США уклали угоди з Болгарією та Південною Кореєю про постачання Україні боєприпасів — FT

США уклали угоди з Болгарією та Південною Кореєю про постачання Україні боєприпасів — FT

Український військовий, 155-мм снаряд
Український військовий встановлює запал до 155-мм артснаряду перед пострілом з гаубиці М777, поставленої США, Харківська область, 14 липня 2022 рік. Фото: АР/Євген Малолетка

Адміністрація Байдена прагне збільшити обсяги постачання боєприпасів для України, щоб підтримати контрнаступ Сил оборони. США вже уклали угоди з Болгарією та Південною Кореєю щодо постачання снарядів в Україну та ведуть переговори з Японією про те саме.

Про це повідомляє Financial Times з посиланням на офіційних осіб.

За словами джерел видання, зусилля США з надання зброї зосереджені на постачанні більшої кількості снарядів калібру 155 мм, що охоплюють постачання від міжнародних союзників у короткостроковій перспективі, а також плани наростити їхнє виробництво в США протягом наступних двох років.

Офіційні особи заявили, що адміністрація Байдена усвідомлювала, що через високий рівень використання боєприпасів в Україні почнуть обмежуватися постачання, і посилила зусилля, щоб доставити снаряди до лінії фронту, оскільки війна вступила у вирішальну фазу. Європейські поставки також розтягнулися, і FT минулого тижня повідомила, що Україна почала обстріл ракетами, виготовленими ув Північній Кореї.

"Ми активно працюємо якомога швидше, щоб побудувати виробничі лінії для 155. Ми не хочемо втрачати жодного дня, і немає жодного інструменту, повноважень чи долара, які ми збираємося залишити на узбіччі, щоб не мати змоги це зробити", — сказав радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

Але зусилля армії США щодо збільшення щомісячного випуску найважливіших боєприпасів до 90 000 триватимуть до 2025 року, що підкреслює проблему швидкого збільшення такого виробництва, особливо через те, що США раніше не були зосереджені на цьому.

"До війни в Україні армія зосереджувалася переважно на створенні нових танкових боєприпасів", — сказав бригадний генерал у відставці, виконавчий віцепрезидент Національної оборонної промислової асоціації Гай Волш.

FT зазначає, що за останні 10 років Пентагон попросив придбати лише близько 790 тисяч 155-мм боєприпасів, в основному для використання в навчанні. Згідно зі звітом Center for a New American Security у Вашингтоні, це свідчить про те, що США вже дали Україні снарядів 155-мм калібрів більше, ніж закупили за останнє десятиліття.

Рішення США скоротити свою оборонно-промислову базу після холодної війни ускладнило зусилля щодо нарощування виробництва.

Видання зазначає, що до повномасштабної війни Росії проти України США виробляли 14 тисяч снарядів на місяць, зараз виготовляють 24 тисячі і планують випускати 90 тисяч снарядів на місяць до 2025 року.

Зараз боєприпаси випускають на чотирьох державних підприємствах – у штатах Пенсільванія, Теннессі, Вірджинія та Айова.

Крам того, у США будують більше виробничих ліній. Зокрема, переобладнують підприємство в Онтаріо (Канада) і будують нову збірну лінію в Техасі. Джерела у військових колах зазначають, що США можуть створити нові підприємства в Арканзасі, Айові та Канзасі, де будуть збирати і пакувати 155-мм снаряди.

За даними американських чиновників, наразі Україна випускає до 8 тисяч артилерійських снарядів на день.

Яка ситуація з постачанням Україні боєприпасів

15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії.

Крім цього, держконцерн "Укроборонпром" презентував перший продукт спільного виробництва з однією з країн-членів Північноатлантичного альянсу — 120-мм мінометні міни. Вони вже поступили на фронт для потреб Збройних сил України.

1 березня канцлер ФРН Олаф Шольц повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

8 березня, під час зустрічі міністрів оборони ЄС у Стокгольмі Боррель представив три пропозиції щодо постачання боєприпасів Україні. На цій же неформальній зустрічі міністрів оборони ЄС, глава Міноборони України Олексій Резніков заявив, що Україні потрібен мільйон артилерійських снарядів, на закупівлю яких знадобиться чотири мільярди євро.

14 березня Рада ЄС збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для закупівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. 15 лютого уряд США уклав оборонний контракт на суму понад 500 млн доларів на виробництво артилерійських боєприпасів для української армії. Канцлер ФРН Олаф Шольц також повідомив, що Німеччина збільшить виробництво боєприпасів для підтримки України.

20 березня міністри оборони та закордонних справ Євросоюзу погодили план спільної закупівлі боєприпасів, який передбачає постачання Україні мільйона снарядів.

23 березня лідери країн Європейського союзу схвалили спільну закупівлю боєприпасів для України, а також домовилися про постачання ракет, якщо буде потрібно.

На початок