відповідати" — Умєров

Росія битиме по енергетичній інфраструктурі, але "ми будемо відповідати" — Умєров

Росія битиме по енергетичній інфраструктурі, але "ми будемо відповідати" — Умєров
Міністр оборони України Рустем Умєров. Фото: Rustem Umerov/Facebook

Росія взимку намагатиметься завдавати ударів по енергетичній інфраструктурі України, але Київ відповідатиме на удари Москви.

Про це заявив міністр оборони України Рустем Умєров під час включення на CNN.

Щодо питань про зброю, яку отримує Україна від міжнародних партнерів, глава оборонного відомства відповів, на полі бою потрібно більше зброї, яка змінить ситуацію.

"Нам потрібно більше зброї, яка змінить гру...Сподіваюся, незабаром прибудуть багатоцільові винищувачі, і ми досягнемо прогресу. Нам потрібна ця зброя, щоб повернути території та мати перевагу на полі бою!", — сказав Умєров.

Що відомо про удари по критичній інфраструктурі України під час російсько-української війни

Росія під час повномасштабного військового вторгнення вчиняла воєнний злочин і завдавала ударів по критичній інфраструктурі, щоб змусити вище українське політичне керівництво піти на переговори.

За словами тодішнього заступника міністра внутрішніх справ Євгенія Єніна станом на кінець листопада 2022 року, російські військові знищили чи пошкодили понад 700 життєво важливих споруд — аеропорти, мости, нафтобази, трансформаторні підстанції та електростанції.

На думку голови НЕК «Укренерго» та експертів у галузі енергетики задум російських військових полягав у тому, аби шляхом знищення ключових трансформаторних підстанцій розбити енергосистему України на ізольовані острови та завадити перетоку електричної енергії між регіонами. Тому окрім власне самих військових, у підготовці ударів брали участь й російські енергетики.

Станом 26 січня 2023 року від ударів загинули не менше 134 цивільних громадян і були поранені ще близько 380.

Яка ситуація з відновленням енергосистеми України

Восени 2022-го Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. Після масованого обстрілу військами РФ 23 листопада в Україні почали розгортати "пункти незламності". "Пункти незламності" — це місця, де в разі тривалого відключення світла через обстріли, людина може підзарядити мобільні пристрої, зігрітись та випити гарячі напої. Пункти можна знайти на онлайн-мапі.

Міжнародні організації та уряди країн відправили Україні генератори та іншу допомогу для відновлення електрики. 13 грудня в Парижі відбувся перший енергетичний "Рамштайн", де серед іншого ухвалили 1 мільярд доларів Україні на проходження зими.

Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.

У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.

25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.

30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист об’єктів енергетики й важливо вчасно провести всі заплановані заходи. Він наголосив, що до початку опалювального сезону перед Міненерго стоїть чітке завдання — додати в енергосистему 1,7 ГВт потужності. До кінця року, впродовж листопада-грудня, — додати в систему ще 1,2 ГВт. Ідуть ремонти та захист енергооб’єктів.

На початок